banner363

banner307

banner364

banner319

Yücel Yılmaz'dan sanayicilere altın uyarı!

‘İşimiz Balıkesir İstihdam Çalıştayı’nda, Balıkesir istihdamı için aklını gönlünü ve her şeylerini ortaya koyduklarını dillendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ortak akılla hareket edin yoksa oynadığınız Efe oyunu size başarısızlık getirir.” dedi.    

EKONOMİ 26.03.2022, 15:47 31.03.2022, 14:49
Yücel Yılmaz'dan sanayicilere altın uyarı!

Balıkesir'de işgücü niteliğini artırmak, potansiyelini geliştirmek ve yeni istihdam stratejileri geliştirmek amacıyla; kamu kurumları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu ve iş dünyası temsilcileri ile yatırımcılar “İşimiz Balıkesir Çalıştayı”nda bir araya geldi. 2 gün sürecek olan çalıştay; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, İŞKUR, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Odası, BALOSB, GMKA, BALİP ve NE10 Şehir Araştırmaları, Ekonomi ve Teknoloji Geliştirme Merkezi iş birliği ile Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı. 

İşimiz Balıkesir İstihdam Çalıştayı’ açılış konuşmalarını; Balıkesir Organize Sanayi Bölge Müdürü Mesut Eray, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Narlı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Mustafa Canbey ve AK Parti MKYK üyesi Belgin Uygur gerçekleştirdi.

OSB’YE YENİ FABRİKA GELİYOR 
Kolonya Sektörü’nün önde gelen isimlerinden Eyüp Sabri Tuncer Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuncer, Balıkesir’e yatırım sürprizini açıkladı. Tuncer, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika kurmak için yer satın aldıklarını ve Yücel Başkanı dinledikten sonra çok doğru bir adım attıklarını anladıklarını söyledi. 

MESUT ERAY: BÜYÜK YATIRIMLAR ALIYORUZ
Marmara’nın bittiği Ege’nin başladığı şehir Balıkesir’in bölgedeki karayolu ağlarının gelişmesi sayesinde odak şehir haline geldiğinin altını çizen Balıkesir Organize Sanayi Bölge Müdürü Mesut Eray “İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi illerde tıkanan ticaretin 1915 Çanakkale Köprüsü’nün hizmete girmesiyle Balıkesir artık daha da stratejik bir konuma sahip oldu. Sanayi ticaret ve turizm sektörlerinde hızla büyük yatırımlar almaya başlayarak istihdam kapıları genişlemektedir.” dedi.

NAZMİ YARIŞ: MESLEKİ EĞİTİM ÖNEMLİ
Ülkelerin gelişmesinde nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi gerektiğini söyleyen Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış “Her platformda nitelikli çalışan bulamamaktan şikayetçiyiz. Bu nedenle gençlerimizin mesleki eğitime yönlendirilmesine ilişkin çalışmaların sanayiciler için büyük önem arz etmektedir.” dedi.

PROF. DR. NARLI: PROJE 3 AŞAMALI
Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Narlı ‘İşimiz Balıkesir İstihdam Projesi’nin 3 ana boyuttan oluştuğunu ifade ederek “1.’si Üniversitemizde ilk defa 3+1 dediğimiz meslek eğitimini geçeceğiz. 2.’si de nitelikli personel eğitimi, 3.’sü ise istihdam. Balıkesir’imizin iş adamlarıyla, sanayi kuruluşlarıyla, oda başkanlarıyla Büyükşehir Belediyesiyle, Valiliğimizle birlikte çok yoğun ve çok kapsamlı çalışmalar yürütülmesi bizleri çok mutlu ediyor.” dedi. 

BAŞKAN YILMAZ: ORTAK AKILDA BULUŞUYORUZ
Türkiye’nin sanayi, ticaret ve turizm sektörlerinde yüksek potansiyele sahip bir il olduğunu belirterek sözlerine başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’in geleceğini inşa etmek için ortak akılda buluşup, Balıkesir’i, Balıkesir’in asıl kaynaklarını üretenleriyle konuşmak için bir araya geldiklerini söyledi. Finans ve insan kaynağı yönetiminin önemine değinen Başkan Yılmaz, “Stratejileri doğru belirlerseniz her insanın çalışabileceği bir yer, her finansında çarpanları yüksek bir işletime dönüşebileceğini görürsünüz. 

“TEK SORUN SANAYİDEKİ EFE OYUNU”  
Balıkesir’in swot analizini çıkardığımızda ve güçlü yanlarını zayıf yanlarını yazdığımızda alt alta koysak bitmez. Yeraltı kaynakları mı, insan kaynağı mı, topraklarının zenginliği mi, coğrafyasının elverişli olması mı, limanlarının olması mı Balıkesir’in güçlü yanlarını zenginliğini yaza yaza bitiremeyiz, ancak dezavantajını yazdığımız da tek bir madde var o da sanayideki efe oyunudur, yani kümeleşmiş işleri yapamama bireyin kendini çok değerli hissederek başkanlarından yardım istememesi, bir hizaya girmemesi, kolektif aklı kullanmak yerine benim aklım daha iyidir demesidir.

“DEMİR DEMİRE VURURSA EKONOMİ VARDIR”


Demir demire, vurursa orda gerçek bir hayat, ekonomi var demektir. Sanayisiz bir şehir olması mümkün değil. Hizmet sektörüyle, memurların maaşıyla şehri zenginliğe kavuşturamazsınız. Orda o zaman sanatta olmaz, müzik olmaz, sadece vandalizm olur. Ekonomi güçlendikçe bir burjuvalizm olur ve onlarda parayı sanata harcayarak şehre estetik kazandırır, kültürel birikimi başlatır. Yani hepsinin başı sanayidir. Sanayi’de Efe oyunu yapılırsa başarırsızlığın garanti olduğunu söyleyebilirim.  

“OSB’LER ÇOK HIZLI BÜYÜYOR” 
Balıkesir’de 9 tane organize sanayi bölgesi var. Ben 2012 yılından buyana bu işlerin ya mütevelli heyetinde ya da yönetim kurulunda yer aldım. İşlerin nasıl yürüdüğünü de biliyorum. Balık suyun ısındığını anlamaz. Bazı insanlar hep aynı yerde olduğundan dolayı değişimleri fark etmeyebilir. 2012 yılında Balıkesir Organize sanayi bölgesinde 122 parselden sadece 46 tanesinden 4 bin 800 kişilik istihdam sağlıyordu. 6-7 yıllık süreç içerisinde 17 bin kişi istihdamını geçerken fabrika sayısı da 129’lara ulaştı. Bundan sonra çok daha hızlı büyüyecek. 

ALTIN ÇEMBER TAMAMLANIYOR 
Hayatımızı değiştiren Türkiye’de çok önemli gelişmeler oldu. Önce İzmir-İstanbul Otobanı ve Osmangazi Köprüsü sonra da 1915 Çanakkale Köprüsü açıldı. Artık Altın Çember tamamlanıyor. Çemberin etkisi o kadar büyük olacak ki Balıkesir’e. Bunlar Balıkesir’e talebi getirecek. Suyumuzu, havamızı, istihdam alanlarımızı biz yönetebilecek miyiz? Her zaman söylediğim bir şey var geçici destekler kalıcı kösteklere neden olur. O yüzden yatırım yaptığınız işlerde hep uzun vadeli düşünün. O gün yaptığınız iş günü kurtarır ama yıllarınızı daha sonra mahveder. 

“AKLIMIZI DA GÖNLÜMÜZÜ DE BU İŞE KOYDUK”
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bu işe aklını gönlünü ve her şeyini koyduğunu bilmenizi istiyorum. Ben bir yönetici olarak şehir sevdalısı bir insanım. Hiçbir şeyin zayi olmasına israf olmasına razı değilim. Türkiye ekonomisinin yüzde 60’ı bu bölgede dönüyor. Değişmemiz gerekiyor, ayak uydurmamız gerekiyor. Sanayi alt yapımızla, tarımımızla, turizmimizle, maden alt yapısıyla cazibe merkeziyiz. Bu işi beraber yönetmemiz gerekiyor. Herkesin maksimum düzeyde farkındalığının olması ve bu farkındalıkla beraber paydaşlarla bir araya gelip bu işleri hep beraber yönetmemiz gerekiyor.

“NE10’LA FARKINDALIĞI ARTIRACAĞIZ”
Balıkesir Türkiye’ye çok değerli insan kaynağı ihraç ediyor. Balıkesir’de yiyor, içiyor üniversiteyi kazanıp, kızımız da oğlumuz da uçup gidiyor. Balıkesir kökenli çok nitelikli arkadaşlarımız Türkiye’nin metropollerinde büyük firmalarda büyük iş adamı, asker, polis, ceo olarak çalışıyor. Çalışan için de patron için de yaşam standardı yüksek bir şehir oluşturmamız gerekiyor bunu da nitelikli iş gücüyle yapacağız. Ne10’la ve Teknokent’le Balıkesir gençliğinin farkındalığını artıracağız.

VEKİL CANBEY: ŞEHRİ YUKARIYA
DOĞRU TAŞIYORUZ

Balıkesir için özledikleri bir toplantıda olduklarını belirten AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “Biz nereye gitsek hep Balıkesir’in ne kadar güzel bir şehir olduğundan, potansiyelinden ve gelişime açık olduğundan bahsediyorlar. Şehrimizin potansiyelin doğru değerlendirebilirsek şehrimizi geleceğe taşıyabiliriz. Balıkesir’in gelecekte alacağı göç açısından potansiyeli çok yüksek bir il. Biz yıllardır yönetişimi Balıkesir’de gerçekleştirememişiz. Bizler artık bir araya gelip şehri yukarıya doğru taşıyacak hamleleri atabileceğiz. İnsan kaynağını da daha iyi yöneteceğiz.” dedi.

VEKİL UYGUR: KADIN İSTİHDAMI 
VARSA BAŞARI DA VARDIR
AK Parti MKYK üyesi Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, ulaşımıyla, iki denize kıyısı olmasıyla, termaliyle, doğasıyla, tarımıyla ve hayvancılığıyla tüm nimetlerin bir arada barındığı çok güzel bir şehirde yaşadıklarını söyledi. Ben kadın bir milletvekili olarak kadın istihdamı da önemli. Kadının nezaketinin zarafetinin değdiği her yerde başarının ve güzelliğinin daha fazla olacağına inanıyorum. Yasalarımız da kadın istihdamının artırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla birçok politikalarımızda yenilik yapıldı. Bayramdan sonra Balıkesir’de de kadın istihdamı ile ilgili bir çalıştay yapacağız.” dedi.

BALIKESİR’İN İSTİHDAMINI KONUŞTULAR 
Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Uygulamalı Eğitim Koordinatörü Öğr. Gör. Engin Bozacı'nın moderatörlüğünde süren çalıştayda; Şişecam İnsan Kaynakları Direktörü Faruk Kapu, Eyüp Sabri Tuncer Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuncer, İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Burçin Önder, Manisa Celal Bayar Üniversitesi İşletmede Mesleki Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Osman Çulha, PERYÖN Güney Marmara Yönetim Kurulu Başkanı Renault İnsan Kaynakları Müdürü Neslihan Özer, TÜMAD Madencilik Entegre Yönetim Sistemi ve Sürdürebilirlik Müdürü Bilge Küçükaytan, Balıkesir İnsan Yönetimi Platformu BEST A.Ş. İnsan Kaynakları ve Endüstriyel İlişkiler Direktörü İsmail Orhan Sönmez panelist olarak konuşmalar gerçekleştirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@