2010 yılı verilerine göre nüfusu 73 milyon 723 bin olan Türkiye’de internet kullanıcı sayısı 33 milyona yükseldi. Bu rakam daha birkaç sene öncesine kadar 5 milyon civarındaydı.

Hem internet hızının artması hem de servis sağlayıcılar arasında yaşanan rekabetin kullanıcıya getirdiği avantajlar, evde internet kullanımı arttırdı. 2010 Nisan ayında internet erişimi olan hane oranı yüzde 41,6 olarak tespit edildi. Bir önceki sene ise bu oran yüzde 30’du.

18-24 yaş grubunun yüzde 93’ü, 30-49 yaş grubunun ise yüzde 81’i internet kullanıcısı. İnternet kullanıcılarının yüzde 38’i günde birkaç kez internete giriyor.

İnternetin günahları ve sevapları hakkındaysa hala net fikirler oluşmuş değil. Yetişkinlerde ve sosyal ilişkilerde pek çok soruna yol açabileceği kabul edilen, bilinçsiz internet kullanımının esas risk alanını çocuklar ve gençler oluşturuyor.

İşte çocuklar ve gençleri, internet kullanımından doğabilecek zararlardan korumak için tavsiyeler:

*İnterneti oturma odanıza taşıyın. Ailenin ortak kullanım alanında çocuğunuzun internetle ilişkisini kontrol etmeniz daha kolay olacaktır.

*İnternet kullanımıyla ilgili şartları baştan belirleyin ve tüm aile bireylerinin uyması konusunda hassasiyet gösterin.

*Çocuğunuzun, arama esnasında çıkabilecek uygunsuz site ve içeriklerle karşılaşmaması için onun sık kullandığı siteleri sık kullanılanlar sekmesine ekleyip oradan erişmesini temin edin.

*İnternet kullanımı için bir zaman sınırlaması koyun. Çocuğunuzu sosyal, sportif ve kültürel aktivitelere yöneltmek için internet kullandığı süre kadar diğer aktivitelere de yöneltin.

*İnternet konusunda şüpheci olmasını, her karşılaştığı bilginin doğru olmayabileceğini öğretin. Şifre ve kişisel bilgilerini paylaşmaması gerektiğini hatırlatın.

*İnternette bir sorunla karşılaştığında aşırı tepki vermeyin ve tümden yasaklama gibi cezalar koymayın. 

Editör: Haber Merkezi