Ormandaki sürgüne yargı 'dur' dedi

Bir soruşturma gerekçe gösterilerek 6 ay önce Balıkesir’den Dursunbey’e atanan Hüseyin Yurdakul, mahkeme kararı ile görevine döndü.

Ormandaki sürgüne yargı 'dur' dedi
Coşkun YAMAN(AJANS 10)   Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü, İvrindi İlçesi'ne bağlı Korucu Beldesi'nde tapulu kesim işlemiyle ilgili bir soruşturma sonrası, daha önce çeşitli kınama ve maaş kesme cezaları da alan orman mühendisi Hüseyin Yurdakul’u 24 Mart 2010 tarihinde Dursunbey-Alaçam Orman İşletmesi'ne mühendis olarak atadı. 
Kamu-Sen İl Temsilciliği ve Türk Tarım Orman Sendikası Şube Başkanlığı görevini de sürdüren, sendikal çalışmalarıyla, hükümete yönelik eleştirileriyle dikkat çeken Yurdakul, bu kararı Orman Bölge Müdürlüğü önündeki davullu zurnalı eylemle protesto etti. Bir çok sivil toplum kuruluşu da Yurdakul’a destek verdi. Yurdakul, bu eylemin ardından 5 Mayıs’ta Dursunbey’de işe başladı.
MAHKEME ÖNCE REDDETTİ
Kınama cezasının kaldırılması için Orman Genel Müdürlüğü Merkez Disiplin Kurulu’na itiraz eden Yurdakul, Dursunbey’e atanmasıyla ilgili yürütmenin durdurulması istemiyle de Balıkesir İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Orman Genel Müdürlüğü Merkez Disiplin Kurulu, 8 Haziran’da Yurdakul’un kınama cezasını “soyut kavramlara dayandığı” gerekçesiyle kaldırdı. Ancak mahkeme 25 Haziran 2010’da aldığı kararla atamanın durdurulması istemini reddetti. Yurdakul da avukatı Selim Sözeri aracılığıyla bir üst mahkeme olan Bursa İdare Mahkemesi’ne itiraz etti.
SENDİKACININ YERİ GEREKÇESİZ DEĞİŞTİRİLEMEZ
Hüseyin Yurdakul’un sendikacı olması nedeniyle gerekçesiz yerinin değiştirilemeyeceğini vurgulayan Bursa Bölge İdare Mahkemesi, kınama cezası da kaldırılan Yurdakul hakkındaki iddiaların da yer değişikliğini gerektirecek nitelikte bulunmadığına karar verdi. Mahkeme heyetinin oybirliği ile aldığı kararda, “Dava konusu işlemde hukuka uyarlık, Balıkesir İdare Mahkemesi’nin kararında ise hukuki isabet görülmemiştir. Bu nedenle yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir” denildi.
“AMAÇ GÖZDAĞI VERMEKTİ”
Bu karar sonrası görevine dönen Yurdakul bir basın toplantısıyla açıklamalarda bulundu. Bu atamada Türk Kamu-Sen üyelerine gözdağı verilmek istendiğini öne süren Yurdakul, şunları söyledi:
 “İvrindi´nin Korucu Beldesi´nde bir konu bahane edildi ve tapulu kesimden dolayı Orman Bölge Müdürlüğü´nden 11 memura ceza verildi. 11 memurun da 7 tanesi Kamu-Sen üyesi. 4 Kamu-Sen üyesi memurun da tayini çıkarıldı. Ne tesadüf? Biz Kamu-Sen olarak bir partinin sendikası olmayız. Biz ne AKP´li, ne MHP´li ne de CHP´liyiz. Biz partiler üstüyüz. Ben iktidar partisine yakınlığımla övünerek sendikacılık yaparsam kurumun amirleri benim temsilcilerimi belirlerse bunun adı sendikacılık olur mu? O zaman kuralım partilerin sendika temsilciliklerini olsun bitsin”  
DEVLETİN PARASINA YAZIK DEĞİL Mİ?
Tapulu yerdeki ağacı kesmenin cezasının 110 TL olduğunu, bu soruşturma nedeniyle devletin müfettişe 3 bin lira harcırah ödediğini belirten Yurdakul, “Devlet bana da Dursunbey´e gidip gelmem için 3 bin 200 TL sadece harcırah verdi. Binlerce lira bu soruşturma için harcandı. Üstelik  5 ay Dursunbey´de çalıştım ve burada devlet bana bir tane bile görev vermedi. Ben oraya ‘ihtiyaç var’ diye sürüldüm ama mühendisliğim ile ilgili bana bir tane görev verilmedi. Bu devletin parasına yazık değil mi?” diye sordu.
BİLENMİŞ OLARAK DÖNDÜM
“Cesur yürek” olduğu için Balıkesir´den sürüldüğünü belirten Yurdakul, “ Ama daha bilenmiş olarak geri geldim. İçeriden ve dışarıdan engellemelere rağmen mücadele etmeye devam edeceğim. ” dedi.
 
 
 
 
 
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner151

banner215