banner363

banner307

banner364

banner319

19.01.2022, 12:57

ECZACILARDAN MEKTUP VAR!

Biraz önce büyükşehirden eczacı bi arkadaşım aradı.

Nöbetçi eczane sistemindeki aksaklıklarla ilgili yazımı okumuş.

"Söylediklerinde haklısın" dedi ve ekledi: 

"Ben 1 nöbette 10 günlük kazanç elde ediyorum.

Sonrasında da ilaçta yaşanan sıkıntılardan söz edip, vatandaşla karşı karşıya geldiklerinden dert yanarak kendi penceresinden bazı şeyler anlattı.

Hiç karşılık vermedim.

Dinledim sadece ve şunu anladım: 

Eczacılar sistemden memnun değil.

Ama hangi sistem onu anlayamadım!Mevzu küçük, 
ama aldığım tepkilere bakıldığında 
sorun gerçekten büyük
görünüyor. 

Yıllardır devam eden anlayışla çözülemediğine göre de

sn. valimiz Hasan Şıldak ile BBB başkanımız sn. Yücel Yılmaz ve sağlık müdürümüz sn. Serkan Kadir Keskin'in el atması 

ve

Büyükşehir Balıkesir için yeni bir planlamanın önünü açması elzem görünüyor.

Okuduğunuz bu satırları, dün öğle saatlerinde facedeki kişisel hesabımdan paylaşım yaptım.

Aynı anlarda gelen telefondaki ses Balıkesir Eczacılar Odası'ndan aradığını söylüyordu. 

Arayan bayan arkadaş, bizim şehirdeki hemen her insanın dertlendiği Nöbetçi Eczane sistemini   "BALIKESİR, KÖY veya KASABA DEĞİL!" başlığı altında sorguladığımız ve olağanüstü ilgi gören yazımıza karşı cevap hazırladıklarını, yayımlayıp yayınlamayacağımızı, üzerinde değişiklik yapıp yapmayacaklarımızı sordu.

"Yayın ilkelerimize uygun ise, hakaret içeriği taşımıyorsa, noktasıyla virgülüyle yayınlarız" karşılığını verdik.

Eczacılar Odası Yönetim Kurulu imzasını taşıyan o açıklama geldi.

Birazdan aktaracağım size.

Lütfen dikkatli okuyun ki, biz ne demişiz, onlar ne demek istiyor net bir şekilde anlaşılsın.

Hakikatı arayanlar ile gerçeği saklamaya çalışanlar ayırt edilsin.


İŞTE ECZACILARIN O AÇIKLAMASI

İLGİLİLERE VE KAMUOYUNA

Son zamanlarda nöbetçi eczaneler üzerinden, nöbet düzenleyici Balıkesir Eczacı Odası’nı ve tüm eczanelerimizi hedef alan halkı manipüle edici açıklamalar ve haberler yapılması tarafımıza cevap zorunluluğu getirmiştir.

 6643 Sayılı TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ KANUNU’nun 20. Maddesi’nin n bendinde; (Ek:23/2/1995 - 4078/2 md.) Bölgelerindeki yerleşim yerlerinin özelliklerine göre eczaneler için tatil olacak günleri ve saatleri tespit etmek ve ihtiyacı karşılayacak miktarda nöbetçi kalacak eczane veya eczanelere ait nöbet listelerini hazırlamak ve mahallin en büyük sağlık amirinin onayına sunmak, İdare heyetinin diğer vazifeleri arasında gösterilmiştir. Bu vazife yıllardır Odamız yetkililerince halk sağlığı ön planda tutularak yerine getirilmektedir.

Uygulamaya koyulan son nöbetçi eczane belirleme sistemi, Balıkesir merkezi coğrafi olarak 3 parçaya bölüp her bölgede 1 eczane nöbetçi olacak şekilde düzenlenmiştir. Günlük Nöbetçi Eczane listelerinden bu sistemin işleyişi net bir şekilde görülebilir.

Tüm eleştirel yazılarda nöbetçi eczanelere toplu taşıma ile ulaşım zorluğundan bahsediliyor. Büyükşehir olduğu her mecrada herkes tarafından vurgulanan Balıkesir’de tüm branşlarıyla hizmet veren tek bir hastane mevcuttur; Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi. Bu hastanemiz de konumu itibariyle araçsız ulaşıma müsait değildir. Dolayısıyla belli bir saatten sonra acil sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşın araç ihtiyacı, nöbetçi eczane ararken değil henüz hastaneye ulaşım aşamasında hasıl olmaktadır.

2020 yılından bu yana tüm dünyada etkisini gösteren COVİD-19 pandemisi, yine halk sağlığını korumak adına eczanelerimizin çalışma şekline düzenleme getirilmesini zorunlu kılmıştır. Fiziki koşullar göz önüne alınarak eczanelerimizde aynı anda 3’ten fazla hasta bulunmaması tavsiye kararı alınmıştır. Bunu titizlikle uygulamaya çalışan nöbetçi eczanelerimizin önünde kısa süreli kuyruklar oluşması bu sebeptendir. Devlet kurumları, bankalar ve hatta alışveriş mağazalarında dahi bahsi geçen kişi sınırlaması uygulaması ve önlerindeki uzun kuyruklar normal karşılanırken, sadece hasta kişilerin başvurduğu eczanelerde bu durumu bir problem gibi göstermek abesle iştigaldir.

Haftasonları acil servise 3000 hastanın başvurması acı bir gerçek olabilir ancak bu hastaların 2000 tanesine reçete yazıldığı desteksiz bir varsayımdan ibarettir. Zira nöbetçi eczanelerimize reçeteleri ile başvuran hasta sayısı tarafımızca belirli periyotlarla kontrol edilmekte ve istendiğinde mahalli amirlere sunulmaktadır. Eğer haberlerin bir tarafı olarak bize başvurulsaydı hem doğru bilgiye ulaşılabilir hem de gazetecilik etiği sağlanmış olurdu.

Tabiri caizse 3 gündür boğaz ağrısı yaşayan bir hastanın bile acil servise başvurduğu bir ülkede, toplu taşıma hizmetleri kara yoluyla ve saatle sınırlı bir şehirde, en sık kullanılan ilaçların ekonomik sebeplerle aylardır bulunamadığı bir zamanda tüm sorunu nöbetçi eczane sisteminde aramak bilgisizlikten değilse kötü niyettendir.

Tüm ilgililere ve kamuoyuna arz ederiz.

BALIKESİR ECZACI ODASI

YÖNETİM KURULU

Okuduklarınız size saçma sapan gelmesin. 

Yazılanları bizim uydurduğumuz veya ilave kelimeler ekleyip Eczacılar Odası'nın açıklamasını karmaşık hale getirdiğimiz sanılmasın.

Noktası virgülüne onlara aitti okuduklarınız.

Ne demek istediklerini anlamadınız değil mi?

İnanın biz de anlamakta zorlandık!

Biz, "sayıyı arttırın" diyoruz,

Onlar, "kötü niyetlisiniz" diyor.

Biz, "kuyruk var" diyoruz,

Onlar, "banka önlerinde de kuyruk var" diyor.

Biz, "parası olmayan taksiye mahkum edilmesin" diyoruz,

Onlar, "Belediye suçlu" diyor.

Biz, "vatandaşa kolaylık" diyoruz,

Onlar, "boğazı ağrıyan acile gidiyor" diyerek vatandaşı suçluyor.

Biz, "Çanakkale örneği verip burası büyükşehir, 3 nöbetçi eczane yetersiz" diyoruz,

Onlar, "piyasada ilaç yok" diyerek iktidara gönderme yapıyor.

Kısacası bizim eczacılar odasına göre; herkes suçlu, onlar sütten çıkmış ak kaşık!

Hiç açıklama yapmasaydılar keşke!

En azından hakikatı arayanlar ile gerçeği saklamaya çalışanların kim olduğunu anlamakta zorlanabilirdi bir çoğumuz!

Kafalardaki soru işaretlerini kaldırdılar.

Bu yönüyle teşekkür etmeliyiz Eczacılar Odası yönetimine.

Biz, şehrin sakini/yaşayanı olarak, gördüğümüz ve bizlere iletilenleri anlatmaya, ilgilisine aktarmaya, vatandaş ile devlet kurumları arasında köprü görevi olmaya, ayrıyeten mesleğin yüklediği sorumluluğu yerine getirerek gazetecilik yapmaya çalışıyoruz.

Başkaca da bir gayemiz, beklentimiz yok.

En başta "mevzu minik, sorun büyük" dedik.

Şimdi bekleyip göreceğiz.

Sorunu çözecek olanlar, eline neşteri alıp tedaviye mi başlayacak?

Veyahutta "vatandaş halüsinasyon görüyor, aslında bizim şehirde her şey güllük gülistanlık" mı diyecek?

Hangi şık sizce daha uzak görünüyor?

Not:

Vatandaşın ne dediğini, neler düşündüğünü de bir dahaki yazıda aktaracağım.

Selametle...

Yorumlar (6)
Mustafa Çetin 4 ay önce
İlk yazınızı ve karşı tarafın müdafaasını da okudum. Malesef kesinlikle haklısınız. Sorunu henüz anlayamamış olmaları daha da üzücü...
Nejdet Kaya 4 ay önce
Ramazan bey öncelikle şehrimizin bu sorununu kaleme aldığınız için size teşekkür ederim. Ben yaklaşık 12 yıl işim gereği Kocaeli Gölcük'te ikamet ettim,inanın orada bile 3 tane nöbetçi eczane bulunmaktadır.izmit merkezde en az 5 tane ki izmit merkez Balıkesir nüfusuyla hemen hemen aynı ayrıca Gölcük-İzmit arası 15 km yani mahallesi gibi.hiçbirşey bilmiyorsa bunu uygulayanlar karesi ilçesi 2 Altıeylül ilçesi 2 yaparsın ve bunların birer tanesini de mutlaka hastane çevresinde olmak kaydıyla.(zaten hastanenin birisi karesi,diğeri Altıeylül sınırları içerisinde) amaç vatandaşa kolaylıksa bu böyle olmalı.ama sizin de yazdığınız gibi burada amaç malesef eczaneler para kazansın vatandaş önemli değil.zaten yayınladıkları yazıda da bunu kendileri de itiraf etmişlerdir.(10 günde kazandığımızı 1gece nöbetinde kazanıyoruz diyerek)
SEZGİN SAKİN 4 ay önce
Bu eczacılar odası neyin kafasını yaşıyor. Peki bizden daha küçük şehirler nasıl 3-4 nöbetçi eczane bırakıyor. Demek ki istenirse olabiliyor. Tam düşündüğüm gibi. Bu eczacılar odasına bırakılamayacak kadar önemli sorunu çözmek için İl Sağlık Müdürlüğü'nü göreve davet ediyorum. Birazcık olsun ilgilenin artık şu vatandaşın sorunlarıyla. 3 bölgeye ayırmışmış. Ne kadar komik. Daha fazla bölgeye ayırmak için seni engelleyen mi var. Vatandaş umurlarında değil. Sadece eczaneler daha fazla kazansın düşüncesindeler. Bu niyetlerini saklamak için de hep başkalarına suç atıyorlar. İnanılır gibi değil.
Ibrahim Bayar 4 ay önce
Kesinlikle haklısınız
Lütfü Durak 4 ay önce
Başkanım Öncelikle gerçekten çok önemli bir konuya parmak basmışsınız Eczacılar odasının ne demek istediğini maalesef anlamış değilim onların derdini ben anlıyorum yıllar önce her ilaç paketinin üzerine 10 adet etiket yapıştırıyorlardı şimdi bu ellerinden alındı galiba sitemleri bundan dolayı
Esin Döndüoğlu 4 ay önce
Ben artık gerçekten inanamayıp gülüyorum...Bir sorun var eksiklik var çözüm diyorsun çözümün haricinde her şey söyleniyor..çözmek için düşünmek değerlendirmek yerine hemen psikolojik bir alınganlığa suçlanmışlık sendromuna girip kendi hariç herkesi sorgulayıp sorumluluğu başkalarına yüklüyor..ve en üst seviyeler de okumuş hani tahsilli diyoruz ya onlar dan bu davranışlar geliyor inanılmaz...YAZILANI SANIRIM OKUMUYORLAR..YOKSA ANLAMAMALARI MÜMKÜN DEĞİL..YADA ALGILARIN GETİRDİĞİ ÖNYARGILARLA ELEŞTİRİ HANGİ CENAHA GÖRE ALGILAMAYI TERCİH EDİYORLAR..BİZDEN GEÇTİ DE GENÇLİĞE KOLAYLIKLAR DİLİYORUM...Dün akşam CNN deki oturumu izle bak..İnanılmaz belediye hem de İBB prosedür yöntem vs ya bilmiyor yada manüplasyon peşinde demogoji laf kalabalığı ile üste çıkıyor ve koca adamlar savunuyor...Ya bilgisizlik ya manüplasyon çabası..örnek benzer..VAY Kİ NE VAY halimize..
Günün Anketi Tümü
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@