Bu gururu Dursunbeyli zeki çocuklar yaşattı

Millî Eğitim Bakanlığı büyük oranda ithal edilen ahşap oyuncakların meslek liselerinde tasarımı ve üretimiyle ilgili önemli adım attı. Dursunbey Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye’deki 4 pilot uygulama okulundan biri seçildi.

Bu gururu Dursunbeyli zeki çocuklar yaşattı

Mobilya ve dekorasyon alanında üretim yapan meslekî ve teknik eğitim kurumlarında artık ahşap oyuncak üretimi yapılabilecek. 


Millî Eğitim Bakanlığı Tevfik İleri Toplantı Salonunda Millî Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK başkanlığında gerçekleştirilen istişare toplantısına MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Numanoğlu, Ankara, İstanbul, Bursa ve Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürleri, daire başkanları ve uzmanlar katıldı.

SEKTÖRLE İŞ BİRLİĞİ

Büyük oranda ithal edilen ahşap oyuncakların tasarımı ve üretimiyle ilgili sektör temsilcileriyle gerçekleştirilen istişare toplantısında, ahşap oyuncak eğitimi müfredatının birlikte oluşturulması, sektör temsilcilerinin tecrübelerinin pilot okullara transferinin sağlanması, bu alanda eğitim verecek öğretmenlerin işbaşı eğitimlerine sektörün destek vermesi kararlaştırıldı. Ayrıca okul öncesi eğitimde çocukların gelişimini destekleyici ahşap oyuncak ve zeka materyallerinin tasarlanması ile okullarda kurulması planlanan beceri atölyelerinde bu materyallerin kullanımına yönelik bir Ar-Ge birimi kurulmasına karar verildi.

YERLİ ÜRETİME DESTEK

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ahşap oyuncaklarla ilgili yürütülen projeyi çok önemsediklerini belirterek yeni başlatılan pilot proje için illerde altyapısı güçlü okulları seçtiklerini söyledi. 
Ankara Altındağ Siteler Mesleki Eğitim Merkezi, İstanbul Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa İnegöl Hacı Sevim Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Balıkesir Dursunbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini proje okul olarak belirlediklerini anlatan Bakan Selçuk, "Bu süreci sektör temsilcileriyle birlikte yürütmek ve bu alanda yerli üretime destek olmak istiyoruz. Böylece ortak projeler geliştirebileceğiz, birbirimizi destekleyebileceğiz. Ayrıca sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü ortaöğretim seviyesinde yetiştirebileceğiz. Böylece hem kendi pazarımızı yerli üretimle destekleyebileceğiz hem de dünyada bu pazarda ülke olarak daha güçlü yer alabileceğiz." dedi.

Toplantıda, dünyada önemli bir pazar oluşturan ahşap oyuncak üretiminde ülkeler arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu olduğu belirtildi. Türkiye'nin son beş yılda yaptığı oyuncak ithalatının bedelinin 3 milyar doları aştığı bildirildi. Bu rakam göz önüne alındığında hem MEB'in üretime eğitimle destek vermesi hem de yerli üretim yapan sektörle iş birliği geliştirmesinin bu alanda Türkiye'nin rekabet gücünü artıracağına vurgu yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 17:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228