Balıkesir Tıp Fakültesin'de ilk obezite ameliyatı

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde, ilk obezite ameliyatı gerçekleştirildi. 

Balıkesir Tıp Fakültesin'de ilk obezite ameliyatı

Gerçekleştirilen ameliyat hakkında bilgiler veren Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Başbuğ, obezitenin günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını söyledi.


Başbuğ, diyet, egzersiz ve ilaçla tedavi yöntemlerinin yetersiz olduğu durumlarda uygulanan bariatrik ve metabolik cerrahinin, kalıcı kilo kaybı için önerilen yöntemlerin başında geldiğini ifade etti. 
Dr. Murat Başbuğ şunları söyledi:


“Rektörümüz Prof. Dr. İlter Kuş’un ve Başhekimimiz Prof. Dr. Ali Engin Ulusal’ın destekleriyle hastanemizde Endokrinoloji, Psikiyatri, Anestezi uzmanları ve diyetisyenlerimizden oluşan uzman obezite birimini kurduk. Dr. Öğr. Üyesi Ferhat Çay’ın Anabilim Dalımıza katılmasıyla kadromuzu daha da güçlendirerek ilk obezite ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Hastamızı 4. gününde şifa ile taburcu ettik. Balıkesir ilimize ve bölgemize hastanemiz adına böyle bir imkanı sağladığımız için büyük bir mutluluk ve gurur duymaktayız.” 
Genel Cerrahi Anabilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Ferhat Çay da obezite operasyonlarına karar vermek için Vücut Kitle İndeksi’ni (VKİ) kullandıklarını, VKİ 40’ın üzerinde olanlar veya 35-40 arasında olup diyabet, kalp hastalıkları gibi ek rahatsızlıkları olan hastaları ameliyat etiklerini söyledi. 


Dr. Ferhat Çay, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“En sık yapılan operasyon, tüp mide operasyonu olarak da bilinen sleeve gastrektomi operasyonudur. Bu operasyon deneyimli ellerde ortalama 35-40 dakika sürmektedir. Kapalı (Laparoskopik) obezite ameliyatlarımız, 4 adet 1 cm’lik küçük kesilerden yapılmaktadır.


Operasyon sonrasında 2. günde uzman diyetisyenimiz eşliğinde hastamızın yeme içmesine başlatıp, 3. veya 4. günde taburcu etmekteyiz. Bunun yanında Gastrik By-pass ve diğer ileri düzey obezite cerrahisi işlemleri de uygun hasta grubuna kliniğimizde yapılacaktır” dedi

 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2019, 22:14

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228