Kütüphanede pandomim gösterisi

Balıkesir’de üniversite öğrencisi Vedat Zar, İl Halk Kütüphanesi’nde pandomim gösterisi yaptı. Dünya Mim Birliği Türkiye Temsilcisi de olan Zar’ın gösterisini kütüphane çalışanları ile okurlar ilgiyle izledi.

Kütüphanede pandomim gösterisi
Coşkun YAMAN(AJANS 10) Balıkesir’de üniversite öğrencisi Vedat Zar, İl Halk Kütüphanesi’nde pandomim gösterisi yaptı. Dünya Mim Birliği Türkiye Temsilcisi de olan Zar’ın gösterisini kütüphane çalışanları ile okurlar ilgiyle izledi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK
Yaz tatilinde kitaplara olan ilgiyi bir nebze olsun arttırmak için pandomim gösterisini İl Halk Kütüphanesi’nde yapmak istediğini belirten Zar, şunları söyledi:
 “Valilik ve İl Kültür Müdürlüğü de gerekli kolaylığı gösterdi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Türkiye’de ilk kez bir kütüphanede pandomim gösterisi sunmanın onurunu ve heyecanını yaşıyorum. Bu gösteri ile tiyatrodaki sahne psikolojisini de aşmak istedim. Sahneye dar kalıplarla yaklaşmamak gerekiyor. Zaten Balıkesir’deki salonlardan maddi nedenlerle fazla yararlanamıyoruz. Kütüphanenin de bir sahne olabileceğini göstermek istedim. Kütüphane de, müzede bir sahne olabilir. Çünkü tiyatro aynı anda yaşamın ta kendisidir ”

“KÜTÜPHANELERDE SADECE
KİTAP OKUNMAZ”
İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ercan Tığ, genç pandomimciyi kutlarken, "Kütüphaneler bilindiği gibi sadece kitap okunan yerler değildir. Kütüphaneler her türlü kültürel aktivitenin yerine getirildiği kültürevleridir. Kütüphaneler halkın üniversitesidir. Kütüphane Müdürlüğü olarak kapılarımız size her zaman açıktır” dedi
NEDEN PANDOMİM?
Balıkesir’de sanat ve kültür etkinliklerinin artması için “Yine mi Tiyatro Topluluğu”nu kuran ve arkadaşlarıyla çeşitli oyunlar sahneleyen 23 yaşındaki Vedat Zar, “Üç yıl önce işitme engellilerle bir proje gerçekleştiriyorduk. Darbuka ile ritm konusunda eğitim veriyorduk. O anda işitme engellilerin pandomime daha kolay ulaşacağı aklıma geldi. Bu arada bende pandomime merak sardım. Pandomimle ilgili bir atölyeye katıldım. Kendimi geliştirdim. Çeşitli yerlerde gösteriler yaptım. Yurtdışındaki pandomim sanatçıları ile tanıştım. Dünya Mim Birliği’ne Türkiye Temsilcisi olarak kabul edildim” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228