BALIKESİR Valisi Yılmaz Arslan'ın önerisiyle Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'nün olumsuz koşullardaki Roman çocuk ve gençlerin, suçlardan ve zararlı alışkanlıklardan korunması için 5 Temmuz'da başlattığı, sanat dalında eğitilerek iş edindirmeye yönelik, "Karesi Umut Ateşi" projesi, Salih Tozan Kültür ve Sanat Merkezi'nde verilen muhteşem konserle noktalandı. Balıkesir Musiki Derneği'nde eğitim gören 33 kursiyer, konser sonrası sertifika aldı.
 
Balıkesir'de yaşayan, her an suç işlemekle karşı karşıya kalabilecek, zararlı alışkanlıkların esiri olabilecek Roman çocukları ile gençleri suçlardan ve zararlı alışkarlıklardan korumak amacıyla, Balıkesir Valiliği, Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, İşkur Müdürlüğü, Balıkesir kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı ve Balıkesir Musiki Derneği'nin ortaklaşa yürüttüğü, "Karesi Umut Ateşi" Projesi'nde mutlu sona ulaşıldı.

Balıkesir Musiki Derneği Koro Şefi Sıtkı Sahil, Müzik Öğretmeni Nilgün Bulca başta olmak üzere 6 muzik eğitimcisinin 5 Temmuz'da eğitime aldığı 40 kursiyer'den 33'ü, 5 ay süren solfej, nota, usul, keman klarnet, piyano, bağlama, eğitimlerini başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazandı. Sertifika töreni Salih Tozan Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapıldı. Projeyi yürüten Balıkesir Musiki Derneği Başkanı Levent Tellioğlu, bestekar Sıtkı Sahil, İş-Kur il müdürü İlhan Aslan ile diğer destekçilere teşekkür plaketleri takdim edildi.


Sertifika törenine Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Belediye Başkanı İsmail Ok, Emniyet Müdürü Ömer Aydın, Balıkesir İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Akif Okur, Ticaret Odası Başkanı Mahmut Yavuz, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, BAİKAD Başktanı Nurbin Türker, daire müdürleri, emniyet müdür yardımcıları, şube müdürleri, kursiyerlerin yakınları ile çok sayıda sanatsever katıldı.

Balıksir Valisi Yılmaz Arslan, Projeye emeği geçen kişi, kurum ve kuruluş temsilcilerine plaket verdi. Törende öğrenciler adına konuşan kursiyer Leyla Demirkesen, projeyi hazırlayanlarla, eğitim veren öğretmenlerine teşekkür etti.

Demirkesen "Bir kapımıza polis abilerimiz geldi, beni müzik kursuna almak istediklerini söyleyip ailemle konuştular. O gün hayatımın dönüm noktası olacağını bilmiyordum. Bu gün onların sayesinde ben buradayım. Bizim mahallenin insanları müzik ile içli dışlıdır fakat, bu güne kadar eğitim alarak müzik yapanların sayısı çok azdır. Ben şanslıyım Ben müzik ğitimi aldım herkesin bizi önemsemesi beni umutlandırdı. Dernekte aldığım eğitim sonrası Kadriye-KemalGürel Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'ni kazandım. Bize bu olanağı sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.VALİ ARSLAN : DOĞRU PROJE İÇİN PRA SIKINTISI YOK

Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, kursiyerleri kutlayarak başladığı konuşmasında, "Hangi kamu hizmetini yaparsanız yapın, içinde halkın olmadığı, halkın katkısının olmadığı hiç bir kamu hizmetinde başarı yoktur. Biz her alandaki çalışmalarımızı halkla beraber yapma gayreti içerisinde olduk. Emniyet müdürümüzün Balıkesir'e geldiği günden bu yana bu tür çalışmaya yatkınlığı Balıkesir için bir şans olmuştur. Pek çok proje üreterek bizimle istişare ettiğinde doğru olanın arkasında olduğumuzu söyledik ve destek olduk. Balıkesir'de bu tür güzel etkinlikleri yapmak için para sıkıntımız yoktur. İyi niyete, desteğe ve morale ihtiyacımız vardır. Karesi Umut Ateşi Projesi, beklediğimiz desteği, ilgiyi ve morali bulmuş başarılı şekilde sonuçlanmıştır. Buradaki çocuklarımızı, ailelerini ve bize destek olanlara teşekkür ediyorum" dedi.
DOKTOR BALKANCI'DAN POLİSE ÖZEL ŞARKI
Kursiyerler sertifikalarını almadan önce yeteneklerini sergileyen konser gerçekleştirdi. Sevilen şarkıları başarıyla seslendirdi. Küçük ve genç sanatçılar adeta anstrümanlarını konuşturdu. Ritm sazların gösterisi ayakta alkışlandı. Müziğin ritmine dayanamayan, İzleyiciler, kursiyerlerin aileleri ve arkadaşları salonda oynadı. Gecenin sürprizi, polis için bestelen, "Polis" şarkısı oldu. Güftesini Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Balkancı, bestesini Balıkesir Musiki Derneği Koro Şefi Sıtkı Sahil'in yaptığı şarkıyı Dernek solistlerinden Burcu Söylemez söyledi. Konser sonrası 33 kursiyere sertifiklarını, Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Emniyet Müdürü Ömer Aydın ve törene katılan protokol verdi.
Editör: Haber Merkezi