• Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin tartışmalara neden olan yeni logosu ile ilgili yayın kuruluşlarına bu kez İstanbul'daki bir reklam ajansı tarafından haber bülteni ve yeni görseller gönderildi. Haberde, yeni logonun Balıkesir haritasının kalp şekline benzerliğinden esinlendiği vurgulandı. 

B B B L O G O M E Y

  • Zağnos Paşa Kent Meydanı'nda yer alan ve Atatürk ile Mehmet Akif Ersoy'un Balıkesi ziyaretleri sırasındaki konuşmalarını içeren cümleleri içeren küre ile bayrağın kaldırılarak yerine kalp figürünün yerleştirildiği görsellerde, yeni logolu çöp konteynerlerine de yer verildi.

İşte bkz. iletişim ajansı tarafından yayın kuruluşlarına gönderilen haber ve görseller:

B B B L O G O Y E N

31 Mart 2024 seçimlerinde Balıkesir’de açık arafarkla seçimi kazanan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, şehre yeni ve öncü bir kimlik kazandırma yolundaki ilk adımı belediye logosunu yenileyerek attı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle onaylanan yeni logo usta grafik tasarımcı Emre Koç’un imzasını taşıyor. Balıkesirli gençlerin fikri alınarak hazırlanan ve Balıkesir haritasının kalp şekline benzerliğinden esinlenerek üretilen yeni logo, şehrin yenilikçi ve genç yüzünü yansıtıyor.

Balıkesir'imiz dönüşüyor, gelişiyor ve güzelleşiyor Balıkesir'imiz dönüşüyor, gelişiyor ve güzelleşiyor

B B G C O P K O N

Logo yeşilin (Kaz Dağları) ve mavinin (Marmara ve Ege Denizleri) karışımdan oluşan turkuaz renginde tasarlandı. Bu renkle Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir, Türk İslam sanatının temel rengi turkuazı da sahipleniyor. Dijital iletişim çağının gereklerine uygun olarak, mümkün olan en basit anlatıma sahip logo, Balıkesir haritasının kalp şekline benzerliğinden esinlenerek üretildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni logosu, gençler arasında büyük beğeni toplarken, grafik tasarımcılar ve akademisyenlerden de tam not aldı. Grafik Tasarımcı ve İşbankası İş Kültür Görsel Yönetmeni Birol Bayram, logoyu “Kalıplaşmış belediye logolarını yıkan bir logo olmuş. Minimal olduğu kadar, dinamik bir yapıda ve kullanışlı.” sözleriyle değerlendirdi. 

Yeni Logo Rdemir

Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Yılmaz, logonun etkileyiciliğine dikkat çekerek, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni logosunu bir önceki logoyla kesinlikle karşılaştırmadan, uzak ara çok daha etkili buldum.” dedi.

Grafik tasarım ve şehir kimliği üzerine yorum yapan Prof. Dr. Ali Atıf Bir ise “Balıkesir kimliği ne kadar güzel yorumlanmış… Var olan klasik şehir kimliklerinin ötesine geçilmiş. Hem coğrafyası var, hem ‘Ben modern bir Balıkesir’im, bende değişim var’ diyor, hem de ‘Temelimde sevgi var’ diyor. Son dönemde gördüğüm en, çok yönlü kimlik anlatımı. diyerek, yeni logonun şehri temsil etme konusundaki başarısını vurguladı.

B B G L O G O Y

Yeni logo, Balıkesir’in hem tarihine hem de modern yüzüne uygun bir anlatımla şehre yeni bir soluk kazandırıyor. Başkan Ahmet Akın’ın liderliğinde Balıkesir, bu yenilikçi adımla geleceğe güvenle bakıyor.

Ahmet Akin Logo

Editör: Macit ERMİŞ