banner261

banner264

banner267

banner260

banner263

banner269

'Başkanı bugün içeri alacaklar'

Hakkında birçok soruşturma açılan Sındırgı Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, siyasi gündemi alt-üst edecek açıklamalarda bulundu.

İLÇELER 21.09.2010, 19:48
'Başkanı bugün içeri alacaklar'

SINDIRGI'nın CHP'li Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, hakkında açılan soruşturmalarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu, ilginç iddialar ortaya attı. Halkoylaması öncesinde Ak Partililerin, (başkanı bugün içeriye alacaklar, referandum geçsin öyle içeriye alacaklar) diye kampanya yürüttüğünü savunan Ertuğrul, "Bunu yapan arkadaşlar Sındırgı sevdalısı diye geçinenlerdir. Maalesef Sındırgı sevdalısı arkadaşlar, Sındırgı hainleri olmaya başladı." ifadesini kullandı.
Başkan Ertuğrul, Balıkesir'de yayın yapan Politika gazetesinin muhabiri Ömer Kantarlıoğlu ile yaptığı söyleşide, görev süresini değerlendirip, hakkındaki iddialara yanıt verdi.
AK Partili belediye döneminden kalan borçları ödemek için çabaladıklarını, borca karşın ilçeye hizmet vermeye devam ettiklerini anlatan Ertuğrul, 8.6 milyon liralık borcu şu anda 5.5 milyon liraya düşürebildiklerini belirterek şunları söyledi:
“17 aylık bir dönemi geride bıraktık. Bu bir bayrak yarışıydı. Bizden önceki arkadaşlardan bayrağı devralarak Sındırgı’ya elimizden geldiği kadar bugüne kadar hizmet etmeye çalıştık. Tabi gönül isterdi ki borçsuz bir belediye ile, kasası dolu bir belediye ile hizmet yapalım isterdik. Ama maalesef bu olmadı, biz bunun farkındaydık, ama borcun bu denli yüksek olduğunu düşünmemiştik.
Görevi devraldığımızdaki toplam borç 8 milyon 590 bin TL idi. Ama 17 aylık dönemde bu borcu 5,5 milyon TL’ye kadar düşürdük. Borçları kapatalım derken de hizmet yapmadık anlamına gelmez. Biz bu dönemde boş durmadık. Elimizden geldiği kadar alt ve üst yapı çalışmalarına önem verdik.”
ÇÖPTEN BUGÜNE KADAR 250 BİN TL KAR ETTİK
İlçenin çöp toplama işini özel şirketten alıp Belediye bünyesine çeken Başkan Ertuğrul, 17 ayda temizlik işinden 250 bin lira kâr ettiklerini söyledi. Ertuğrul şöyle konuştu:
“Göreve geldiğimiz ilk süreçte ilçemizde çöp işini özel bir şirket yapıyordu. Biz bunu iptal ederek çöp işini belediye bünyesinde kendimiz yapmaya başladık. Biz ufak bir belediye olduğumuzdan bunlar bizim için çok önemli. Firmanın yaptığı işle bizim yaptığımız iş arasında ayda 15 bin TL bir fark oluştu. Bunu da 17 ay olarak düşündüğümüzde 250 bin TL gibi bir para belediyemizin kasasına kalmış oldu. Bu para bizim gibi küçük bir belediye için büyük bir para.
5 YILDA YAPILANDAN ÇOK ALTYAPI HİZMETİNİ VERDİK
Göreve geldiğimizden bu yana 4 km.’ye yakın kanalizasyon çalışması yaptık. Şu anda 100 bin metrekare taş döşemesini geçtik. Bir önceki dönemde yani 5 yılda arkadaşlarımız 75 bin metrekare taş döşerken biz 17 ayda 100 bin metrekare taş döşedik. Ben bunun bir başarı olduğuna inanıyorum. Çünkü yoktan var ettik. Ayrıca daha önceden taş döşemesini satın alma gibi yöntemlerle yapılıyormuş, fakat şimdi biz taşı yarı maliyetle kendimiz üretiyoruz. Bunun yanında hazır beton tesislerinden çakıl, mıcır alarak yerine taş temin ediyorlar. Taş döşemesi için de maliyetleri kendi kadromuzu oluşturarak düşürdük. Yani yüzde 50 daha az maliyetle daha fazla iş yaptırmaya başladık.
ARAÇ PARKURUMUZU YENİLİYORUZ
Göreve geldikten sonra ilk olarak çöp kamyonlarımızı yeniledik. Üç tane kamyonla çöp işini devam ettiriyoruz. Nasip olursa Ekim ayının ilk haftasında da araç parkurumuzu yeniliyoruz. 1 tane büyük eskavatör kepçe, 2 tane damperli yük kamyonu, 2 tane kabinli araç, 1 tane traktör ve 1 tane de Zabıta aracı şeklinde araç parkurumuzu yeniliyoruz. Böylece araçlarımızın hem yakıt hem de amortisman giderleri azalmış olacak, hem de halkımıza daha iyi hizmet vermiş olacağız.”
EMENDERE’Yİ YÜZDE YÜZ DOLULUK ORANINA ÇIKARDIK
AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi´nin yaptırdığı, daha sonra Sındırgı Belediyesi´ne devredilen Emendere tesisleriyle ilgili çalışmaları da anlatan Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, AKP döneminde yüzde 50´yi bulamayan doluluk oranının şimdi yüzde 100´e çıktığını söyledi. Eruğrul, “Önceki Belediye Başkanı´nın gayretleri ile yapılan Emendere Kaplıcaları’nın doluluk oranları yüzde 50’yi geçmiyordu. Ama şimdi en kötü dediğimiz Kış sezonunda dahi yüzde 80’in altında bir doluluk yaşamıyoruz, yer sıkıntımız var. Hatta Yaz ayları döneminde yüzde yüz doluluk yaşadık. Çeşitli İstanbul firmaları ve internet üzerinden satışlarla bu işi rahatlıkla başardık. Kendimin de Turizmci olmamın büyük bir avantajı oldu. Şimdi ilerleyen günlerde otelimiz 28 oda kapasiteli, bunun yanına 50 oda daha yapmayı düşünüyoruz. Bu Sındırgı’nın turizminin açılan bir kapısı olacak. Buna inanıyorum. Bu otelin yapımında kimin katkısı geçtiyse hepsine teşekkür ediyorum” diye konuştu.
İLÇEYE İSTİHDAM İÇİN
YATIRIMCININ YANINDAYIZ
Sındırgı´da yatırım sıkıntısı ve işsizliğe de değinen Özgür Ertuğrul, ilçeye yeni yatırımlar kazandırarak göçü tersine çevirmeyi planladıklarını kaydetti. Eruğrul, “İlçemizin en büyük sorunu istihdam. Biz göreve geldiğimizde istihdam vereceğimizi söylemiştik ve bunu da az çok yakalamaya başladık. Belediyemize ait olan depoları Balıkesir’deki İŞBİR Tekstil’in taşeron firmasına kiraladık. Her konuda da yardımcı olduk. Sayın valimiz de istihdam alanlarının önünü açın diye bunu belirtiyordu, biz de buna uyduk. Şu an 110 kişi orada çalışmaya başladı. 110 kişi demek Sındırgı’da 110 aile demek. İnşallah 2–3 ay içinde belediyemize ait kapalı otoparkı da boşaltıp İŞBİR’e kiralayıp yaklaşık 250 kişiye daha iş istihdamı sağlayacağız. Bunun yanında Konyalı bir firma fabrika halısı tarzında yatırım yapacak, orada da yaklaşık 150 kişinin istihdamı sağlanacak. Her türlü yatırımcının yanındayız. Sındırgı’ya yatırım yapacaklar buyursun gelsinler her türlü yardıma hazırız. Bunun yanında tarım alanındaki yatırımcı çalışmalarımız devam ediyor. Çeşitli firmalarla görüşmelerimiz oldu, onları Sındırgı’ya davet ettik. Konserve ve salça firmalarının önünü açmaya çalışıyoruz” dedi.
GÖÇÜ TERSİNE ÇEVİRECEĞİZ
İlçe nüfusunun hızla azaldığını belirten Ertuğrul, Sındırgı´dan gidenleri geri döndürmek istediklerini kaydederek şöyle konuştu: “Sındırgı 2000’li yıllarda köyleri ile birlikte nüfusu 52 bin iken 2010’a geldiğimizde bu rakam 39 bine düşmüştür. Sındırgı’dan 13 bin vatandaşımız işsizlik nedeniyle başka yerlere gitmek zorunda kalmıştır. Biz bu göç olayını geri çevireceğiz. Sındırgı’daki emekli olan memurlarımız Balıkesir’e taşınıyorlar, inşallah bu çarkı geriye çevirip bunları Sındırgı’ya çekeceğiz. Sayın valimizin sloganı 10 Numara Kent Balıkesir’di. Biz de diyoruz ki 10 Numara kentin 10 Numara İlçesi Sındırgı olacak diye belirtiyoruz.
İlçemizin en büyük kurtuluşu yıllardır Sındırgı’nın özlemi olan Hisaralan’daki Termal Su, sıcak su. Bu sıcak suyu ilçemize kazandırmak istiyoruz. Bizden önceki arkadaşlarımız gayret göstermişler, bazı sıkıntıları aşamamışlar. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda Sındırgı’ya bu suyu getireceğiz. Bu suyu Sındırgı’da ilk olarak otel devre mülk otel sistemlerinde kullanmak, çıkan suyu da sera alanları oluşturup Sındırgı’yı bir sera merkezi haline getirmeyi düşünüyoruz. Sındırgı’yı organik tarımda Balıkesir’in en iddialı ilçesi haline getirmeye çalışacağız. Daha sonraki etapta da suyu ilçemize verip ısınmayı sağlayacağız. Ben siyasi olarak düşünmüyorum. Siyasi olarak düşünsen suyu ilk olarak ilçede ısınma için kullanarak bir dahaki seçim kazanmayı garanti etmiş olurum. Ama bence Sındırgı’dan göçü engellememiz lazım.”
YAĞCIBEDİR´İ ANLATTI
Adına festival düzenlenen ünlü Sındırgı Yağcıbedir halıları ve ilçedeki el dokumacılığına ilişkin görüşlerini anlatan Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, Yağcıbedir´in Balıkesir´in kültürel eksikliğini kapatan tek unsur olduğunu da iddia etti. Ertuğrul şöyle konuştu:
“Artık Türkiye’de el sanatları maalesef eski seviyelerini koruyamamakta ve el sanatları kaybolmaktadır. Biz Yörük Kültürü ile yetişmiş bir bölgeyiz. Bu yüzden Yağcıbedir Halısı’nda insanlarımız üzüntülerini, sevinçlerini motiflerde işlemişler. Ama halımızı Türkiye’de hak ettiği yere maalesef ulaştığına inanmıyoruz. Çünkü hazır makine halıları, Çin, Hindistan ve Afganistan halıları piyasada çok ucuza temin edildiği için üreticilerimiz halı dokumaktan vaz geçiyorlar. Bir halıyı yaklaşık bir ayda dokuyan bir ailenin günlük yevmiyesi 10 TL gibi bir rakama gelmiyor. Bu nedenle Sındırgı Kaymakamlığı ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile kaliteli halı dokumak isteyen vatandaşlarımıza yönelik proje gerçekleştirdik. Biz de elimizden geldiği kadar halıları alarak çeşitli yerlere hediye olarak götürüp hem tanıtım hem de katkı sağlamaya çalışıyoruz. Zaten Balıkesir’in kültürel değeri olarak halımız var. Balıkesir’e başbakanımız geliyor halı hediye ediliyor, bakanlarımız geldiğinde onlara da halı armağan ediliyor. Yani Balıkesir demek Yağcıbedir Halısı demek. İyi ki halımız varmış, yoksa Balıkesir’in kültürel anlamda maalesef başka örneği yok.
DİZİLERLE HALI TANITIMI YAPACAĞIZ
Tanıtım ile ilgili ne tür reklam çalışması yapıyorsunuz derseniz, bilindiği gibi Türkiye’de artık Televole kültürü var. İnsanlar burada gördüklerine ilgi çekiyorlar. Örneğin son günlerin en çok izlenen Kurtlar Vadisi dizisinde oyuncunun kullandığı bir obje tüm Türkiye’de fenomen haline geliyor. Bu tarz diziler de biz de yapımcılarla görüşmeler yapıp dizileri kullanmak istiyoruz. Bunun yanı sıra EMİTT Fuarlarına sürekli katılıyoruz. Bu sene yeni fuarlarda da kendimizi göstereceğiz. Çevre il, ilçelerdeki fuarlara katılımlar gerçekleştireceğiz. Ayrıca büyük Kültür Merkezlerinde Yağcıbedir Halısı’nın özelliklerini anlatan etkinlikler düzenleyeceğiz. Önümüzdeki günlerde de Balıkesir şehir merkezindeki alışveriş merkezlerinde bu tanıtımlarımızı gerçekleştireceğiz.”
HALKIN İÇİNDE OLMAK SEÇİMİ KAZANDIRMAYA YETTİ
Halkın içinde olmanın, seçimi kazanmasında en büyük etken olduğunu da hatırlatan Ertuğrul, AKP döneminde ilçeye güzel hizmetler yapıldığını, ancak AKP´li yönetimin halktan kopuk çalıştığını belirtti. Ertuğrul, “Bizim buralar ufak ilçeler. Halkımız belediye başkanından, yöneticilerden benim anladığım kadarıyla fazla bir beklenti içinde değiller. İnsanlarımız kendilerinden kopmamalarını, seçilen insanların farklı değil kendileriyle bir olan, beraber oturup kalkmayı, çay içebilmeyi, aynı ortamda yürümeyi, aynı cenazede düğünde buluşmayı istiyorlardı. Bunların bana çok büyük bir avantajı olduğuna inanıyorum. Ben ve ailemin de esnaf olmasından dolayı halkla sürekli iç içeydik. Bunun altyapısını yıllardır oluşturduk. Halkımız zaten bize güvendi. İktidardaki arkadaşlarımız Sındırgı’ya güzel hizmetler yaptılar. Ama maalesef toplumdan koptular, kendi çevrelerinin dışına çıkamadılar. Örneğin Balıkesir merkez için de aynı şey geçerli. Sabri Uğur da Balıkesir için bir şeyler yaptı, değiştirdi ama halktan koptuğu için vatandaşımız bunu değerlendirdi. BÜTÜN KESİMLER SEÇİMDE BENİ DESTEKLEDİ
Sındırgı’da sadece CHP’nin zaferi değil. Bunun çok iyi bilincindeyim. CHP Sındırgı’da birlik oldu, hiçbir küskünlük kalmadı. Eski belediye başkanımız, eski ilçe başkanlarımız hepsi birlik içerisindeydi. Hiçbir sıkıntı yaşamadık. Herkes omuz omuza yürüdü, partisi için çalıştı. Ama bunun yanında sağ partilerden çok büyük destek aldım. Doğru Yol olsun, MHP olsun hatta AKP’nin içinden olsun, bunlardan çok oy aldım. Zaten bu şekilde oy aldım. Sındırgı’da bir önceki seçimde CHP 1452 oy alırken bu seçimde 4 bin 90 oy aldı. Sanırım sağ partilerdeki arkadaşlarımız yıllardır bizim yapımızı biliyorlar. Milliyetçi yanımızı, örf ve adetlerimize bağlı bir yapımızın olduğunu biliyorlar. Toplumdan kopuk olmadığımız için bize güvendiler. İnşallah 17 ayda onları utandırmamışımdır ve inşallah görev sürem bitene kadar da utandırmayıp nasip olursa bir dahaki seçimlerde aday olursak Sındırgı için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.
İLK GÜN ELEKTRİĞİMİZ KESİLDİ...
Seçildiğinin hemen ertesinde TEDAŞ´ın Belediye´nin elektrikleri kestiğini, AKP iktidarının muhalefetteki belediyelere farklı davrandığını vurgulayan Ertuğrul, hükümetten beklentisi olmadığını da kaydetti. Ertuğrul şunları söyledi:
“Her zaman söylüyorum hükümetten herhangi bir para beklentim yok, sadece bize engel olmasınlar. Ama göreve geldiğimiz ilk günden beri maalesef işler biraz yokuşa sürülüyor ve buda bizi üzüyor. Daha göreve gelişimizin 40 ıncı gününde TEDAŞ tarafından elektriklerimiz kesildi. Aynı şekilde diğer kurumlardan da borçlardan dolayı sıkıntılar bir anda başladı. Yani bizden önceki arkadaşlarımız yapmışlar etmişler ama keşke bu kadar borç yapmasalarmış. İlk iki ay vergi dairesi, SSK, TEDAŞ, Emekli Sandığı borçlarını ödemişler, 4 yıl 10 bu kurumlara hep borç yapmışlar. Maalesef bu kurumlar da bu borçları tahsil etme yoluna gitmemişler. Ben iktidarda dahi olsam bu yanlış. Benim zamanımda TEDAŞ, Vergi Dairesi, SGK, Emekli Sandığı gibi kurumlara düzenli ödeme yapılıyor. Daha bir aylık bir gecikmişliğim yok. Hepsini düzenli bir şekilde öncelikli olarak devlete olan borçlarımı yatırıyorum. Esnafa elimizden geldiği kadar düzenli para ödemeye çalışıyorum. Devletimizin başbakanı tüm belediye başkanlarına eşit davranıyoruz diyor, ben ona da inanıyorum. Ama maalesef bu taraftaki bazı yöneticilerimiz bunun farkında değillerdi, ama bu hatayı inşallah düzeltirler.”
BENİ TUZAĞA DÜŞÜRMEK İSTİYORLAR
Sındırgı Belediyesi´nde devam eden müfettiş incelemeleriyle ilgili spekülatif yayınlar ve dedikodular olduğuna değinen Başkan Ertuğrul, bu konudaki spekülasyonlara şöyle yanıt verdi:
“Burada da biraz yakınmam gerekiyor. Bizden önceki arkadaşlar zamanında da olan hatalarla tespit ettiğimiz şeylerle ilgili İçişleri Bakanlığı ve çeşitli birimlere yazmamıza rağmen İçişleri Bakanlığı’ndan ret yazısı geliyor, olur yazısı gelmiyor. Ama benim belediyeye ne malı verdiği belli olmayan, belediyeye trilyonluk mallar veren şahısların belediyeden mal almasını engelledikten sonra bu şahıslar bir anda benim hakkımda, beni tuzağa düşürmek istiyorlar. Festival için bu şahıslardan istediğim parayı kendim için istiyormuşum şeklinde telefon kayıtlarıyla milletin aklına bazı şeyler sokuyorlar. Ayrıca imzasız dilekçeler verip bunların işlem görmesi gibi bir sürü öç alma peşindeler. Belediye’de çalışan personelde buna dahil. Ama ben geldiğimden bu yana hiç siyaset yapmadım. Kim ne şekilde haklı çalışıyorsa yerinde bıraktım. Ama görev yerini değiştirdiğim insanlar maalesef gece yarılarında belediyeye gizlice girip evrak karıştırırken yakalıyoruz. Belediyenin bilgisayarlarına girip, program atıp nelere girilmiş bu programları alırken yakalıyoruz. Ama biz bunlar hakkında hiçbir şey yapmadık. Hâlbuki gelseler ‘başkanım ben şunu beğenmedim, kafamda soru işaretleri var, bunun hak edişini bana ver, izah et’ deseler biz bunu yapardık. Allaha şükür hesabını veremeyeceğimiz bir şey yok.
SINDIRGILI BANA GÜVENSİN
Nitekim öyle bir yaygara yapıyorlar ki, referandum çalışmalarında bile ‘başkanı bugün içeriye alacaklar, referandum geçsin öyle içeriye alacaklar’ dediler. Ama Sındırgı halkı merkezde referandumda 600 oy gibi bir fark yaratarak yerel seçimlerden daha çok fark yaratarak kimin mağdur olduğunu görerek beni desteklediler. Sındırgı merkezde yaşayan halkımıza bize güvendikleri için teşekkür ediyoruz. Onlar bizle uğraştığı sürece hiçbir sorun yok. İstedikleri şekilde müfettiş gönderebilirler, gerekirse mahkemelere verebilirler ama ben Sındırgı halkına söz verdiğim gibi hizmet etmeye devam edeceğim. Halk benden desteğini çekmesin, bana güvensin benim tek isteğim budur.
MÜFETTİŞLER YÜZÜNDEN HİÇ BİR İŞ YAPAMIYORUZ
Medya tabii ki görevini yaparak bu konularda haber yapacak. Ama başka kişilerin ağzından yanlış bilgilerle haber yapıldığı zaman bizim çalışma azmimiz kırılıyor, moralimiz bozuluyor. Son bir aydır müfettişler yüzünden ne Fen İşleri, ne Hesap İşleri çalışma yapabiliyor. Yani hizmetlerimiz komple aksadı. Bunu yapan arkadaşlar Sındırgı sevdalısı diye geçinen arkadaşlar. Kimi kastettiğimi okuyucularınız gayet iyi bilir. Maalesef Sındırgı sevdalısı arkadaşlar Sındırgı hainleri olmaya başlamışlardır. Bize karşı yaptıkları her karalama, bizi medyada çıkarmaları, orda burada karalamaları, hizmetlerimizi aksatmaları Sındırgı halkının daha iyi, daha refah seviyeye ulaşmasını engellemektedir. Lütfen varsa bir sorunları gelsinler benimle hesaplaşsınlar. Bu bir seçimdir. Halk bizi tercih etti, diğer bir seçimde başkasını tercih edebilir. Yani bunu biraz hazmetmeleri lazım. Kendilerine bol bol soda içmelerini tavsiye ediyorum.”
> Ömer KANTARLIOĞLU/Balıkesir POLİTİKA gazetesi

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Balıkesir'in neyi meşhur?
Sizce Balıkesir'in neyi meşhur?
Namaz Vakti 22 Ocak 2020
İmsak 06:50
Güneş 08:17
Öğle 13:25
İkindi 16:00
Akşam 18:23
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 18 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 24 51
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 24 40
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 24 33
8. Tottenham 23 31
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Newcastle 24 30
14. Burnley 23 27
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 22 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü