Balıkesir ve ilçelerindeki 'toplanma alanları' nerede?

Merkez üssü Marmara açıkları olan ve Balıkesir dahil bir çok ilde paniğe yol açan 5.7 büyüklüğündeki deprem, 7'den 77'ye herkesi yeniden kendine getirdi. Peki Balıkesir'de olası bir deprem anında toplanma alanları nerede biliyor musunuz? İşte bunun detayları haberimizde.

Balıkesir ve ilçelerindeki 'toplanma alanları' nerede?

Deprem anında neler yapılması gerektiği ve nerelerde toplanılması konusu günün en çok konuşulan konuları arasında yer aldı.

Olası bir deprem riskine karşı, hayati değerler taşıyan organlarımızı herhangi bir hasardan korumak adına yapılması gerekenler, İstanbul'da yaşanan deprem sonrası yeniden gündeme geldi.


Deprem kuşağındaki Balıkesir olası bir afet durumundaki hazırlıklarını  24 Eylül'deki İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplantısında gözden geçirip saha tatbikatı yapmıştı.

BALIKESİR'DEKİ TOPLANMA ALANLARI NEREDE?

balikesirim.net bu soruyu Balıkesir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkililerine sordu.

AFAD İl Müdürü Bayram Şahin, Balıkesir ve 20 ilçesinde  bin 86 yerde toplanma alanı bulunduğunu söyledi.

İl merkezi ile ilçelerdeki toplanma alanlarının e-Devlet üzerinden de bulunabildiğine dikkati çeken Bayram Şahin, mahallelerdeki Park ve geniş alanların toplanma merkezi olarak belirlendiğini ve bu yerlere "TOPLANMA ALANI" tabelalarının yerleştirildiğini bildirdi. Şahin, "Size en yakın park veya yeşil alanlar toplanma alanıdır" dedi.


Balıkesir'deki 'toplanma alanları'ndan biri ise Zağanos Paşa Camisi karşısındaki eski hal binasının bulunduğu yer olarak belirlendi.

Bir diğer alan ise Toygar Mahallesindeki Asri Mezarlık olarak bilinen Şehitler Parkı.

E-DEVLET SİSTEMİNDEN SORGULANABİLİYOR

E-Devlet’e ‘afet toplanma alanı’ diye arama yaptırılıp, çıkan sayfaya ikâmetgah bilgileri girildiğinde, toplanma alanları gösteriliyor. Yapılan sorgulamada, mahallerdeki parklar, küçük bahçeler ve camiler toplanma alanı olarak görünüyor. Yani evinize en yakın boş alan AFAD’a göre ‘toplanma alanı.’

DEPREM TOPLANMA ALANI NEDİR?

Uzmanlar deprem toplanma alanlarının; üzerinde konteyner ve çadırların kurulabileceği, elektrik, su, ısınma, duş, tuvalet gibi ihtiyaçların karşılanacabileceği büyük ve geniş alanlar olması gerektiğini ifade ediyor. Bu da İsmil Akçay Atletizm Pisti ve Balıkesir Atatürk Stadyumu gibi yerler anlamına geliyor.

DEPREM ÖNCESİ ALINACAK ÖNLEMLER ve 
DEPREM ANINDA KENDİMİZİ NASIL KORUNURUZ?

Peki, depremden kendimizi nasıl koruruz? 

İşte, o konu hakkında bilinmesi gerekenler.

Yapısal olamayan, yani binadan değil de eşyalardan kaynaklanacak hasarlardan korunmak için günlük kullandığımız eşyalarımızın ev içerisine yerleştirilmesinde aşağıda sayılan önlemleri almalıyız:

Dolap üzerine konulan eşya ve büro malzemeleri kayarak düşmelerini önlemek için plastik tutucu malzeme veya yapıştırıcılarla sabitlenmelidir.

Soba ve diğer ısıtıcılar sağlam malzemelerle duvara veya yere sabitlenmelidir.

Dolaplar ve devrilebilecek benzeri eşyalar birbirine ve duvara sabitlenmelidir. Eğer sabitlenen eşya ve duvar arasında boşluk kalıyorsa, çarpma etkisini düşürmek için araya bir dolgu malzemesi konulmalıdır.

Toplanma Noktası Yeri
Toplanma noktası olarak belirlenen alan binadan güvenli bir uzaklıkta olmalıdır. Toplanma noktası oluşturmanın altında yatan asıl amaç çalışanların ve ziyaretçilerin acil durum tehlikelerinden uzak bir alanda güvenli şekilde toplanmasını sağlamaktır. Bu nedenle lobi veya ön kapının hemen önü olarak belirlenen toplanma alanı uygun bir çözüm değildir.

Yangın veya deprem gibi acil durumlar düşünüldüğünde bina duvarlarının çökme ihtimaline karşı binanın yüksekliğinin en az 1,5 katı bir mesafede olması önerilir. Bu sayede yıkılan duvar molozları ve tozu, insanların üzerine doğrudan gelmeyecektir.

Ayrıca toplanma alanı elektrik hatları, trafik veya farklı tehlike kaynaklarının olduğu alanlarda olmamalıdır. Yapılacak işin türüne bağlı olarak, patlama riski veya kimyasal tehlikelerin mevcut olduğu alanlarda acil durum toplanma noktası daha uzak bir alanda oluşturulabilir.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2019, 19:04

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner151