Balıkesir'e kişi başı 142 lira

Balıkesir'in büyükşehir statüsüne yükselmesiyle birlikte genel bütçe vergi gelirlerinden belediyeye yollanan kişi payı 142 lira artarak, 218 liradan 360 liraya yükselecek.

Balıkesir'e kişi başı 142 lira
Büyükşehir statüsüne yükselen Balıkesir’in vergi gelirlerinden aldığı pay yüzde 65.3 oranında arttı. 29 büyükşehir belediyesi içinde oransal olarak geliri en çok artacak belediye yüzde 90 ile Muğla olacak. Yeni yasa ile Balıkesir belediyesinin geliri yüzde 65.3, Denizli'nin yüzde 42.7, Aydın'ın yüzde 40.4, Manisa'nın ise yüzde 39,5 artacak. Yasa bugüne kadar Ege'nin tek büyükşehir belediyesi olan İzmir'in bütçe gelirinden elde ettiği yerel yönetim payına ise yüzde 4.2'lik bir katkı sağlayacak. Yeni yasa Ege illerinin yüzünü güldürürken İstanbul'u üzecek. Mega kentin genel bütçe vergi gelirlerinden aldığı yerel yönetim payı yüzde 4.3 oranında düşecek.

BALIKESİR ZENGİNLEŞECEK
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından gerçekleştirilen "Yenilenen Yerel Yönetim Sisteminde Belediye ve İl Özel İdarelerinin Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Alacakları Payların Karşılaştırmalı Analizi" adlı çalışma, Ege illerinde yaşayan vatandaşlar için bütçeden belediyelere aktarılan kişi başına payların da yeni yasayla birlikte önemli ölçüde artacağını ortaya koydu.
Bütçeden Ege'deki 6 büyükşehir belediyesine kişi başına aktarılan payın en çok artacağı belediye Muğla olacak. Daha önce Muğla belediyesi sınırları içinde yaşayan bir vatandaş için devletin bütçesinden belediyeye kişi başına 208 lira yollanırken, bu rakam yeni yasayla birlikte 394 liraya ulaşacak. Daha önce bütçeden kişi başına 480 lira pay alan İzmir'de ise 20 liralık bir artışla rakam 500 liraya yükselecek. Genel bütçe vergi gelirlerinden belediyelere yollanan kişi başına paylar, Balıkesir'de 218 liradan 360 liraya, Aydın'da 227 liradan 318 liraya, Denizli'de 247 liradan 352 liraya, Manisa'da 242 liradan 338 liraya yükselecek.

VERGİ DİLİMLERİNDEN GELEN PAYLAR YÜKSELDİ
- Büyükşehir payları, büyükşehir belediyesi sınırları içinde toplanan Genel Bütçe Vergi Gelirlerinin (GBVG) yüzde 5'inden yüzde 6'ya yükseltilecek. Bu paydan büyükşehir belediyesine doğrudan verilen kısım yüzde 70'ten yüzde 60'a düşürülecek. Kalan kısmı büyükşehir belediyeleri arasında nüfus kriterine ek olarak yüzölçümü kriterine göre paylaştırılacak.
- Büyükşehir ilçe belediyelerinin payı GBVG'nin yüzde 2.50'sinden yüzde 4.50'ye çıkarılacak. Diğer belediyelerin payı GBVG'nin yüzde 2.85'inden yüzde 1.50'ye düşürülecek. Sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksine göre dağıtımda eşit sayıda ilçe grupları yerine eşit nüfusta belediye grupları oluşturulacak.
- Nüfusu 10 binin altında olan belediyeler için ayrılan denkleştirme ödeneğinin dağılımında nüfus kriteri öne çıkarılacak. İl özel idarelerinin payı GBVG'nin yüzde 1.15'inden yüzde 0.05'ine indirilecek.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228