Balıkesir Büyükşehir Başkanı resti çekti

Balıkesir'deki "imar rantı" iddialarına cevap veren Edip Uğur, "istifa" restini çekti. BALTOK adına Balıkesir yanında Bandırma'da da arazi satın alındığını açıklayan Uğur, "Ben 1 m2 yer aldıysam, ispat etsinler hemen istifa etmeye hazırım" dedi. Yayınlar için "iftira" ifadesini kullanan Uğur, şu çıkışı yaptı: "Bunlar, Balıkesir'in gelişmesini, halkının zenginleşmesini istemeyenlerdir. Eski günler geride kalmıştır. Bir zümrenin servetine servet kattığı, rüşvetlerin döndüğü bir devir kapanmıştır."

GÜNCEL 16.02.2017, 18:48 16.02.2017, 20:00
Balıkesir Büyükşehir Başkanı resti çekti
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kendisi, danışmanları ve imar plan değişiklikleri hakkında bazı yerel basın organlarında çıkan iftira ve yalanlara cevap verdi.

BALIKESİR VE BALIKESİRLİLER EN İYİSİNİ HAK EDİYOR

Bir süredir çeşitli yerel basın organlarında kendisi ve danışmanları hakkında çeşitli iddialar gündeme getirildiğini söyleyen Başkan Uğur, bu nedenle kamuoyunda, iftira, tezvirat ve hakaret seviyesine ulaşan bu ithamlara yanıt verme gereği duyduğunu belirtti.

Balıkesir’in 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra Büyükşehir statüsüne kavuştuğunu ifade eden Uğur, “53 olan belediye sayısı 20’ye düştü, il özel idaresi kapandı ve bütün il sınırında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sorumlu oldu. Balıkesir mühendis bir büyükşehir belediye başkanına kavuştu. 16 yıllık milletvekilliği ve 7 yıl Genel Başkan Yardımcılığından sonra, sevdam olan Balıkesir gibi Ege'nin ve Marmara'nın yıldızı Balıkesir'de sıradan bir başkanlık sergileyemezdim. Çünkü Balıkesir ve Balıkesirliler en iyisini hak ediyor. Balıkesir Coğrafi konumu, otoyol v.s Yatırımcıların Balıkesir'deki talepleri Balıkesir’i Ayvalık'ından Sındırgı ya, Marmara Adasından Dursunbey’e kadar değerleri ile dünyada bilinen marka bir şehir yapmak için, doğru bir liderlik sergilemek ve alanında en iyilerden oluşan bir takım kurmak gerekiyordu” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR DANIŞMANLARI UZMANLARDAN OLUŞUYOR

Büyükşehir’in idari yapısını kurarken dünyayı tanıyan ve yatırım dünyasını bilen uzmanlara ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Başkan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Prof. Yalçın Hoca'dan kıyılarımız konusunda danışmanlık aldığımız gibi gayrimenkul yatırımları konusunda da Mehmet Ali Ergin Bey'den şehircilik anlamında da Caner Bingöl Bey'den danışmanlık almaktayız. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Mezunu olan ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisansı yapan Mehmet Ali Ergin, çeşitli yatırım gruplarına danışmanlık veren, yerli ve yabancı fonlara yön veren; şirketlerin ve şahısların danışmanlığını yapan; alanında uzman bir yatırım danışmanıdır. Gayrimenkul ve yatırım dünyasındaki uzmanlığı ve bilinirliğini Balıkesir'e kazandırmak bizim için çok önemliydi.
Mehmet Ali Ergin bir memur değil, private equity benzeri fonları yöneten, yatırımlara yön veren, Dubai'de yatırımcılara ders veren bir uzmandır. 5216 sayılı kanun çerçevesinde danışmanım olmayı kabul etmiştir. Keza Caner Bingöl, mimarlık ve şehir planları alanında ihtisas yapmış; birçok kentsel dönüşüm zirvesinde konferanslar vermiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde gayrimenkul ve şehircilik alanlarında yüksek lisans dersleri vermektedir.

GYODER Gelişen Kentler Zirvesi'nin Balıkesir'de düzenlenmesinden Fransa'daki MIPIM fuarına katılmaya kadar uzmanların birikimlerinden istifade ettiklerini söyleyen Başkan Uğur, “Hastane Önü’ndeki dahiyane parselasyon çalışmasında; Port of Rotterdam ile Bandırma'da gerçekleştireceğimiz projede, Çayderesi Projesinden Çamlık Projesine, Ayvalık Köprüsü'nden BALTOK konutlarına kadar, Amfi Tiyatro, Sebze Meyve Hali, Hilton'a kadar kendilerinin uzmanlığından istifa ettik. (Kavşak düzenlemeleri EMAY’dan hizmet alıyoruz)” dedi.

BELEDİYELER, KAMU YARARI GEREĞİ, ARSA ÜRETMEKLE MÜKELLEFTİR

Belediyelerin artan nüfusa göre konut fiyat istikrarını sağlayacak şekilde arsa üretmekle mükellef olduğunu belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın 16.02.2015 tarihinde 1/100.000 çevre düzeni planlarını onaylamasının ardından, belediyemizin, hizmet bütünlüğü ve gelecek projeksiyonları çerçevesinde kent bütününde revizyon ve ilave nazım imar planlarını yapması gerekliliği doğdu. Belediyeler, kamu yararı gereği, kentin artan nüfusuna cevap vererek konut fiyat istikrarını sağlayacak şekilde arsa üretmekle mükelleftir. Ancak belediyeler usul ve esasına; planlama ilkelerine uygun çalışma yapmak için hal-i hazır harita üretmek, mikro bölgelemeli jeolojik etüt yaptırmak gibi faaliyetlere harcama yaparken, planlama sonrası 3194 imar kanunun 18. maddesi gereği düzenleme ortaklık payı olarak mülkiyetlerden kesilen %40 büyüklükteki alanlarda su ve kanalizasyon altyapısı inşa etmek; park-peyzaj ve sair donatı alanların inşaası için harcamalar yapmaktadırlar. Tüm bu faaliyetler ile özel mülkiyetler imara uğrayarak değerlenmekte ancak belediyenin bu faaliyetlerden sadece gideri olmakta, imar rantından istifade edememektedir. Bunlardan belediyenin gideri var, arazi sahiplerinin değer artışı var. Belediyemiz yani tüm Balıkesirliler bu değer artışından istifade etmeliydi” şeklinde konuştu.

BALTOK A.Ş. ARAZİ STOKLAMASI YAPTI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yani kamunun da arazi artışlarından menfaat sağlaması için çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Başkan Uğur, “Bu nedenle,  Balıkesir Toplu Konut A.Ş, geliştirdiği 2400 konut projesine komşu alanda tamamı 460 dönüm alanı kaplayan 15 adet parselde 376164,20 m2 mülkiyetler edinmiştir. 1042 ada 1-3-5-6 parseller; 1043 ada 2-4-5-13-14-26 parseller ile 1044 ada 2 ve 3 parsellerdeki bu mülkiyetler 23,7 TL/m2 fiyata mal edilmiş, Balıkesir Toplu Konut A.Ş'nin ilerleyen yıllarda geliştireceği konut projelerinde ilk hammadde olan arazinin stoklanması sağlanmıştır. 1/100.000 planların onaylandığı 16 Şubat 2015 tarihinden sonra; gelişme alanlarının herkese aleni olduğu tarihten 6 ay sonra, 28 Ağustos 2015 günü; satanların rızası ile mülkiyet edinilmiştir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, iştiraki eliyle yaptığı planlama çalışmaları esnasında sadece şahıs ve müteahhitlerin değil, idarenin de gelir elde etmesini ve kamu menfaatini sağlamıştır. Dolayısı ile 460 dönümlük arazinin şahıslar tarafından haksız rant elde edildiği iddiası tamamen gerçek dışıdır, bilakis söz konusu 460 dönümlük arazinin 376164,20 m2'si idare iştirakine alınarak kamuya gelir ve menfaat sağlanmıştır” diye konuştu.

ZİKREDİLEN ARAZİLER BALTOK’A SATIN ALINDI

Yerel basın yayın organlarında sürekli olarak bahsedilen arazilerin BALTOK A.Ş.’ye maliklerin rızası ile alındığını söyleyen Başkan Uğur sözlerine şöyle devam etti: “BALTOK, aldığı yönetim kurulu kararı ile kredi kullandı, danışmanıma vekalet vererek zikredilen 460 dönüm arazilerden 376164,20 m2 mülkiyeti BALTOK'a satın aldı. Danışmanım elbette en iyi ve en uygun yeri bulmak için yüzlere dönüm araziyi değerlendirdi, görüşmeler yaptı; en makul bölge istişare kararı ile maliklerin rızası ile satın alındı. O gün, 9,5 milyona mal edilen arazilerin değeri bugün 55 milyon lira. Belediyemiz, Balıkesirliler bu işten bugün itibariyle 45 milyon lira kara geçmiştir.

Danışmanım, vekil olarak yürüttüğü bu işlemler ve sağladığı faydalara karşılık 1TL vekalet ücreti almamıştır. BALTOK, Bandırma'da da yer satın almıştır. Gerekli gördüğü yerlerde, değer artışı veya arsa maliyetlerini düşürmek amacıyla arazi stoku çalışmalarında her ilçede devam edecektir.

1 METREKARE YER ALDIYSAM İSTİFA ETMEYE HAZIRIM

Merkez Bankası verilerine göre Balıkesir’in en fazla değer kazanan il olduğunu söyleyen Başkan Uğur, iddialara sert cevap verdi. Uğur, “Yine söylüyorum, 1 m2 yer aldıysam istifa etmeye hazırım. Danışmanlarımın üzerine 1 m2 tapu varsa onlar da istifa ederler. Tüm bu iftiralar Balıkesir'in gelişmesini istemeyen, şahsı rantlarını kamu menfaatinin önüne koyan zihniyetten kaynaklanmaktadır. Balıkesir halkının zenginleşmesini istemeyenlerdir. Bu araziyi kendilerine almak isteyip de BALTOK'a, belediyeye, Balıkesirlilere kaptıranlar rahatsız olmuş olabilirler. Kaldı ki, özel müteşebbislerin arazi yatırımı yapması; mülkiyet edinmesi anayasa ile koruma altına alınmıştır. Merkez Bankası verilerine göre Balıkesir, değeri en çok artan illerden olmuştur. Balıkesir'e yatırımlar gelmeye devam edecektir. Halkımın zenginleşmesi için Balıkesir dışından ve yurtdışından yatırım çekmek bir sorumluluktur. Bunun için MIPIM'e, Fransa'ya gidiyoruz, Expo Katar fuarına da gideceğiz. Balıkesir'e yatırım için çağrı yapacağız” dedi.

DANIŞMANLARIM BALIKESİR İÇİN BİR ŞANSTIR

İftiralarda bulunanların Balıkesir Büyükşehir Belediyesine her yıl milyonlarca lira para kazandıran danışmanlarına saldırdıklarını ifade eden Başkan Uğur konuşmasına şöyle devam etti: “Taş taş üstüne koymayan bu isimler, bize danışmanlık veren ve fikirleri ile belediyemize her yıl milyon TL' leri doğrudan-dolaylı gelir sağlayan isimlere saldırmakla, hatırım gereği Balıkesir'e hizmet eden danışmanlarıma iftiralar atmak Hak nazarında günahtır, vebaldir. M. Ali Bey ve Caner Bey Balıkesir için bir şanstır. Liderliğimde, fikirlerinden istifade ederek Balıkesir'i dünya şehirleri ile yarışır projeler üretiyoruz. (İspanya’dan şehir plancısı getiriyoruz) Marifet iltifata tabidir. Hizmetleri için teşekkür dahi beklemeyen çalışma arkadaşlarımı; bir de iftiralarla yıpratamazsınız. Uzmanlıkları ile RE-PIE (ripay) şirketi ile yeri-yabancı fonlar toplayıp yöneten bu isimler; ticari hayatlarındaki başarılar nedeniyle danışmanım olmuşlardır. RE-PIE henüz Balıkesir'de herhangi bir yatırım yapmamıştır. Keşke yapsalar. Keşke topladıkları fonları Balıkesir'e de yönlendirseler.

ENSpd FİRMASI HAKKINDAKİ İDDİALARA CEVAP VERDİ

Açıklamasında ENSpd firması hakkındaki iddialara da cevap veren Başkan Uğur, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin kıyı projeleri ihalesini Artı Proje kazanmıştır, hizmet vermiştir. Master Planlama, Dursunbey ilçemizin imar planlarını yapmaktadır. Erme Harita hâlihazırlarımızı üretmiş, Analiz Zemin, jeolojik etütlerimizi yapmıştır. TEB Mimarlık Çayderesi projemizin birinci etabını; ArtıEksi firması Çayderesi’nin ikinci etabını çizmiştir. Prodizayn firması, Marmara Adasındaki park projemizi üstlenmiştir. Toptancı hali ve Çamlık projesi de ENSpd tarafından çizilmiş, Karesi ve Altıeylül ilçelerinin nazım imar planı ihalesi ENSpd firmasında kalmıştır. ENSpd firması, diğer birçok firma gibi Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin ilgili mevzuat çerçevesinde düzenlediği ihalelerde; girip kazandıklarını yüklenmekte ve yapmaktadırlar. Bugüne kadar sözleşmelerine aykırı bir uygulamaları da olmamıştır. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, yapım ve hizmet alanlarında birçok firmadan alım yapmaktadır. ENSpd de ilgili mevzuat çerçevesinde faaliyet gösteren; çalışmalarından memnun olduğumuz bir yüklenicidir” diye konuştu.

BİR ZÜMRENİN SERVETİNE SERVET KATTIĞI, RÜŞVETLERİN DÖNDÜĞÜ BİR DEVİR KAPANMIŞTIR

Kendi parsellerini imara açarak mevzi imar planlarda kendilerine menfaat üretmek isteyenlerin iftiralarda bulunduklarını ifade eden Başkan Uğur sözlerini şöyle tamamladı: “Arkadaşlar, size iftira atanların yarasını söyleyeyim. Bunlar kendi parsellerini imara açmak isteyenler, mevzi planlarla sadece kendilerine menfaat üretmek isteyenler. Biz ne yaptık, Balıkesir merkezinin bütününü planladık. Şahıs-parsel ayırmadan bütün gelişme alanlarını planladık. Rantı tabana yaydık, halka yaydık. Eski günler geride kalmıştır. Bir zümrenin servetine servet kattığı, rüşvetlerin döndüğü bir devir kapanmıştır. Her şeyimiz açık ve şeffaf. Şehrin ürettiği değeri Balıkesirlilerin tümüne, belediyemize ve ülkemize kazandıracağız. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin bütçesinden heybelerini dolduramayanların saldırılarına boyun eğecek değiliz. Madden de manen de tatmin olmuş bir insanım. Ne ben ne ekibim ne harama el atarız, ne harama göz yumarız. Bu böyle biline.

Büyükşehir Belediyesi Karesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısına Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Genel Sekreter Osman Yenidoğan, belediye meclis üyeleri ve daire başkanları ile basın mensupları katıldı.

Yorumlar (0)
13°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Balıkesir'in neyi meşhur?
Sizce Balıkesir'in neyi meşhur?
Namaz Vakti 23 Ekim 2020
İmsak 05:56
Güneş 07:19
Öğle 12:58
İkindi 15:58
Akşam 18:27
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 6 14
2. İstanbulspor 6 13
3. Ankara Keçiörengücü 6 13
4. Altınordu 6 12
5. Adana Demirspor 6 11
6. Samsunspor 6 11
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Adanaspor 6 9
10. Bursaspor 6 7
11. Balıkesirspor 6 7
12. Akhisar Bld.Spor 6 6
13. Bandırmaspor 6 5
14. Menemen Belediyespor 6 5
15. Ümraniye 6 4
16. Ankaraspor 6 4
17. Eskişehirspor 6 3
18. Boluspor 6 2
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3
Günün Karikatürü Tümü