banner261

banner264

banner260

banner263

Ülkenin ağır topları Dursunbey OSB için geldi

Dursunbey lobisini harekete geçirerek önemli işlere imza atan Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, OSB'nin tanıtımını yaptığı bugün ilçeye tarihi bir gün yaşattı.

EKONOMİ 09.11.2019, 19:55 10.11.2019, 22:35
Ülkenin ağır topları Dursunbey OSB için geldi

Çok değil 6-7 yıl öncesine kadar "Batının Doğusu" diye söz edilen Dursunbey, deneyimli siyasetçi Ramazan Bahçavan dönemiyle bu ünvanını çöpe atarken, inanılmaz bir sıçrama yaptı. Ulaşım sorununa neşter vurduktan sonra sanayileşmeye adım atan Dursunbey bugün tarihi günlerinden birini yaşadı, Göçü tersine döndürecek Organize Sanayi Bölgesi'nin tanıtımı ülkenin önemli isimlerinin katılımıyla yapıldı.

Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde yapımı devam eden Organize Sanayi Bölgesi’nin tanıtım toplantısı önemli isimleri ağırladı.

Dursunbey’e yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki OSB'de bacaların tütmeye başlamasıyla ilçedeki genç nüfusun göçü engellenmesi amaçlanıyor.

Dursunbey Belediyesi tarafından ilçede kurulma aşamasındaki Organize Sanayi Bölgesi’nin yatırımcılara tanıtılması için gerçekleştirilen etkinlikte OSB’nin yatırımcıya sağlayacağı faydalar anlatıldı.

Ramazan Bahçavan:

“Amacımız gücü geriye döndürmek"

Dursunbey OSB tanıtım toplantısında ilk olarak konuşan AK Partili Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan ilçe hakkında bilgiler verdi.

Bahçavan şöyle konuştu: 

“14 bin kilometrelik Balıkesir coğrafyasında 2 bin kilometrekare ile toprakları açısından en büyük ilçedir Dursunbey. 102 kırsal, 9 merkez olmak üzere 111 yerleşim yeri, mahallesi vardır. Yüzde 70’i orman, kalite açısından Karaçam popülasyonu ülkemizde en yoğun olan yerdir. Dolayısıyla kırsal mahallelerin yüzde 98’i orman köyüdür. Orman köylerimizde yaşayan vatandaşlarımız, orman ürünlerinin kesim ve lojistiği yanında tarım ve hayvancılıkla iştigal eder.

İlçe merkezimizde yine ağaç sektörü en büyük ticari hacmi kapsar. Yalnız son yıllara kadar sadece yarı mamul satılması, katma değeri yüksek ürün elde edilememesi, cazibemizin biraz dağılmasına sebep olmuştur. Tabi bunun çok çeşitli sebepleri vardır. Bir kaçına değinecek olursak, esnafımızın ar-ge çalışmalarına önem vermemesi, kollektif çalışma kültürünün çok zayıf kalması, iç sebepler olarak başı çekmektedir.

Çeşitli platformlarda dile getirilen; sektör ve ilçe bazlı teşviklerin verilmesi, ağaçtan elde edilecek katma değeri yüksek mamullerin üretimini arttıracak, bunun sonucunda ithal ettiğimiz bazı ürünler ilçemizde üretilerek döviz kayının daha az olacağını düşünüyoruz. Dursunbey açısından bu teşviklerin çok önemli bir faydası daha olacak; o da göçün önlenmesi.

Son 30 yıldır binde 33 ile bölgede en fazla göç ilçemden olmuştur. 1980’lerde 55 bin civarında olan toplam nüfusumuz, şu anda 40 bin sayısının altına inmiştir. Genç ve çalışacak nüfusun dışarıya gitmesi, geride yaşlı nüfusumuzun kalması sosyal problemleri de beraberinde getirmekte, bu da maddi ve manevi olarak yerel idarelere büyük mesuliyet yüklemektedir. İlçemde yaşayan insanlardan ziyade, gurbetteki yaklaşık 80 bin hemşehrimin de çoğunun isteği istihdamın ilçede sağlanması, göçün durması ve geriye dönüşlerdir." 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:

“Türkiye’deki 300’den gazla OSB’de oda ve borsaların katkısı var”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da OSB’lerin Türkiye için önemine değindiği konuşmasında “Eğer bugün Türkiye sanayileştiyse 1960'dan sonra İtalya'yla Çin arasında bir numaraları sanayi devi bir ülke olduysa bunun arkasında tamamen organize sanayi bölgeleri var"  ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Organize sanayi bölgelerinin işletme biçimlerinde de kim düşünüp yaptıysa iş adamlarını odalar ve borsaları da işin içine soktular. Dolayısıyla bizim için yapılan yerlerde biz söz sahibiyiz. Bugün Türkiye'de 300'den fazla organize sanayi bölgesi var. Ticaret odaları ve borsaların da bunda çok katkısı var.

Türkiye'nin sanayi devi olmasında en büyük gurur kaynağımız. Türkiye'nin bilgi olarak satabildiği şeylerden bir tanesi de organize sanayi bölgesidir. Özellikle sanayisi gelişmemiş ülkeler geldiği zaman biz sordukları soru şu, 'Organize sanayi bölgesi nedir? Nasıl çalışır? Bizim ülkemizde de yapar mısınız?' diyorlar. Bu kapsamda da biz de artık bu bilgilerimizi satıyoruz.

Özellikle Balıkesir'i, Dursunbey'i kutluyorum. Türkiye'de marka olmuş şehirlere bakın, eğer marka olmuş şehirlerde, valisi, büyükşehir belediye başkanları, oda borsa başkanları, sivil toplum kuruluş başkanları, bir araya gelirlerse, hepsinin yüreği şehir için bir ve beraber atıyorsa o zaman o şehirler marka şehirler olmuş.

Bunun arkasındaki bereket şu, birlik ve beraberlikte bereket, ayrılıkta azap vardır. Bir şehrin dinamikleri birlikte hareket ediyorsa o şehre de bereket geliyor. Özellikle bu projeyle ilgili çok güzel bir fikir düşünmüşsünüz. Lojistik istasyon sayesinde inşallah yatırımcılarımız Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi'yle ilgilenecektir.

Özellikle bölgesi ve coğrafyası itibariyle de burada mobilya ve ahşap sektörü üzerine de odaklanmamız lazım. Kümelenme bu işin olmazsa olmazıdır. Biz bu konuda üzerimize düşen Dursunbey'in tanıtımı ve sanayicilerin gelmesi noktasında her türlü desteği vereceğiz. İlçe bazlı teşvike geçilmesi noktasında Dursunbey inşallah başka bir noktaya doğru sıçrar. El birliğiyle gerçekleştirdiğiniz bu güzel eser için hepinizi kutluyorum.” İfadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz:

“Balıkesirliler olarak yatırımcılara destek vermeye hazırız”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da Dursunbey OSB’nin tanıtımında yaptığı konuşmada, “Biz Balıkesir’i üç ayrı ekonomik bölgeye böldük. Biri Güney Balıkesir, biri merkez Balıkesir, bir de Batı Balıkesir. Sadece kendi iliyle, ilçesiyle ilgilenen yerel yöneticilerin başarılı olma ihtimalinin olmadığının çok farkında olarak seçim kampanyalarımızda da, bundan önceki çalışmalarımızda da kendini bilen, ama etrafında ne olup bittiğini iyi bilen bir Balıkesir olması için odalarımızla, yerel yöneticilerimizle, tüm arkadaşlarımızla çalıştık. Balıkesir’in bir avantajı var. O da İstanbul’un yükünü almak için en yakın bölge kaldık. Altın çember dediğimiz; yani Marmara Denizi’nin havzasının etrafına baktığımızda devlet üstüne düşen bütün yatırımları yaptı.

Yani Osmangazi Köprüsü ve Çanakkale Köprüsü, yapılan İzmir-İstanbul, İzmir-Ankara otobanları ve körfezin haricinde dışarıdan gelecek Çanakkale’yi Balıkesir’e ve diğer illere bağlayacak otobanla Balıkesir’in her ayrı noktasını HUB bölge haline dönüştürdü. Bandırma’mızın liman özelliği, körfezimizin turizme yatkınlığı, bu bölgelerimizin lojistik olarak üretimde ve madencilikte yapılacak her türlü yatırıma uygun olması için hepimiz aynı arzu içerisindeyiz ilçelerimizi güçlendirmek ve bize düşen görevleri yerel yöneticilerle. Sivil toplum örgütlerimizle ve idari amirlerimizle beraber tüm yatırımcılara destek olmak istiyoruz.

Dursunbey Organize Sanayi hikayesi başkanımızın seçilmesiyle başladı. 2016 yılında sonuca ulaşmak için bütün altyapıları hazırladık. Bugün de diyor ki iki yıl içerisinde yatırım yapana arazimizi yüzde 100 bedelsiz, Dursunbeyliler, Balıkesirliler olarak yatırımcılara vereceğiz. Biz istihdamın artmasını, bölgemizin güçlenmesini ve coğrafi olarak da bu bölgenin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunun farkındayız. Biz Balıkesirli gençlerimizin kendi memleketlerinde başkasından iş, aş isteyen değil, kendi kaynaklarıyla yetinebilen ve dışarıdan gelen yatırımcılarla hep beraber Balıkesir’in kalkınmasına, Balıkesir’in güçlenmesi Türkiye’nin güçlenmesi demek şiarıyla yola çıktık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı

Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek:

“Herkes üzerine düşeni yapmalı”

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek ise Dursunbey’de yapımı devam eden OSB ile bölgenin kalkınacağını ifade ederek, “Bugün burada önemli ve güzel bir buluşma oldu.

Dursunbey bir doğum sancısı çekiyor, inşallah bu doğum hayırlı olacaktır, ben buna inanıyorum. Bir gayrete ihtiyaç vardı, sanayi bölgesinin kurulmuş olması için devlette uğraşıyor. Sizlerde bir adım atmışsınız, inşallah birlikte bize de düşen işi milletvekillerimizle, mahalli yöneticilerimizle, valilerimiz, belediye başkanlarımızla birlikte bize de ne düşüyorsa biz de fahri bir Dursunbeyli olarak sizlerin hizmetinde olduğumuzu ifade ediyorum” değerlendirmesinde bulundu. 

Tanıtım toplantısına, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, eski İçişleri Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey, Mutlu Aydemir, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ve vatandaşlar katıldı.


Başkan Ramazan Bahçavan, OSB'deki etkinliğin ardından konuklarını Su Çıktı mesire alanında ağırladı.


Yatırımcı iş adamlarıyla ile iletişim kurarak Dursunbey OSB'nin avantajları hakkında bilgilendiren Bahçavan, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu yatırımcılar konusunda istişare yapma imkanı buldu.

Bahçavan, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski Bakanlar Abdulkadir Aksu, Ali Coşkun, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, YSK Başkanı Sadi Güven, Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat ile diğer konuklarını belediye ağırladı.

Bahçavan konuklarına ilçeye özgü hediyeler takdim etti.


Balıkesir'in çalışkan vekili Mutlu Aydemir'e hediyesini eski bakan Aksu takdim etti.

Yorumlar (0)
10°
sisli
Günün Anketi Tümü
DÜĞÜN TAKILARINIZI NE YAPTINIZ?
DÜĞÜN TAKILARINIZI NE YAPTINIZ?
Namaz Vakti 18 Kasım 2019
İmsak 06:22
Güneş 07:48
Öğle 12:59
İkindi 15:35
Akşam 17:59
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü