banner261

banner264

banner267

banner260

banner263

banner269

Baltok'ta neler yaptı, son durum ne? Balıkesirspor için ne dedi?

balikesirim yazarı Nevzat Özpelitoğlu, Balıkesir'de Büyükşehir'in başlattığı toplu konut projesinin bir dönem başında yer alan ve Balıkesirspor'u da yöneten ünlü müteahhit Mustafa Bahçeci ile merak edilenleri konuştu.

RÖPORTAJ 17.09.2019, 21:21 08.01.2020, 22:49
Baltok'ta neler yaptı, son durum ne? Balıkesirspor için ne dedi?

Ropörtaj: Nevzat Özpelitoğlu

Bir dönem Balıkesirspor ve BALTOK Yönetim Kurulu başkanlığı yapmış olan ve halen İNFAK-DER yönetim kurulu üyesi olan, Balıkesir’in sayılı müteahhitlerinden Mustafa Bahçeci ile çay sohbetimiz esnasında, kendisini hazır bulmuşken BALTOK’u soralım dedik. Sn. Bahçeci bizi kırmadı ve şu an Başkan olmamasına rağmen kısa kısa olmak kaydıyla bazı bilgiler verdi.

Sorulu cevaplı olarak bir mülâkat haline dönüşen yazımız pek çok bilinmeyenleri aydınlatacağı gibi Baltok evleri ve kuraları yeni çekilen Sosyal Konutlar projesi hakkında da aydınlatıcı bilgiler içeriyor.

Soru: Sn. Mustafa Bahçeci 2015 yılında kurulmuş olmasına rağmen pek çok insanımızın Baltok ismine bir manâ veremediği ve çoğu kez bu Baltok’ta nereden çıktı, nedir bu Baltok, Balıkesirsporunda Başına Baltok koydular dediklerini duyuyoruz bu Baltok’u bize kısaca açarmısınız?

M. Bahçeci: Şu an hem Balıkesirsporun ve hem de Baltok’un Başkanı olmamama rağmen bana bu fırsatı tanıdığınız için Evvelâ, zatıâlilerinize teşekkür ederim. Baltok A.Ş. %100 Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait bir iştiraki kuruluştur. Modern, güvenilir ve ekonomik nitelikli konut projeleri üretmek amacıyla ve Balıkesir Büyükşehir güvencesi altında 2015 yılında kurulmuştur. Ben 2017 Aralık ayı ile 2019 Mayıs ayları arasında takriben 14-15 ay kadar Baltok Yönetim Kurulu Başkanlığında bulundum. Baltok açılım olarak; Balıkesir Toplu Konut Anonim Şirketidir.

N. Özpelitoğlu: Halen devam eden Baltok projeleri hakkında şu an Başkan olmadığınız halde kamuoyu tarafından da bilinmesi gereken bazı bilgiler verebilirmisiniz?

M.Bahçeci: Biliyorsunuz Devlet işlerinde devamlılık ön şarttır. Bizim hizmet anlayışımızda ‘’benden sonra tufan’’ yoktur. İyinin, güzelin ve mutlak doğru olanın yanında ve hizmetinde olmak ana karakterimizdir. Bizden önceki dönemlerde hayırlı hizmetler yapılmıştır. Bizim dönemimizde de karınca kararınca güzel işler yaptık, bizden sonra da elbette daha güzel işler yapılacaktır. Halen devam eden projeler hakkında az ve öz bazı bilgiler verebilirim. Şehrimizin yeni gelişme bölgesinde tasarlanan ‘’Yeni Karesi Projemiz’’ şehrimize rahat bir nefes aldırma ve ulaşımda şehrimizi rahatlatma prensipleri dikkate alınarak projelendirilmiştir. Bursa yönünden merkeze doğru gelirken Edremit çevre yolu üzerinde 3,5 Km. mesafede ve telsiz tepesi diye bilinen mevkidedir. Modern bir mahallede bulunması gereken her şey bu projede düşünülmüştür. İlköğretim okulu, sağlık merkezi, cami ve açık yeşil alanlar yanı sıra, yeşil alanlar çerçevesinde park ve açık spor alanları, basketbol sahası, tenis kortu, yayalar için ve bisiklet yolları hep proje dâhilindedir.

N.Özpelitoğlu: Yeni Karesi Konutları yapımında sizin zamanınızda işlerin yavaşladığı ve hatta durduğu bazı mahfillerde ve halkımız arasında konuşuluyordu. Bu tür söylentiler zaman zaman yerel gazetelerimize de yansımıştı. Bu konuda eski bir başkan olarak siz ne diyorsunuz?

M.Bahçeci: Bizim işe başladığımız 02.12.2017 tarihinden önce eski yönetim tarafından 1. Bölge inşaatlarının kat karşılığı/veya hasılat usulü ile yapılması işi, ihalesi yapılmış haldeydi. Baltok sözleşmesinden kısa bir süre sonra ihaleyi alan firmaya muhtelif tarihlerde ödemeler yapılmış. Bu ödemelere rağmen yüklenici firma daha sonra bizden sözleşmeye aykırı olarak ödemeler talebinde bulundu. Yüklenici firmanın bu haksız talebi bizden olumlu bir karşılık bulamayınca inşaatları durdurdu. Biz de kanuni haklarımızı kullanarak yüklenici firmaya gerekli ihtarları yaptık. Bu süreçten sonra yüklenici firma bu defa işi yavaşlatarak devam etme yolunu seçti.

N.Özpelitoğlu: Siz yavaşladı diyorsunuz fakat Yeni Karesi Konutları 1. Bölge inşaatlarının tamamen durduğu yönünde söylentiler için ne diyeceksiniz?

M.Bahçeci: Evet, yüklenici firma her nedense daha sonra işi tamamen durdurarak, dış cephe iskelelerini sözleşmeye aykırı olarak 10.10 2018 tarihinde söktü ve ayrıca proje hakkında haksız ve aleyhte kampanyalar başlattı. Sosyal Medyada maksatlı ve yalan paylaşımları nedeniyle Baltok’un dolayısıyla şirketimizin itibarı az da olsa zedelendi. Tabi bu durum daha önceden satışı yapılan daire sahiplerine de yansıyınca ödemelerde az da olsa gecikmeler yaşandı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen BB Başkanımız Sn. Yücel Yılmaz beyin Baltok A.Ş. ye olan özel ilgisini biliyorum. Benim görev yaptığım dönemlerde kendileri Karesi Belediye Başkanı iken çok yakın desteklerini gördüm. Şu an aldığım duyumlara bakılırsa mevcut müteahhitle sıkıntılı sözleşmenin fesh sürecini başlattıklarını öğrendim. Umarım ve temenni ederim ki, işinin ehli bir yeni yüklenici ile Yeni Karesi Konutları tamamlanacaktır. Tüm gelişmeler memnuniyet vericidir

N.Özpelitoğlu: Yeni Karesi 2. Etap projesi ve Avlulu evler kentsel dönüşüm projeleri hakkında bir şeyler söylemek istermisiniz?

M.Bahçeci: Her iki proje de halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda yavaş da olsa devam ediyor. Müteahhitlerin tek sıkıntısı arsa temini konusudur. Bu Konuda da Baltok önemli rol üstlenebilir. Yeni Karesi 2. Etabına henüz başlanmadı. Ancak bizim görev yaptığımız dönemde mimari projelerinde revizyonlar yaparak Balıkesir halkının tercihlerine uygun hale getirdiğimiz bu projede sanıyorum yeni yapılacak 2. İhale kapsamında değerlendirilecektir. Avlulu evler projemize gelince; Sn. Edip Uğur Beyin Başkanlık yaptığı dönemdeki projelerdendir. Balıkesir için beni en çok heyecanlandıran proje, bu projedir. Tamamen bir dönüşüm projesi olup, Kepsut caddesini kentimiz için tamamen bir prestij caddesine dönüştürecek bir projedir. 8 imar adasından oluşan bu projede yer sahipleriyle yapılan görüşmelerimiz tamamlanmıştı. Bu proje önemli bir proje olup, bu projenin yapımının yerel müteahhitlerle tamamlanması da kentimizin ticari hayatı için önem arzetmektedir.


Avlulu evler projesi

N. Özpelitoğlu: Pek çok insanımızın merakla beklediği ve ev alabilme hakkına sahip olmak için kuralarının çekildiği ‘’Yeni sosyal konutlar’’la ilgili biraz malûmat verebilirmisiniz? Ayrıca bu konutlar şehrimizin hangi bölgesine yapılacak?

M. Bahçeci: Bu konut yapma işi için çevre ve şehircilik bakanlığı nezdine girişimler yapıldı. Bakanımızın şehrimizi ziyaretinde Yücel Yılmaz Bey konuyu tekrar gündeme getirdi. Bakanla yapılan görüşmelerde ve Sn. Bakanın talimatları doğrultusunda bu süreç şu anda hızlandırılmış durumdadır. ‘’Yeni sosyal konutların’’ yapılacağı bölge Gaziosmanpaşa mahallesi bölgesindedir. Hazineye ait arsalar üzerine yapılacaktır. O bölgede bulunan organize sanayi bölgesi çalışanlarına ve şehrimizdeki dar gelirlilerin konut edinme noktasında sosyal belediyecilik adına önem arzetmektedir.

N.Özpelitoğlu: Mülâkat kısa olsun dedik ve fakat bir hayli uzun oldu. Kısa ve öz hatlarıyla hedefleriniz nelerdi?

M.Bahçeci: Hedeflerimiz kısa, orta ve uzun olarak 3 bölümden müteşekkildi. Kısa vadeli hedefler (2019 yılı için) İnşaatçılar çarşısı projesi, Yeni Karesi 2. Etap projesi, Yeni Karesi birinci etapta 505 dairenin teslimi projesi, Yeni Karesi Ticaret Merkezi projesi, Gaziosmanpaşa Sosyal Konut projesi ve Avlulu evler Kentsel Dönüşüm projesi. Orta vadeli Hedefler (2019-2024) Bunlar Kentsel dönüşüm projeleridir: Dinkçiler Mh., Gündoğan Mh. Gümüşçeşme Mh. Kayabey Mh. Vicdaniye Mh. Ve 2. Sakarya Mahallelerini içermektedir. Sağlıklı ve nitelikli olacaktır. Uzun vadeli Hedefler (2019-2029) Uzun vadeli Hedefler arasında, belediye ve mücavir alan sınırlarında yapılan imar çalışmalarını yürütmek, yeni imara açılan yerler ve ilgili konularda konut, sanayi, depo ve diğer fonksiyonları geliştirme projeleri var idi. Bizden sonra göreve gelen arkadaşların, bizim başlattığımız ve halen de devam eden projeleri bizden daha yukarılara taşıyacağı ümidimi halen muhafaza ediyorum.

N. Özpelitoğlu: Nihayet mülâkatımızın sonuna geldik. Bu arada kamuoyunda çok konuşulan ve belki de yanlış yorumlara yol açan ve sizin belediyeye bedelsiz tahsis edildiğini söylediğiniz bir hibe konusu var. Bu işin aslı nedir? Neden bedelsiz hibe ettiniz?

M.Bahçeci: Evet belediyemizin kültür işlerinde kullanması için Benim ve eşim Nilgün Bahçeci’nin üzerine kayıtlı 350 Metrekare binamızın zemin katını 01.09.2018 tarihinden 30.06.2019 tarihine kadar kültür işleri hizmetinde kullanılmak için Balıkesir Büyükşehir Belediyesine kayıtsız şartsız ve bedelsiz olarak hibe ettik. İstek belediyeden değil bizden geldi. Yer darlığı çeken belediye bu isteğimizi kabul etti ve yerimizi kullanmaya başladı. Hal böyle olunca öküz altına buzağı arayan bazı kesimler bu hibe işini yanlış yerlere çektiler.

Benim anlayamadığım konu: vatandaş belediyesine kullanılmak için yer hibe edemeyecek mi? Ayrıca bizim Mehmetcik caddesinde bir yerimiz daha vardı. Bu yerimizi de Büyükşehir Belediyemiz sosyal ve kültürel hizmetlerde kullanmak maksadıyla bir önceki kiracının kiraladığı tutarlarla kiralanmıştı. Halkımızın yakinen tanıdığı bazı mihraklar Her iki yerimiz hakkında da akla hayale gelmedik fırtınalar kopardılar.

N. Özpelitoğlu: Sizin birde Balıkesirspor maceranız vardı bu hususta birkaç kelime etmek istermisiniz?

M.Bahçeci: Buna macera değil de hizmet aşkı dersek daha iyi olur. Başkanlığım döneminde arkadaşlarımızla beraber güzel bir dönem geçirdik. Bir üst kümeye çıkamasak da takımımızı küme düşürmeden yeni yönetime teslim ettik. Yeni yönetime gelen arkadaşlarımızın ve futbolcu kardeşlerimin güzel bir döneme imza atacaklarına ve takımı daha güzel yerlere getireceklerine inancım tamdır.

Gerek Balıkesirspor futbolcularına ve gerekse yönetim kurulundaki arkadaşlarıma üstün başarılar dilerim.

Nevzat Özpelitoğu: Sn. Bahçeci Bizi kırmadınız Baltok ve diğer konular hakkında önemli açıklamalarda bulundunuz mülakat için teşekkür ederiz.

Mustafa Bahçeci: Estağfurullah asıl ben size teşekkür ederim bazı gerçekleri bana anlatmak ve açıklamak fırsatı verdiğiniz için.

Yorumlar (1)
tahir 4 ay önce
Sn. Mustafa Bahçeci'yi yaklaşık 20~25 senedir tanırım. Ne yapacağını, ne yapması gerektiğini iyi bilen. Dürüst, temiz, çalışkan, vefalı bir dosttur. Ancak hayatta en zor şey insanın kendini, yaptıklarını, yapmak istediklerini anlatmak zorunda kalıp anlatamamasıdır.
Mustafa Abi'nin yaşadığı da sadece budur.
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Balıkesir'in neyi meşhur?
Sizce Balıkesir'in neyi meşhur?
Namaz Vakti 27 Ocak 2020
İmsak 06:47
Güneş 08:13
Öğle 13:26
İkindi 16:05
Akşam 18:29
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 19 33
7. Beşiktaş 19 30
8. Göztepe 19 29
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 19 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 19 18
15. Antalyaspor 19 17
16. Kasımpaşa 19 15
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 19 40
2. Erzurum BB 19 34
3. Bursaspor 19 33
4. Keçiörengücü 19 29
5. Adana Demirspor 19 28
6. Akhisar Bld.Spor 19 28
7. Ümraniye 19 28
8. Menemen Belediyespor 19 28
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Balıkesirspor 19 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 19 14
17. Boluspor 19 14
18. Eskişehirspor 19 10
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 46
2. Barcelona 21 43
3. Sevilla 21 38
4. Getafe 21 36
5. Atletico Madrid 21 36
6. Real Sociedad 21 34
7. Valencia 21 34
8. Villarreal 21 31
9. Athletic Bilbao 21 31
10. Osasuna 21 28
11. Granada 21 27
12. Real Betis 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Eibar 21 23
16. Real Valladolid 21 22
17. Mallorca 21 18
18. Celta de Vigo 21 17
19. Leganés 21 15
20. Espanyol 21 15
Günün Karikatürü Tümü