Başkent’te tarih dersi

Balıkesir Altı Eylül İlköğretim Okulu öğrencileri 29 Ekim'deki Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü öncesi Ankara'ya giderek, Anıtkabiri ziyaret etti, TBMM ile Atatürk Müze Köşk’ünü gezdi.

Başkent’te tarih dersi

(AJANS 10)
Balıkesir Altı Eylül İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Fatih Hangül başkanlığında Ankara’ya giden 4-A sınıfı öğrencileri resmi törenle cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk sunup, saygı duruşunda bulundu. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan sınıf öğretmeni Arif Adıgüzel, duygularını şöyle dile getirdi:
 " Sevgili Atam; Balıkesir Altı Eylül İlköğretim Okulu 4/A sınıfı öğretmen ve öğrencileri olarak Kuva-yi Milliye'nin filizlendiği topraklardan huzurunuza geldik. Sizinle bütünleşmiş bir Cumhuriyet öğretmeni olarak, bıraktığınız cumhuriyeti sonsuza dek taşıyacak, çağdaş, eğitimli ve hep ileri bakan öğrenciler yetiştirmeyi hedefledik ve işte huzurunuzdayız. Sizi mücadelenizle, azminizle ve kararlılığınızla ve cesaretinizle örnek aldık. Bizde aynı duygularla yolunuzda ilerliyoruz. Gelecek bizimdir, Türk milletinindir. Ne mutlu Türküm diyene!"

MÜZEYİ GEZDİLER
Öğrenciler törenin ardından Anıtkabir içindeki Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni gezerek, Atatürk'ün özel eşyalarını, madalyalarını, fotoğraflarını, tablolarını görme şansı buldu. Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz panoramalarını inceleyen öğrenciler o günleri yaşadı. Atatürk'ün yakın silah arkadaşı ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün kabrini de ziyaret eden 4-A sınıfı, Aslanlı Yol'da yürüdü. Öğrenciler tek tip kıyafetleri ile Anıtkabiri ziyaret eden yabancı turistlerin ve Ankaralıların da ilgi odağı oldu. Askerliğini kısa dönem, piyade onbaşı olarak yapan Çanakkale Üniversitesi öğretim üyelerinden Tolga Özşen öğrencilere Anıtkabir’i anlattı.Anıtkabiri her gün yaklaşık 15 bin kişinin gezdiği açıklandı.
4-A MECLİS’TE
Öğrencilerin ikinci durağı ise Atatürk’ün en büyük eserlerinden biri olan, ulusal egemenliğin kaynağı ve ulusal iradenin vazgeçilmez temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi oldu. Meclis'te yemek yiyen öğrenciler, Meclis Genel Kurul salonunu da gezip, bilgilendi. Tüm öğrencilere TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin adına meclis ziyareti anısına belge sunuldu.
ATATÜRK’ÜN EVİ’NDE TARİHE YOLCULUK
Çankaya'da "Atatürk'ün Evi" olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Atatürk Müze Köşk'ünü de ziyaret eden öğrenciler, Cumhuriyet'in ilk yılarında çok önemli olaylara tanıklık eden, Cumhuriyetin kurulması dahil devrimleri planladığı yapıyı gezdi.Atatürk'ün kullandığı özel eşyaları ve okuduğu binlerce kitabı inceledi..Öğrenciler Atatürk Orman Çiftliği ve Ankara Hayvanat Bahçesi’nde yorgunluk attı. Sınıf öğretmeni Airf Adıgüzel , “Güzel bir gezi oldu. Öğrencilerimiz Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Ankara’da ki önemli ve tarihi yerleri gördü. Bu gezinin yaşamlarında ayrı bir yeri olacak” dedi.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228