BALIKESİR Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, "Türkiye'yi Doyuran İl" ünvanına sahip şehrimizin gastronomi alanındaki liderliğini tescilleyen bir başarıya imza attı. 

mustafa-kemal-lisesi-ridvan-teke3

5-7 Şubat 2024 tarihlerinde Alanya'da düzenlenen Türkiye’nin sayılı yemek yarışmalarından kabul edilen "Altın Kepçe Turizm ve Aşçılar Derneği 8.Gastro Alanya Uluslararası Yemek Yarışması" sona erdi.

16 ÜLKEDEN GELEN EKİPLER YARIŞTI

Türkiye'nin yanı sıra, Azerbaycan, Cezayir, Hırvatistan, Mısır, İngiltere, Irak, Ürdün, Malta, Fas, Kuzey Makedonya, Filistin, Romanya, Rusya, Tunus, Özbekistan’dan ekiplerin katıldığı yarışmada Balıkesir'i, Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan 10 kişilik ekip temsil etti.  

mustafa-kemal-lisesi-ridvan-teke8

Lezzetlerin ünlü isimlerin oluşturduğu jürinin damak tadına sunulduğu yarışmada Balıkesir ekibi, “Ana Yemek, En İyi Lise Ekip, Yöresel Yemekler, Uzak Doğu Asya, Makarna ve Balık Yemekleri” kategorilerinde hünerlerini sergileyerek 6 altın madalya ve 4 bronz madalya ile Gastronomi Şehri Balıkesir'i gururlandırdı. 

BALIKESİR EN İYİSİ SEÇİLDİ

gastronomii

En İyi Lise Ekip kategorisinde zirveye çıkarak Altın Madalya kazanan Aysu Naz BAHCAVAN, Merve KARADUMAN, Cemile ÖZENÇ. Ana Yemek kategorisinde Altın Madalya kazanan Naz KAPLAN ve Bronz Madalya kazanan Sedat POYRAZ, Makarna Kategorisinde Altın Madalya kazanan Eylül ERSÜREN ve Bronz Madalya kazanan Nisanur SAĞIN, Balık Kategorisinde Bronz Madalya kazanan Çağatay Elyesa ORAL, Yöresel Yemekler Kategorisinde Bronz Madalya kazanan Ozan AKAN ve Uzak Doğu Asya Kategorisinde Altın Madalya kazanan Yiğit AKDAĞLI'nın bu başarıları gastronomi dünyasında yankı uyandırdı.

Kepsut Belediyesi ile Milli Eğitim protokol imzaladı Kepsut Belediyesi ile Milli Eğitim protokol imzaladı

mustafa-kemal-lisesi-ridvan-teke2

Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Rıdvan Teke, başarılarıyla kıskandıran öğrencileriyle öğretmenlerini Alanya dönüşünde ödüllendirdi. 

Okuldaki programada, yarışma sürecinde öğrencileriyle beraber aynı heyecanı paylaşan öğretmenleri Erhan KOLAK ve Umut Serdar ÖZKARACA ile okul müdürü Rıdvan TEKE duygularını dile getirdi. 

mustafa-kemal-lisesi-ridvan-teke5

Öğretmen Erhan Kolak, "Öğrencilerimizin 8. Uluslararası Gastronomi Yarışması'nda sergiledikleri başarı, onların tutku dolu çalışmalarının ve yaratıcılıklarının bir sonucudur. Yarışma sürecinde öğrencilerim, kendi kategorilerinde öne çıkarak ödüller kazandılar. Onların bu başarısı, öğrenci-öğretmen işbirliğinin ve birlikte oluşturduğumuz özel bir atmosferin ürünüdür. Her bir öğrencimin emeği benim için gurur verici.

Yarışma, onların sadece mutfak becerilerini değil, aynı zamanda liderlik ve takım çalışması yeteneklerini de ortaya koydu. Bu süreçte yanlarında olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Öğrencilerimi tebrik ediyor, bu başarıda emeği geçen diğer öğretmen arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Gelecekteki gastronomi şeflerimizin başarılarına tanıklık etmek beni heyecanlandırıyor." ifadalerini kullandı.

mustafa-kemal-lisesi-ridvan-teke6

Öğrencilerin  özverili ve yaratıcılıklarını sergileyerek kazandıkları başarıda birlikte çalışmaktan dolayı büyük bir gurur duyduğunu belirten öğretmen Umut Serdar Özkaraca da, duyguların şöyle dile getirdi: 

"Her bir öğrencimiz, kendi kategorilerinde gösterdikleri üstün yetenekle adeta birer şef gibi performans sergiledi. Onların bu başarısı, sadece bireysel değil, aynı zamanda ekip çalışmasının da bir ürünüdür. Tüm öğrencilerimi tebrik ediyorum. Bu başarıda emeği geçen diğer öğretmen arkadaşlarıma da teşekkür ederim. Öğrencilerimizin gelecekteki başarılarını izlemek için sabırsızlanıyorum."

MÜDÜR RIVAN TEKE:
GASTRONOMİ ŞEHRİNE YAKIŞTI

mustafa-kemal-lisesi-ridvan-teke1

Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen törendeki konuşmasında okul müdürü Rıdvan Teke, öğrencilerin başarılı performansınndan duyduğu gururu dile getirerek şunları söyledi: 

"Okulumuzun öğrencileri, 8. Uluslararası Gastronomi Yarışması'nda gösterdikleri üstün performansla büyük bir başarı elde ettiler. Ana Yemek, En İyi Lise Ekip, Yöresel Yemekler, Uzak Doğu Asya, Makarna ve Balık Yemekleri kategorilerinde kazandıkları 6 Altın Madalya ve 4 Bronz Madalya, öğrencilerimizin azmi ve yeteneklerinin bir göstergesidir.

mustafa-kemal-lisesi-ridvan-teke9

Bu yarışma, eğitim kalitemizin ve öğrencilerimizin yaratıcılığının bir yansımasıdır. Gastronomi Şehri unvanı almaya çalışan şehrimizden böyle gençlerin çıkması bizleri ayrıca gururlandırmıştır. Tüm öğrencilerimizi kutluyor, onların gelecekteki başarılarına olan inancımızı yineliyorum.

mustafa-kemal-lisesi-ridvan-teke

Aynı zamanda öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenlerimize de teşekkür ediyor, başarılarınızla gurur duyuyoruz." 

mustafa-kemal-lisesi-ridvan-teke4

Editör: Macit ERMİŞ