Bandırma, Erdek ve Avşa'da hasar büyük

Sağanak sonrası meydana gelen selin yol açtığı hasar, gün ağarınca ortaya çıktı. Bandırma, Erdek ilçeleriyle Avşa Adası'nda dün kesintisiz 1.5 saat süren gök gürültülü sağanak yağışla birlikte meydana gelen sel nedeniyle oluşan hasarın izleri silinmeye başlandı. Valilik ile belediyeler tüm birimlerini yaraların silinmesi için seferber etti.

Bandırma ve Erdek ilçelerinde 13 Eylül Perşembe günü meydana gelen yoğun yağışa bağlı sel felaketi nedeniyle bir açıklama yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, sel felaketinden zarar gören vatandaşlara ve esnafa geçmiş olsun dileklerini iletirken; yaşanan doğal afette can kaybının yaşanmamasının tek teselli eden unsur olduğunu söyledi.

Perşembe günü öğle sonrası başlayan ve akşam saatlerine kadar devam eden yoğun yağışta metrekareye 136 litre yağmur suyunun düştüğünün altını çizen Başkan Zekai Kafaoğlu, aynı gün Erdek ve Bandırma’daki programları nedeniyle yoğun yağışı yerinde gözlemledi.

Sel felaketinin yaşandığı dakikalarda programı nedeniyle Bandırma’da bulunan ve BASKİ başta olmak üzere İtfaiye Daire Başkanlığı, Fen İşleri Daire Başkan ve ekiplerini anında seferber eden Başkan Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Bandırma Belediyesi yetkilileri ile birlikte olay yerinde incelemelerde bulundu.

Yoğun yağış sonrasında Bandırma’nın özellikle ana arterlerinde meydana gelen hasarların ve açılan yaraların vakit geçirilmeden sarılacağının altını çizen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, yaptığı açıklamada özetle şunları dile getirdi; “Gerek meteoroloji gerekse Balıkesir Valiliği tarafından yapılan uyarılar neticesinde yoğun bir yağış beklentisi olduğu gerekçesiyle gerek Erdek gerekse Bandırma ilçemizde gerekli tedbirleri yağış öncesinde almıştık. İtfaiye Daire Başkanımız ve BASKİ Genel Müdürümüz ve bağlı ekipler yağış öncesinde Erdek ve Bandırma ilçelerimizde hazırdı. Ancak beklenen yağış miktarının üzerinde yağış alan Erdek ve Bandırma ilçemizde metrekareye 136 litre yağmur suyu düştü. Bu üzücü doğa olayı sonrasında bizlere düşen oluşan zarar ve açılan yaraların vakit geçirilmeden sarılmasıdır. Ekiplerimiz ilk olarak selden dolayı mahsur kalan 700’e yakın vatandaşımızı bulundukları yerlerden kurtararak güvenli alanlara taşıdı. Yollarda mahsur kalan araçları kaldırırken; işyeri ve evlerini su basan vatandaşlarımıza BASKİ ve itfaiye ekiplerimiz yardımcı oldular.

Böylesine ciddi bir sel felaketinde sevindirici olan tek nokta yaralanan veya yaşamını kaybeden vatandaşımızın olmayışıdır. Allah Erdek ve Bandırmamız başta olmak üzere Balıkesirimize ve tüm milletimize böyle afatlar yaşatmasın. Sel felaketinden tüm Erdek ve Bandırmalı halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

VALİ YAZICI, YAĞIŞ BÖLGESİNDE

Vali Ersin Yazıcı, Bandırma ilçesinde aşırı yağışlar ile ilgili zarar gören yerlerde incelemelerde bulundu.

Bandırma ilçesinde etkili olan sağanak yağış sele sebep oldu. Şiddetli yağışın etkili olduğu bölgelerde can kaybı yaşanmadı.

Bandırma'da akşam saatlerinde başlayan ve yaklaşık 1,5 saat kesintisiz şekilde yağan yağmur kentte hasara yol açtı. Cumhuriyet Meydanı, Kaşif Acar, Şehit Süleyman Bey, İnönü, General Halit Caddelerindeki bir çok işyerini su bastı.


Bandırma'daki sağanak sonrası meydana gelen selin yol açtığı hasar, gün ağarınca ortaya çıktı.

HASARLARIN GİDERİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Beraberinde Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek ve Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ile birlikte selde zarar gören yerleri inceleyip, esnafla görüşen Vali Yazıcı, hasarların giderilmesine yönelik yürütülen çalışmalar hakkında kurum yetkililerinden bilgi aldı.

Selden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Yazıcı, hasarın giderilmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

METREKAREYE 130,6 KG YAĞIŞ DÜŞTÜ

Bandırma ve Erdek ilçelerinde şiddetli yağış nedeniyle oluşan sel felaketinden duyduğu üzüntüyü ifade eden Vali Ersin Yazıcı, "Bugün Bandırma'ya 130.6 kg yağış düştü. Olayın hemen ardından tüm kurumlar burada gerekli çalışmaları başlattı. Çok sayıda esnafımızın işyerini su basmış durumda. Mağaza ve sokakların temizliği devam ediyor. Erdek'te birkaç kırsal mahallemizde yollarımız kapalı ama bu akşam onları da açacağız. Erdek-Bandırma arasındaki yolumuz da kapalı. Ekiplerimiz orada. Oranın da açılması için çalışmalarımız devam ediyor.

Hasarın en kısa sürede giderilmesi için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Olayın başından itibaren hem uyarı aşamasında, hem de kurtarma çalışmalarında zamanında ve etkin müdahale sağlanabilmiştir. Kurumlar arasında örnek bir işbirliği ve koordinasyon sağlanmıştır. Devlet olarak tüm imkânlarımızı seferber etmiş durumdayız. Hepimize çok geçmiş olsun. Can kaybının olmayışı hepimiz için sevindiricidir. Gece gündüz demeden çalışacağız. Bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın."dedi.

Vali Yazıcı yapılan çalışmalar konusunda da açıklamalarda bulunarak, Büyükşehir ve ilçe belediyesi, karayolları, devlet su işleri, afet müdürlüğü ile diğer ilgili kurumların bölgeye gelerek çalışmalara başladığını en kısa sürede hasar tespitlerinin tamamlanacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 18:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228