banner275

banner283

banner274

banner282

Ülkenin ağır topları Dursunbey OSB için geldi

Dursunbey lobisini harekete geçirerek önemli işlere imza atan Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, OSB'nin tanıtımını yaptığı bugün ilçeye tarihi bir gün yaşattı.

EKONOMİ 09.11.2019, 19:55 19.11.2019, 20:08
Ülkenin ağır topları Dursunbey OSB için geldi

Çok değil 6-7 yıl öncesine kadar "Batının Doğusu" diye söz edilen Dursunbey, deneyimli siyasetçi Ramazan Bahçavan dönemiyle bu ünvanını çöpe atarken, inanılmaz bir sıçrama yaptı. Ulaşım sorununa neşter vurduktan sonra sanayileşmeye adım atan Dursunbey bugün tarihi günlerinden birini yaşadı, Göçü tersine döndürecek Organize Sanayi Bölgesi'nin tanıtımı ülkenin önemli isimlerinin katılımıyla yapıldı.

Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde yapımı devam eden Organize Sanayi Bölgesi’nin tanıtım toplantısı önemli isimleri ağırladı.

Dursunbey’e yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki OSB'de bacaların tütmeye başlamasıyla ilçedeki genç nüfusun göçü engellenmesi amaçlanıyor.

Dursunbey Belediyesi tarafından ilçede kurulma aşamasındaki Organize Sanayi Bölgesi’nin yatırımcılara tanıtılması için gerçekleştirilen etkinlikte OSB’nin yatırımcıya sağlayacağı faydalar anlatıldı.

Ramazan Bahçavan:

“Amacımız gücü geriye döndürmek"

Dursunbey OSB tanıtım toplantısında ilk olarak konuşan AK Partili Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan ilçe hakkında bilgiler verdi.

Bahçavan şöyle konuştu: 

“14 bin kilometrelik Balıkesir coğrafyasında 2 bin kilometrekare ile toprakları açısından en büyük ilçedir Dursunbey. 102 kırsal, 9 merkez olmak üzere 111 yerleşim yeri, mahallesi vardır. Yüzde 70’i orman, kalite açısından Karaçam popülasyonu ülkemizde en yoğun olan yerdir. Dolayısıyla kırsal mahallelerin yüzde 98’i orman köyüdür. Orman köylerimizde yaşayan vatandaşlarımız, orman ürünlerinin kesim ve lojistiği yanında tarım ve hayvancılıkla iştigal eder.

İlçe merkezimizde yine ağaç sektörü en büyük ticari hacmi kapsar. Yalnız son yıllara kadar sadece yarı mamul satılması, katma değeri yüksek ürün elde edilememesi, cazibemizin biraz dağılmasına sebep olmuştur. Tabi bunun çok çeşitli sebepleri vardır. Bir kaçına değinecek olursak, esnafımızın ar-ge çalışmalarına önem vermemesi, kollektif çalışma kültürünün çok zayıf kalması, iç sebepler olarak başı çekmektedir.

Çeşitli platformlarda dile getirilen; sektör ve ilçe bazlı teşviklerin verilmesi, ağaçtan elde edilecek katma değeri yüksek mamullerin üretimini arttıracak, bunun sonucunda ithal ettiğimiz bazı ürünler ilçemizde üretilerek döviz kayının daha az olacağını düşünüyoruz. Dursunbey açısından bu teşviklerin çok önemli bir faydası daha olacak; o da göçün önlenmesi.

Son 30 yıldır binde 33 ile bölgede en fazla göç ilçemden olmuştur. 1980’lerde 55 bin civarında olan toplam nüfusumuz, şu anda 40 bin sayısının altına inmiştir. Genç ve çalışacak nüfusun dışarıya gitmesi, geride yaşlı nüfusumuzun kalması sosyal problemleri de beraberinde getirmekte, bu da maddi ve manevi olarak yerel idarelere büyük mesuliyet yüklemektedir. İlçemde yaşayan insanlardan ziyade, gurbetteki yaklaşık 80 bin hemşehrimin de çoğunun isteği istihdamın ilçede sağlanması, göçün durması ve geriye dönüşlerdir." 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:

“Türkiye’deki 300’den gazla OSB’de oda ve borsaların katkısı var”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da OSB’lerin Türkiye için önemine değindiği konuşmasında “Eğer bugün Türkiye sanayileştiyse 1960'dan sonra İtalya'yla Çin arasında bir numaraları sanayi devi bir ülke olduysa bunun arkasında tamamen organize sanayi bölgeleri var"  ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Organize sanayi bölgelerinin işletme biçimlerinde de kim düşünüp yaptıysa iş adamlarını odalar ve borsaları da işin içine soktular. Dolayısıyla bizim için yapılan yerlerde biz söz sahibiyiz. Bugün Türkiye'de 300'den fazla organize sanayi bölgesi var. Ticaret odaları ve borsaların da bunda çok katkısı var.

Türkiye'nin sanayi devi olmasında en büyük gurur kaynağımız. Türkiye'nin bilgi olarak satabildiği şeylerden bir tanesi de organize sanayi bölgesidir. Özellikle sanayisi gelişmemiş ülkeler geldiği zaman biz sordukları soru şu, 'Organize sanayi bölgesi nedir? Nasıl çalışır? Bizim ülkemizde de yapar mısınız?' diyorlar. Bu kapsamda da biz de artık bu bilgilerimizi satıyoruz.

Özellikle Balıkesir'i, Dursunbey'i kutluyorum. Türkiye'de marka olmuş şehirlere bakın, eğer marka olmuş şehirlerde, valisi, büyükşehir belediye başkanları, oda borsa başkanları, sivil toplum kuruluş başkanları, bir araya gelirlerse, hepsinin yüreği şehir için bir ve beraber atıyorsa o zaman o şehirler marka şehirler olmuş.

Bunun arkasındaki bereket şu, birlik ve beraberlikte bereket, ayrılıkta azap vardır. Bir şehrin dinamikleri birlikte hareket ediyorsa o şehre de bereket geliyor. Özellikle bu projeyle ilgili çok güzel bir fikir düşünmüşsünüz. Lojistik istasyon sayesinde inşallah yatırımcılarımız Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi'yle ilgilenecektir.

Özellikle bölgesi ve coğrafyası itibariyle de burada mobilya ve ahşap sektörü üzerine de odaklanmamız lazım. Kümelenme bu işin olmazsa olmazıdır. Biz bu konuda üzerimize düşen Dursunbey'in tanıtımı ve sanayicilerin gelmesi noktasında her türlü desteği vereceğiz. İlçe bazlı teşvike geçilmesi noktasında Dursunbey inşallah başka bir noktaya doğru sıçrar. El birliğiyle gerçekleştirdiğiniz bu güzel eser için hepinizi kutluyorum.” İfadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz:

“Balıkesirliler olarak yatırımcılara destek vermeye hazırız”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da Dursunbey OSB’nin tanıtımında yaptığı konuşmada, “Biz Balıkesir’i üç ayrı ekonomik bölgeye böldük. Biri Güney Balıkesir, biri merkez Balıkesir, bir de Batı Balıkesir. Sadece kendi iliyle, ilçesiyle ilgilenen yerel yöneticilerin başarılı olma ihtimalinin olmadığının çok farkında olarak seçim kampanyalarımızda da, bundan önceki çalışmalarımızda da kendini bilen, ama etrafında ne olup bittiğini iyi bilen bir Balıkesir olması için odalarımızla, yerel yöneticilerimizle, tüm arkadaşlarımızla çalıştık. Balıkesir’in bir avantajı var. O da İstanbul’un yükünü almak için en yakın bölge kaldık. Altın çember dediğimiz; yani Marmara Denizi’nin havzasının etrafına baktığımızda devlet üstüne düşen bütün yatırımları yaptı.

Yani Osmangazi Köprüsü ve Çanakkale Köprüsü, yapılan İzmir-İstanbul, İzmir-Ankara otobanları ve körfezin haricinde dışarıdan gelecek Çanakkale’yi Balıkesir’e ve diğer illere bağlayacak otobanla Balıkesir’in her ayrı noktasını HUB bölge haline dönüştürdü. Bandırma’mızın liman özelliği, körfezimizin turizme yatkınlığı, bu bölgelerimizin lojistik olarak üretimde ve madencilikte yapılacak her türlü yatırıma uygun olması için hepimiz aynı arzu içerisindeyiz ilçelerimizi güçlendirmek ve bize düşen görevleri yerel yöneticilerle. Sivil toplum örgütlerimizle ve idari amirlerimizle beraber tüm yatırımcılara destek olmak istiyoruz.

Dursunbey Organize Sanayi hikayesi başkanımızın seçilmesiyle başladı. 2016 yılında sonuca ulaşmak için bütün altyapıları hazırladık. Bugün de diyor ki iki yıl içerisinde yatırım yapana arazimizi yüzde 100 bedelsiz, Dursunbeyliler, Balıkesirliler olarak yatırımcılara vereceğiz. Biz istihdamın artmasını, bölgemizin güçlenmesini ve coğrafi olarak da bu bölgenin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunun farkındayız. Biz Balıkesirli gençlerimizin kendi memleketlerinde başkasından iş, aş isteyen değil, kendi kaynaklarıyla yetinebilen ve dışarıdan gelen yatırımcılarla hep beraber Balıkesir’in kalkınmasına, Balıkesir’in güçlenmesi Türkiye’nin güçlenmesi demek şiarıyla yola çıktık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı

Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek:

“Herkes üzerine düşeni yapmalı”

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek ise Dursunbey’de yapımı devam eden OSB ile bölgenin kalkınacağını ifade ederek, “Bugün burada önemli ve güzel bir buluşma oldu.

Dursunbey bir doğum sancısı çekiyor, inşallah bu doğum hayırlı olacaktır, ben buna inanıyorum. Bir gayrete ihtiyaç vardı, sanayi bölgesinin kurulmuş olması için devlette uğraşıyor. Sizlerde bir adım atmışsınız, inşallah birlikte bize de düşen işi milletvekillerimizle, mahalli yöneticilerimizle, valilerimiz, belediye başkanlarımızla birlikte bize de ne düşüyorsa biz de fahri bir Dursunbeyli olarak sizlerin hizmetinde olduğumuzu ifade ediyorum” değerlendirmesinde bulundu. 

Tanıtım toplantısına, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, eski İçişleri Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey, Mutlu Aydemir, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ve vatandaşlar katıldı.


Başkan Ramazan Bahçavan, OSB'deki etkinliğin ardından konuklarını Su Çıktı mesire alanında ağırladı.


Yatırımcı iş adamlarıyla ile iletişim kurarak Dursunbey OSB'nin avantajları hakkında bilgilendiren Bahçavan, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu yatırımcılar konusunda istişare yapma imkanı buldu.

Bahçavan, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski Bakanlar Abdulkadir Aksu, Ali Coşkun, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, YSK Başkanı Sadi Güven, Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat ile diğer konuklarını belediye ağırladı.

Bahçavan konuklarına ilçeye özgü hediyeler takdim etti.


Balıkesir'in çalışkan vekili Mutlu Aydemir'e hediyesini eski bakan Aksu takdim etti.

Yorumlar (0)
19°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs biyolojik bir silah mı, doğal bir hastalık mı?
Koronavirüs biyolojik bir silah mı, doğal bir hastalık mı?
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 03:44
Güneş 05:35
Öğle 13:12
İkindi 17:08
Akşam 20:38
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Günün Karikatürü Tümü