Türk Kızılayı'nın 'Toplum Liderlerini Teşkilanlandırma Projesi" ve "Afet Zararlarını Azaltma Programı" konulu toplantı Balıkesir'de gerçekleştirildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün eski müdürü, Türk Kızılayı Genel Başkan Baş Danışmanı Prof.Dr. Ahmet Mete Işıkara proje hakkında bilgiler verdi.
Afet yönetiminde en önemli adımın risk azaltma ve hazır olma kavramlarını içerdiğini belirten Işıkara, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Risk azaltma ve hazır olma da eğitimden geçer. Bunun için Kızılay olarak 'Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi" ve "Afet Zararlarını Azaltma Programı" hazırladık. Bu proje 13 Ocak 2007'de Başbakanımız tarafından İstanbul'da başlatıldı. Balıkesir'le birlikte 45 ile ulaşan bu proje ile toplum liderleri olarak belirlediğimiz, muhtarları, din görevlilerini, öğretmenleri ve toplum destekli polisleri organize ediyoruz. Ve eğitimi mahalle düzeyine kadar indiriyoruz. Bir mahalleli öğretmenini, muhtarını, din adamını, polisi tanır. Toplum liderlerini Ankara'da eğitimden geçireceğiz. Ardından toplum liderleri halkı okulda, camide, evde afetlere karşı bilgilendirecek. Diyanet de bu konuya çok önem veriyor. Belli aralıklarla cumalarda başta deprem olmak üzere afetler konusunda hutbeler veriyoruz. Böylece bilgiyi yayacağız, bu bir maraton gibi uzun bir süreçtir. ABD(California) ve Japonya'daki gibi ülkemizi afetlerden zarar görmeyen bir ülke haline getirmek istiyoruz"
 
Editör: Haber Merkezi