banner275

banner278

banner274

banner277

Baltok'ta neler yaptı, son durum ne? Balıkesirspor için ne dedi?

balikesirim yazarı Nevzat Özpelitoğlu, Balıkesir'de Büyükşehir'in başlattığı toplu konut projesinin bir dönem başında yer alan ve Balıkesirspor'u da yöneten ünlü müteahhit Mustafa Bahçeci ile merak edilenleri konuştu.

RÖPORTAJ 17.09.2019, 21:21 08.01.2020, 22:49
Baltok'ta neler yaptı, son durum ne? Balıkesirspor için ne dedi?

Ropörtaj: Nevzat Özpelitoğlu

Bir dönem Balıkesirspor ve BALTOK Yönetim Kurulu başkanlığı yapmış olan ve halen İNFAK-DER yönetim kurulu üyesi olan, Balıkesir’in sayılı müteahhitlerinden Mustafa Bahçeci ile çay sohbetimiz esnasında, kendisini hazır bulmuşken BALTOK’u soralım dedik. Sn. Bahçeci bizi kırmadı ve şu an Başkan olmamasına rağmen kısa kısa olmak kaydıyla bazı bilgiler verdi.

Sorulu cevaplı olarak bir mülâkat haline dönüşen yazımız pek çok bilinmeyenleri aydınlatacağı gibi Baltok evleri ve kuraları yeni çekilen Sosyal Konutlar projesi hakkında da aydınlatıcı bilgiler içeriyor.

Soru: Sn. Mustafa Bahçeci 2015 yılında kurulmuş olmasına rağmen pek çok insanımızın Baltok ismine bir manâ veremediği ve çoğu kez bu Baltok’ta nereden çıktı, nedir bu Baltok, Balıkesirsporunda Başına Baltok koydular dediklerini duyuyoruz bu Baltok’u bize kısaca açarmısınız?

M. Bahçeci: Şu an hem Balıkesirsporun ve hem de Baltok’un Başkanı olmamama rağmen bana bu fırsatı tanıdığınız için Evvelâ, zatıâlilerinize teşekkür ederim. Baltok A.Ş. %100 Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait bir iştiraki kuruluştur. Modern, güvenilir ve ekonomik nitelikli konut projeleri üretmek amacıyla ve Balıkesir Büyükşehir güvencesi altında 2015 yılında kurulmuştur. Ben 2017 Aralık ayı ile 2019 Mayıs ayları arasında takriben 14-15 ay kadar Baltok Yönetim Kurulu Başkanlığında bulundum. Baltok açılım olarak; Balıkesir Toplu Konut Anonim Şirketidir.

N. Özpelitoğlu: Halen devam eden Baltok projeleri hakkında şu an Başkan olmadığınız halde kamuoyu tarafından da bilinmesi gereken bazı bilgiler verebilirmisiniz?

M.Bahçeci: Biliyorsunuz Devlet işlerinde devamlılık ön şarttır. Bizim hizmet anlayışımızda ‘’benden sonra tufan’’ yoktur. İyinin, güzelin ve mutlak doğru olanın yanında ve hizmetinde olmak ana karakterimizdir. Bizden önceki dönemlerde hayırlı hizmetler yapılmıştır. Bizim dönemimizde de karınca kararınca güzel işler yaptık, bizden sonra da elbette daha güzel işler yapılacaktır. Halen devam eden projeler hakkında az ve öz bazı bilgiler verebilirim. Şehrimizin yeni gelişme bölgesinde tasarlanan ‘’Yeni Karesi Projemiz’’ şehrimize rahat bir nefes aldırma ve ulaşımda şehrimizi rahatlatma prensipleri dikkate alınarak projelendirilmiştir. Bursa yönünden merkeze doğru gelirken Edremit çevre yolu üzerinde 3,5 Km. mesafede ve telsiz tepesi diye bilinen mevkidedir. Modern bir mahallede bulunması gereken her şey bu projede düşünülmüştür. İlköğretim okulu, sağlık merkezi, cami ve açık yeşil alanlar yanı sıra, yeşil alanlar çerçevesinde park ve açık spor alanları, basketbol sahası, tenis kortu, yayalar için ve bisiklet yolları hep proje dâhilindedir.

N.Özpelitoğlu: Yeni Karesi Konutları yapımında sizin zamanınızda işlerin yavaşladığı ve hatta durduğu bazı mahfillerde ve halkımız arasında konuşuluyordu. Bu tür söylentiler zaman zaman yerel gazetelerimize de yansımıştı. Bu konuda eski bir başkan olarak siz ne diyorsunuz?

M.Bahçeci: Bizim işe başladığımız 02.12.2017 tarihinden önce eski yönetim tarafından 1. Bölge inşaatlarının kat karşılığı/veya hasılat usulü ile yapılması işi, ihalesi yapılmış haldeydi. Baltok sözleşmesinden kısa bir süre sonra ihaleyi alan firmaya muhtelif tarihlerde ödemeler yapılmış. Bu ödemelere rağmen yüklenici firma daha sonra bizden sözleşmeye aykırı olarak ödemeler talebinde bulundu. Yüklenici firmanın bu haksız talebi bizden olumlu bir karşılık bulamayınca inşaatları durdurdu. Biz de kanuni haklarımızı kullanarak yüklenici firmaya gerekli ihtarları yaptık. Bu süreçten sonra yüklenici firma bu defa işi yavaşlatarak devam etme yolunu seçti.

N.Özpelitoğlu: Siz yavaşladı diyorsunuz fakat Yeni Karesi Konutları 1. Bölge inşaatlarının tamamen durduğu yönünde söylentiler için ne diyeceksiniz?

M.Bahçeci: Evet, yüklenici firma her nedense daha sonra işi tamamen durdurarak, dış cephe iskelelerini sözleşmeye aykırı olarak 10.10 2018 tarihinde söktü ve ayrıca proje hakkında haksız ve aleyhte kampanyalar başlattı. Sosyal Medyada maksatlı ve yalan paylaşımları nedeniyle Baltok’un dolayısıyla şirketimizin itibarı az da olsa zedelendi. Tabi bu durum daha önceden satışı yapılan daire sahiplerine de yansıyınca ödemelerde az da olsa gecikmeler yaşandı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen BB Başkanımız Sn. Yücel Yılmaz beyin Baltok A.Ş. ye olan özel ilgisini biliyorum. Benim görev yaptığım dönemlerde kendileri Karesi Belediye Başkanı iken çok yakın desteklerini gördüm. Şu an aldığım duyumlara bakılırsa mevcut müteahhitle sıkıntılı sözleşmenin fesh sürecini başlattıklarını öğrendim. Umarım ve temenni ederim ki, işinin ehli bir yeni yüklenici ile Yeni Karesi Konutları tamamlanacaktır. Tüm gelişmeler memnuniyet vericidir

N.Özpelitoğlu: Yeni Karesi 2. Etap projesi ve Avlulu evler kentsel dönüşüm projeleri hakkında bir şeyler söylemek istermisiniz?

M.Bahçeci: Her iki proje de halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda yavaş da olsa devam ediyor. Müteahhitlerin tek sıkıntısı arsa temini konusudur. Bu Konuda da Baltok önemli rol üstlenebilir. Yeni Karesi 2. Etabına henüz başlanmadı. Ancak bizim görev yaptığımız dönemde mimari projelerinde revizyonlar yaparak Balıkesir halkının tercihlerine uygun hale getirdiğimiz bu projede sanıyorum yeni yapılacak 2. İhale kapsamında değerlendirilecektir. Avlulu evler projemize gelince; Sn. Edip Uğur Beyin Başkanlık yaptığı dönemdeki projelerdendir. Balıkesir için beni en çok heyecanlandıran proje, bu projedir. Tamamen bir dönüşüm projesi olup, Kepsut caddesini kentimiz için tamamen bir prestij caddesine dönüştürecek bir projedir. 8 imar adasından oluşan bu projede yer sahipleriyle yapılan görüşmelerimiz tamamlanmıştı. Bu proje önemli bir proje olup, bu projenin yapımının yerel müteahhitlerle tamamlanması da kentimizin ticari hayatı için önem arzetmektedir.


Avlulu evler projesi

N. Özpelitoğlu: Pek çok insanımızın merakla beklediği ve ev alabilme hakkına sahip olmak için kuralarının çekildiği ‘’Yeni sosyal konutlar’’la ilgili biraz malûmat verebilirmisiniz? Ayrıca bu konutlar şehrimizin hangi bölgesine yapılacak?

M. Bahçeci: Bu konut yapma işi için çevre ve şehircilik bakanlığı nezdine girişimler yapıldı. Bakanımızın şehrimizi ziyaretinde Yücel Yılmaz Bey konuyu tekrar gündeme getirdi. Bakanla yapılan görüşmelerde ve Sn. Bakanın talimatları doğrultusunda bu süreç şu anda hızlandırılmış durumdadır. ‘’Yeni sosyal konutların’’ yapılacağı bölge Gaziosmanpaşa mahallesi bölgesindedir. Hazineye ait arsalar üzerine yapılacaktır. O bölgede bulunan organize sanayi bölgesi çalışanlarına ve şehrimizdeki dar gelirlilerin konut edinme noktasında sosyal belediyecilik adına önem arzetmektedir.

N.Özpelitoğlu: Mülâkat kısa olsun dedik ve fakat bir hayli uzun oldu. Kısa ve öz hatlarıyla hedefleriniz nelerdi?

M.Bahçeci: Hedeflerimiz kısa, orta ve uzun olarak 3 bölümden müteşekkildi. Kısa vadeli hedefler (2019 yılı için) İnşaatçılar çarşısı projesi, Yeni Karesi 2. Etap projesi, Yeni Karesi birinci etapta 505 dairenin teslimi projesi, Yeni Karesi Ticaret Merkezi projesi, Gaziosmanpaşa Sosyal Konut projesi ve Avlulu evler Kentsel Dönüşüm projesi. Orta vadeli Hedefler (2019-2024) Bunlar Kentsel dönüşüm projeleridir: Dinkçiler Mh., Gündoğan Mh. Gümüşçeşme Mh. Kayabey Mh. Vicdaniye Mh. Ve 2. Sakarya Mahallelerini içermektedir. Sağlıklı ve nitelikli olacaktır. Uzun vadeli Hedefler (2019-2029) Uzun vadeli Hedefler arasında, belediye ve mücavir alan sınırlarında yapılan imar çalışmalarını yürütmek, yeni imara açılan yerler ve ilgili konularda konut, sanayi, depo ve diğer fonksiyonları geliştirme projeleri var idi. Bizden sonra göreve gelen arkadaşların, bizim başlattığımız ve halen de devam eden projeleri bizden daha yukarılara taşıyacağı ümidimi halen muhafaza ediyorum.

N. Özpelitoğlu: Nihayet mülâkatımızın sonuna geldik. Bu arada kamuoyunda çok konuşulan ve belki de yanlış yorumlara yol açan ve sizin belediyeye bedelsiz tahsis edildiğini söylediğiniz bir hibe konusu var. Bu işin aslı nedir? Neden bedelsiz hibe ettiniz?

M.Bahçeci: Evet belediyemizin kültür işlerinde kullanması için Benim ve eşim Nilgün Bahçeci’nin üzerine kayıtlı 350 Metrekare binamızın zemin katını 01.09.2018 tarihinden 30.06.2019 tarihine kadar kültür işleri hizmetinde kullanılmak için Balıkesir Büyükşehir Belediyesine kayıtsız şartsız ve bedelsiz olarak hibe ettik. İstek belediyeden değil bizden geldi. Yer darlığı çeken belediye bu isteğimizi kabul etti ve yerimizi kullanmaya başladı. Hal böyle olunca öküz altına buzağı arayan bazı kesimler bu hibe işini yanlış yerlere çektiler.

Benim anlayamadığım konu: vatandaş belediyesine kullanılmak için yer hibe edemeyecek mi? Ayrıca bizim Mehmetcik caddesinde bir yerimiz daha vardı. Bu yerimizi de Büyükşehir Belediyemiz sosyal ve kültürel hizmetlerde kullanmak maksadıyla bir önceki kiracının kiraladığı tutarlarla kiralanmıştı. Halkımızın yakinen tanıdığı bazı mihraklar Her iki yerimiz hakkında da akla hayale gelmedik fırtınalar kopardılar.

N. Özpelitoğlu: Sizin birde Balıkesirspor maceranız vardı bu hususta birkaç kelime etmek istermisiniz?

M.Bahçeci: Buna macera değil de hizmet aşkı dersek daha iyi olur. Başkanlığım döneminde arkadaşlarımızla beraber güzel bir dönem geçirdik. Bir üst kümeye çıkamasak da takımımızı küme düşürmeden yeni yönetime teslim ettik. Yeni yönetime gelen arkadaşlarımızın ve futbolcu kardeşlerimin güzel bir döneme imza atacaklarına ve takımı daha güzel yerlere getireceklerine inancım tamdır.

Gerek Balıkesirspor futbolcularına ve gerekse yönetim kurulundaki arkadaşlarıma üstün başarılar dilerim.

Nevzat Özpelitoğu: Sn. Bahçeci Bizi kırmadınız Baltok ve diğer konular hakkında önemli açıklamalarda bulundunuz mülakat için teşekkür ederiz.

Mustafa Bahçeci: Estağfurullah asıl ben size teşekkür ederim bazı gerçekleri bana anlatmak ve açıklamak fırsatı verdiğiniz için.

Yorumlar (1)
tahir 7 ay önce
Sn. Mustafa Bahçeci'yi yaklaşık 20~25 senedir tanırım. Ne yapacağını, ne yapması gerektiğini iyi bilen. Dürüst, temiz, çalışkan, vefalı bir dosttur. Ancak hayatta en zor şey insanın kendini, yaptıklarını, yapmak istediklerini anlatmak zorunda kalıp anlatamamasıdır.
Mustafa Abi'nin yaşadığı da sadece budur.
14°
açık
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs biyolojik bir silah mı, doğal bir hastalık mı?
Koronavirüs biyolojik bir silah mı, doğal bir hastalık mı?
Namaz Vakti 10 Nisan 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:32
Öğle 13:15
İkindi 16:54
Akşam 19:48
Yatsı 21:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Günün Karikatürü Tümü