BALIKESİR'in Dursunbey İlçesi'nde Küçük Sanayi Sitesi'ne taşınmamakta ısrar eden küçük esnaf ve sanatkarlar işyerlerinin belediyece mühürlenmesi sonucu ayaklandı.
Dursunbey Belediyesi, "Aşağı Sanayi Bölgesi" olarak bilinen bölgede faaliyet gösteren işyeri sahiplerine, Kütahya yolu üzernde yapılan Küçük Sanayi Sitesi'ne taşınmaları için 21 Ekim 2010 tarihine kadar süre tanıdı. Haziran 2010'da yenilenmesi gereken kira sözleşmelerini de yenilemedi.
Tamirci, kaportacı, oto elektrikçisi, tornacı gibi küçük işyerlerinin oluşturduğu bölgedeki esnaflardan büyük bir bölümü yeni sanayi sitesine taşındı. 24 işyeri sahibi ise, uyarıları dikkate almadı. Faaliyetlerini eski sanayi sitesinde sürdürmeye devam etti.
Bunun üzerine Dursunbey Belediyesi Encümeni bu işyerlerinin kapatılmasını kararlaştırdı. Encümen kararı doğrultusunda Belediye Zabıtaları polis eşliğinde bölgeye giderek işyerlerini mühürledi.
Belediye zabıtalarını gören küçük esnaf ve sanatkarlar karara tepki göstererek adeta ayaklandı. Esnaflar ailelerinin de bulunduğ uyaklaşık 200 kişilik grupla ilçe merkezine yürüyerek Belediye ve Ak Parti ilçe teşkilat binalarının önüne siyah çelenk bırakarak kararı ıslık ve alkışlarla protesto etti. Esnaflar, kendilerine sahip çıkmadıklarını ileri sürdükleri Esnaf Odası yöneticilerine de ağır eleştiriler yöneltip, başkan Kamil Sincanlı'yı istifaya çağırdı.

İlçede büyük bir gerginlik yaşandı. Yeni Sanayi Sitesi'ne taşınmaya zonlanan esnaflar, "Dükkanlarımız mühürlenip kapatıldı, biz parasız, pulsuz ne iş yapacağız? Çay içecek paramız yok. Yeni dükkan nasıl açacağız?" diyerek tepkilerini dile getirdi. Kararın iptali için yargıya başvuracaklarını söyledi.  Bu arada, Esat Örs adlı bir esnaf, işyerinin mühürlenmesini engellemek için üzerine benzin dökerek kendini ateşe vermeye kalkıştı. Örs'ü arkadaşları ikna edip sakinleştirdi.
Polis, geniş güvenlik önlemleri alırken öfkeli esnaf ve sanatkarlar tepkilerini dile getirdikten sonra sessizce dağıldı.
BELEDİYE NE DİYOR?
Belediye Başkanlığı'ndan olaylarla ilgili yapılan açıklama şöyle:
2010 yılının başında alınan karar ile belediye işyerlerinde olan kiracılarla varılan mutabakat sonucu 31 Mayıs son tarih olmak üzere kira sözleşmesi yapıldı ve tüm belediye işyeri kiracıları bunu onadı. Ancak esnafımızın hazır olmaması ve gerekçeli sebepleri yüzünden 31  Mayıs’tan bu zaman kadar 7 aydır yapılacak olan taşınma işlemleri, halen  sebepsiz  bir şekilde, belediyemizin  de iyi niyeti suiistimal edilerek geciktirilmeye hatta hiç taşınmama pozisyonuna getirilmeye çalışılmıştır. Geçen 7 ay boyunca alınan meclis kararlarıyla ruhsatsız olan ve kira sözleşmeleri bulunmayan oto sanayi esnafımıza belediyemiz her konuda yardımcı olmak için her zaman kapısını açık tuttu ve defalarca tüm hazırlıklarını bitirip taşınmaları ve belediye işyerlerini boşaltmaları konusunda ihtarname ve uyarılar verildi.

Fakat sanayi esnafımızın bazıları, bu sancılı süreçten siyasi emel güdenlerin mesnetsiz bahanelerinden etkilenerek yeni sanayi sitesinde yerleri olduğu halde, 2-3 aydır kira ödedikleri halde taşınmalarını geciktirmişler ve belediyemizin daha yaşanabilir bir Dursunbey için aldığı yapıcı kararları sulandırmaya çalışanların az da olsa etkisi altında kalmışlardır. Bundan 15 yıl önce 160 küçük sanayicinin, daha verimli hizmet vermek, müşteri memnuniyetine daha çok önem vermek amacıyla kurduğu kooperatif, bu görevine ancak hazır hale gelmiştir. Belediyemiz yapıcı, karşılıklı uzlaşı ile hareket etmeye azami gayret göstererek 3 yıldır yaşanılan bu süreçte, gelinmiş olan son noktada sanayi esnafımızın, bu yapılanmadan ve bu çalışmalardan doğan sancılı durumu siyasi çıkar amaçlarıyla yönlendirenlerin oyununa gelmeyip,  kendi  özverileriyle hareket etmeleri ve belediyemizin her türlü olumlu yaklaşımını görerek, sloganımız olan “Daha yaşanabilir bir Dursunbey için” hepimiz el ele vermeliyiz demelidirler..
Şehir içi güvenliğin sağlanması, trafik yoğunluğunun azaltılması ve yeni yapılmış olan alt yapı ve üst yapıların korunması amacıyla yüklü tır ve benzeri ağır vasıtaların şehir merkezine sokulmaması için, ilçemiz merkezindeki yem-gübre bayileri, odun ve kömür depoları, kuru gıda ve nalburiye depoları, inşaat malzemesi depolarının da oto tamirhanelerinden boşalan aşağı sanayideki işyerlerine  taşınılması düşünülmektedir.
Bu son yapılan çalışmada 7 aydır fuzuli işgalci durumunda olan esnafımız tüm bu belediyenin yapıcı hareketlerine rağmen, olumlu bir gelişme sergilememeleri nedeniyle belediye encümenimizin de aldığı karar doğrultusunda mühürlenmesi çalışmalarına başlanmıştır..
Editör: Haber Merkezi