İlk köy müzesini kuran Alibey Kudar vefat etti

Edremit’in Tahtakuşlar Mahallesi’nde Türkiye’nin ilk köy müzesini kuran emekli öğretmen Alibey Kudar 87 yaşında yaşamını yitirdi. Tahtakuşlar Köyü’nün adını dtüm dünyaya duyuran Kudar’ın ölümü büyük üzüntü yarattı.

İlk köy müzesini kuran Alibey Kudar vefat etti

Balıkesir’in Edremit İlçesi Tahtakuşlar Köyü’nde 1932 yılında dünyaya gelen Alibey Kudar, 1954 yılında Savaştepe Köy Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra 26 yıl öğretmenlik ve halk eğitim merkezi müdürlüğü yaptı. 1980 yılında emekli olan eğitim ışığı, emeklilik yaşamını Tahtakuşlar’da sürdürürken, ağabeyi Haşim Kudar’ın da desteği ile 1991 yılında Türkiye’nin ilk köy müzesi olan Tahtakuşlar Etnografya Galerisi’ni kurdu. Galeri, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür örgütü UNESCO’nun da desteğini aldı. Tahtakuşlar Etnografya Galerisi Türkiye’de olduğu gibi dünya çapında ün yaptı.

Akçay İlkokulunda öğretmenlik yaparken emekliye ayrılan Alibey Kudar, hiçbir zaman kabsuğuna çekilmedi, eğitimciliğini emeklilik yaşamında da sürdürdü. Uzun yıllar araştırmacı, derlemeci olarak memleketine kendisini adadı.  

Türkmen Alevi kültürünün tüm ögelerinin yer aldığı müzede, 5 binden fazla Tahtacı Alevi kültürünü yansıtan  eserini ziyaretçilerle paylaştı. Üyrıca müzede, 1997 yılında Burhaniye'de balıkçıların ağlarına ölü olarak takılan, 197 santim uzunluğu, 360 kilo ağırlığında, dünyanın en büyük deri sırtlı deniz kaplumbağası da sergilenmişti.


Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 19:25

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228