banner300

Sabancı Balıkesir'i ihya edecek!

Ünlü işadamı Ali Sabancı, Balıkesir'e kazandıracakları Alış Veriş Caddesi'ne 100 milyon dolarlık bir yatırım yapacaklarını açıkladı. İzmir Yolu üzerinde yapımı devam eden yeni Şehir Hastanesi'nin yanı başındaki alana yapılacak alış veriş caddesinde 150 dükkan yer alacak ve 2 bin kişiye istihdam sağlayacak.

EKONOMİ 23.12.2015, 19:58 23.12.2015, 20:03
Sabancı Balıkesir'i ihya edecek!
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin, kente değer katacak vizyon projesi Alışveriş Caddesi projesini yapacak ESAS Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi Ali İsmail Sabancı Başkan Ahmet Edip Uğur’u ziyaret etti.

Sabancı, Esas Holding olarak kazandıkları ihale kapsamında yapacakları Balıkesir'deki Alış Veriş Caddesi'ne 100 milyon Dolarlık bir yatırım yapacaklarını bildirdi. 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin, kente değer katacak vizyon projesi Alışveriş Caddesi projesini yapacak ESAS Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi Ali İsmail Sabancı Başkan Ahmet Edip Uğur’u ziyaret etti. Sabancı, Esas Holding olarak kazandıkları ihale kapsamında yapacakları Balıkesir'deki Alış Veriş Caddesi'nin 100 milyon dolarlık bir yatırım olacağını bildirdi.

Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali İsmail Sabancı, beraberinde Esas Holding iştiraklerinden olan Esas Gayrimenkul CEO'su Kazım Köseoğlu ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'u ziyaret etti. Başkan Uğur'un konuklarını makamında kabul ettiği ziyarette Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, BSO Meclis Başkanı Hakan Özdamar, BSO Başkan Yardımcısı Cüneyt Ermişler de hazır bulundu.

100 MİLYON DOLARLIK YATIRIMA MART'TA BAŞLANACAK

Ziyarette bir süre önce Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Esas Holding'in kazandığı Alışveriş Caddesi projesinin detayları görüşüldü. Balıkesir'e yapacakları açık alış veriş merkezi hakkında bilgiler veren ESAS Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali İsmail Sabancı, 2016 yılının Mart-Nisan aylarında başlayacak projeye 100 milyon dolar yatırım gerçekleştireceklerini söyledi. Balıkesir’in üretim ve tüketim noktalarının merkezinde yer aldığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’e yapılacak her yatırımın karşılık bulacağını söyledi.

YENİ HASTANE'NİN HEMEN YANI BAŞINDA..
Alışveriş Caddesi'nin inşası devam eden yeni şehir hastanesinin yanında olduğunu belirten Başkan Uğur, “Balıkesir’in en güzel yerini ihale sonucunu kazandınız. Alışveriş Caddesi yapacağınız yer 1100 yataklı devlet hastanesinin yanı başında. Orada 2 bin 500 kişi çalışacak. Gelen - giden hastalarla birlikte günde 10-15 bin kişilik trafik olacak. Alışveriş Caddesi’nin olmasıyla birlikte bu bölge cazibe merkezi haline gelecek. Sizin gibi bir firmanın da bu ihaleyi almasından, bu yeri işletecek olmasından da memnunuz. Balıkesir’in böyle bir yere ihtiyacı vardı” dedi.

UĞUR: “YATIRIMCILARIN İLGİSİNİ ÇEKİYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’in coğrafi konumu itibariyle üretim ve tüketim noktalarının merkezinde yer aldığını, bu potansiyelin yatırımcıların da dikkatini çektiğini vurguladı. Dünyaca ünlü otel zinciri Hilton’un da Balıkesir’de otel yapacağına işaret eden Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Balıkesir, Marmara ve Ege Bölgesine yakınlığı, otoyolların merkezinde oluşu itibariyle önemli bir noktada yer alıyor.  

Balıkesir, Türkiye’deki üretimin ve tüketimin tam merkezinde bulunuyor.  İstanbul - Muğla hattında yer alan bölgede Türkiye’deki verginin yüzde 75’i toplanıyor. Balıkesir bu iki noktaya da aynı mesafede yer alıyor. Otoyollar, yüksek hızlı tren, Çanakkale Köprüsü vb. yatırımlar Balıkesir’in önemini daha da artırıyor.
Balıkesir zengin bir il. Tarımı,  termali, Kaz Dağları, 300 kilometre sahili,  turizmi aklınıza ne geliyorsa Balıkesir’de var. Altın madeni, bor madeni, demiri, kromu, çinkosu vs. hepsi burada yer alıyor. Bu potansiyel de yatırımcıların ilgisini çekiyor. Hilton’da burada otel yapımına başlıyor. Onlar da Şubat ayında yatırıma başlayacak.”

BALIKESİR'E ULAŞIM KOLAYLAŞTI

Balıkesir’in yatırımcıları cezbeden bir önemli özelliğinin lojistik merkez haline gelmesi olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, BALO Projesiyle Anadolu’da üretilen ürünlerin Balıkesir-Bandırma limanı üzerinden Tekirdağ ve Avrupa’ya ihraç edileceğini dile getirdi. Ulaşım yatırımlarıyla Balıkesir’e ulaşımın kolaylaştığına işaret eden Başkan Uğur,şunları şöyledi:
 “Bandırma bölgemiz bizim için çok önemli. Önemli bir lojistik merkezi, ithalat-ihracat noktası olacak. Oraya da güzel bir liman yapalım istiyoruz. BALO Projesi kapsamında; Anadolu’dan yapılacak bütün ihracatı Balıkesir Lojistik Köyü- Bandırma ve oradan da Tekirdağ üzerinden Avrupa’ya gidecek. Balıkesir’in geleceği çok güzel görünüyor. Taleplerde artmaya başladı.  İnşallah birlikte başaracağız bu işi. Balıkesir’e inmiş olduğunuz havaalanı yanı sıra merkezde 480 dönüm alan istimlâk edildi. Ulaştırma Bakanımızla yaptığımız son görüşmenin ardından oraya terminal yapılması için girişimde bulunduk.” 

SABANCI: “100 MİLYON DOLARLIK BİR YATIRIM OLACAK”

Havaalanlarının şehrin havasını değiştirdiğini ve bu kapsamda Balıkesir’de üç tane havaalanın bulunmasının önemli bir avantaj olduğunu kaydeden ESAS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, İstanbul’a yapılan üçüncü havaalanın lüks değil zaruri bir ihtiyaç olduğunu belirtti.
Balıkesir'le ilgili memnuniyetini dile getiren Sabancı, “Balıkesir bize çok heyecan veriyor. Gayrimenkul stratejimize tam oturuyor Balıkesir. Bir alışveriş merkezi şehrin sosyal hayatına çok şey katıyor. Bizim yaptığımız planlamada yüzde 15-20 oranında yerellik ön planda. Yerel yatırımcıları da bu alışveriş merkezine yatırım yapmaya bekliyoruz. Yerel esnafa rağmen değil birlikte yapacağız. Mart-Nisan ayı içerisinde kazmayı vuracağız. Arsa dahil 100 milyon dolar bir yatırım yapacağız. AVM mantığıyla değil açık alanda alışveriş caddesi formatında olacak merkezimiz” dedi.

KÖSEOĞLU: “PROJE 1500-2000 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK”

Esas Gayrimenkul CEO'su Kazım Köseoğlu da Balıkesir'deki alışveriş caddesi yatırımının gayrimenkul stratejilerine uygun olduğunu belirtti. Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Edip Uğur'a teşekkür eden Köseoğlu, “İçerisinde 150’e yakın dükkan bulunacak. Proje kapsamında 1500 - 2000 kişiye istihdam sağlanacak. Balıkesirliler artık alışveriş için dışarıya gitmeyecek. Balıkesir’in parası Balıkesir’de kalacak. Özel sektörden gelmenizden dolayı vizyonunuz açık. Bu yatırımları yapmamız için bürokratik işlemleri kolaylaştırıyorsunuz” diye konuştu.


Doğru projelerle insanların ilgisini Balıkesir’e yöneltmeyi amaçladıklarını ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, bu kapsamda kısa bir süre önce hizmete açılan Çocuk Köyü projesinden olumlu geri dönüşler aldıklarını söyledi.
 5 bin metrekare alan üzerine yapılan, içerisinde birçok oyuncağın yer aldığı Çocuk Köyü’ne şehir dışından insanlarında ilgi gösterdiğini belirten Başkan Uğur, “Çocuk Köyümüzün otoparkında İzmir, Çanakkale, Manisa, Bursa plakalı araçları görüyorum. Dışarıdan insanlar Çocuk Köyümüze geliyor” dedi.

AYVALIK'A KRUVAZİYER LİMAN

Balıkesir’in turizm potansiyelini harekete geçirmek için Ayvalık’a kruvaziyer limanı yapmayı düşündüklerini ve bu müjdeyi kısa bir süre önce kamuoyuyla paylaştıklarını ifade eden Başkan Uğur, “Ayvalık’a kruvaziyer gemilerinin yanaşabileceği bir liman yapmayı düşünüyoruz.  İzmir’e gemilerle gelen turist Bergama’ya gidemiyor. Ayvalık, Bergama’ya 55 kilometre, Assos’a da aynı mesafede. Kazdağları, Körfez yakınında. Ayvalık’ın konumu çok önemli. Oraya yapacağımız kruvaziyer limanla 60-80 bin arasında turisti Ayvalık’a çekeceğiz. Bunlar da maddi gücü olan turistler” dedi.

SABANCI: “BALIKESİR'İN MIPIM'DE OLMASI ÖNEMLİ”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin, Balıkesir’i ulusal ve uluslararası platformda başarılı bir şekilde tanıttığını ifade eden ESAS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Balıkesir’in MIPIM fuarında yer almasının önemli bir gelişme olarak yorumladı. Sabancı, “Fransa’nın Cannes şehrinde MIPIM fuarında Balıkesir’in yer alması önemli bir olay. Bir iş pazarlamayla başlıyor. Önceden üretip pazarlanırdı şimdi pazarlayıp sonra üretiyorsunuz. MIPIM’e gitmezseniz, elinizdeki değeri pazarlamazsanız aynaya bakar kendi kendinize konuşursunuz. Oraya gittiğinizde bir şey öğreniyorsunuz” dedi.

Başkan Uğur, 2016 yılının mart ayındaki MIPIM fuarına da katılım göstereceklerini,  hazırlıkların sürdüğünü belirtti.  Ziyaretin sonunda, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, ESAS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’ya Ayvalık zeytinyağı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi adına çıkarılan hatıra parası hediye ederken, Sabancı da Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Pegasus Hava Yolları'nın maket uçağını hediye etti. Balıkesir'deki programına Büyükşehir Belediyesi ile başlayan Ali Sabancı, bazı temas ve incelemelerde bulunduğu Balıkesir'de alışveriş caddesi yapacakları sahada da incelemelerde bulundu.
Yorumlar (1)
Ramazan 5 yıl önce
Ben ce Balıkesir in çehresi değişir güzel olur
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Balıkesir'in neyi meşhur?
Sizce Balıkesir'in neyi meşhur?
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 05:24
Güneş 06:47
Öğle 13:07
İkindi 16:34
Akşam 19:17
Yatsı 20:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 2 6
2. Göztepe 2 4
3. Beşiktaş 2 4
4. Antalyaspor 2 4
5. Karagümrük 1 3
6. Kasımpaşa 2 3
7. Galatasaray 1 3
8. Hatayspor 1 3
9. Sivasspor 2 3
10. Erzurumspor 2 3
11. Fenerbahçe 1 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Trabzonspor 2 1
15. Gençlerbirliği 2 1
16. Malatyaspor 2 1
17. Denizlispor 2 1
18. Çaykur Rizespor 2 0
19. Ankaragücü 1 0
20. Gaziantep FK 1 0
21. Başakşehir 1 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 2 6
2. Tuzlaspor 2 4
3. Adanaspor 2 4
4. Adana Demirspor 1 3
5. Balıkesirspor 2 3
6. Ümraniye 1 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. Bandırmaspor 2 3
10. İstanbulspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Akhisar Bld.Spor 2 1
13. Altay 2 1
14. Samsunspor 1 1
15. Eskişehirspor 2 1
16. Boluspor 1 0
17. Giresunspor 1 0
18. Menemen Belediyespor 1 0
Takımlar O P
1. Everton 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Crystal Palace 2 6
4. Leicester City 1 3
5. Tottenham 2 3
6. Chelsea 1 3
7. Wolverhampton 1 3
8. Brighton 2 3
9. Liverpool 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Newcastle 2 3
12. Aston Villa 0 0
13. Burnley 0 0
14. Man City 0 0
15. M. United 1 0
16. Sheffield United 1 0
17. West Ham 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Villarreal 2 4
2. Celta de Vigo 2 4
3. Granada 1 3
4. Valencia 2 3
5. Osasuna 2 3
6. Getafe 1 3
7. Real Betis 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 1 1
10. Real Valladolid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Atletico Madrid 0 0
14. Barcelona 0 0
15. Elche 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Deportivo Alaves 1 0
19. Levante 1 0
20. Athletic Bilbao 1 0
Günün Karikatürü Tümü