CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı sonrası Asgari ücret, Temmuz zammı ile yüzde 34 artarak net 11.402 liraya brüt ise 13.414 lira seviyesine yükseldi. Yeni asgari ücret ve emekli zammı konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı koordineli olarak çalışıyor. Öte yandan TÜRK-İş Asgari Ücret Komisyonu için dikkat çeken bir açıklama yaptı. Asgari ücret ne kadar, kaç TL olacak? İşte yeni brüt, net asgari ücret hesaplama tablosu…

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU
ARALIK AYINDA TOPLANACAK

asgari-ucret-apara-isci

Asgari ücret her yıl aralık ayında işçi, işveren ve hükümetin 5’er kişilik temsilcilerinin yaklaşık 1 aylık çalışması sonucu uzlaşma yoluyla belirleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın üyelerinden birinin başkanlık ettiği Asgari Ücret Tespit Komisyonu genellikle 3 iştişare, 1 karar olmak üzere 4 toplantı sonunda yeni asgari ücreti belirliyor.

Yasa gereği en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

TEMMUZDA ASGARİ ÜCRETE ZAM YÜZDE 34 OLDU

Son dönemde Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Çalışanlar enflasyona ezdirilmeyecek’ talimatıyla temmuz döneminde asgari ücrete ara zam da yapılıyor. Asgari ücret, Temmuz zammı ile yüzde 34 artarak net 11.402 liraya brüt ise 13.414 lira seviyesine yükseldi.

TÜRK-İŞ’TEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücretin optimal seviyede tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı şimdiden şaha çalışmalarını gerçekleştirirken işçi tarafını temsilen TÜRK-İş’ten dikkat çeken bir açıklama geldi. Asgari Ücret Komisyonu’nda işçi tarafı TÜRK-İş yetkililendirilecek üyeler için yeni bir oluşuma gideceğinini açıkladı. Buna göre, toplantıda işçileri temsil eden komisyon üyelerinin 2 kadın-2 erkek olmak üzere çoğunluğunun asgari ücretlilerden oluşması planlanıyor.

BİR İLK OLACAK:
2 KADIN, 2 ERKEK ASGARİ ÜCRETLİ
KOMİSYONDA OLACAK

İşçi tarafını temsilen komisyonun 20 Kasım’dan sonra kurulacağını ifade eden TÜRK-İş Başkanı Ergün Atalay, “Bu masada asgari ücretli otursun, biz oturmayalım. Sendikalarda asgari ücretli işçi yok. Allah nasip ederse yeni asgari ücret komisyonu kuracağız. Belki Türkiye’de şimdiye kadar hiç kurmadığımız şekilde komisyon kuracağız. 2 kadın, 2 erkek olacak komisyonda. Yani ne olması gerekiyorsa orada oturanlar karar verecekler. Sendikacılar da onlara uyacaklar.” diye konuştu.

İşçi tarafının diğer 1 üyesinin de TÜRK-İş’in yetkilendirdiği sendika üyesi olması bekleniyor.

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN
ASGARİ ÜCRET MESAJI

2024 yıl başında uygulanacak maaş zammı düzenlemeleri için geri sayım başladı. Asgari ücret ve emekli zammı düzenlemeleri hakkında konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan kimsenin enflasyona ezdirilmeyeceğinin altını çizdi. Erdoğan, “Enflasyonun üstesinden gelecek bir program uyguluyoruz. Hükümet olarak aldığımız tedbirlerin etkisini görmeye başladık, millet destek verdikçe süreç hızlanacaktır. Hem çalışanlarımızın hem emeklilerimiz için gerekli düzenlemeleri yılbaşında yapacağız” dedi.

ENFLASYON ORANI
VE ASGARİ ÜCRET
MÜZAKERE MASASINDA OLACAK

Enflasyon rakamları emekli ve memur zammının yanında asgari ücret de belirlenirken önemli bir kıstas olarak masaya gelecek. Enflasyon rakamlarının yanında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işçi sendikaları ve işverenlerle ilgili gerekli anket çalışmalarını gerçekleştiriyor. Bu iki veri asgari ücret belirlenirken müzakere masasında yer alacak.

MUHTEMEL ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR?

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıkladığı yüzde 50 oranın içerisinde enflasyon farkının yanı sıra toplu sözleşme artışı da yer alıyor. Dolayısıyla enflasyon bu oranda gerçekleşmeyecektir. Asgari ücrete enflasyon artışının üzerinde bir refah payı geleceğini düşünüyorum. Asgari ücrete de yüzde 50 oranında artış yapılmasını bekliyorum.

Bu açıklama doğrultusunda asgari ücretin 2024 yılında şu şekilde olması bekleniyor:

Asgari ücretin 2024 yılı Ocak ayında 17 bin 104 TL civarına gelmesi bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

BRÜT ASGARİ ÜCRET 13,414.50

SGK PRİMİ % 14 1,878.03

İŞSİZLİK SİG. PRİMİ % 1 134.15

KESİNTİLER TOPLAMI 2,012.18

NET ASGARİ ÜCRET 11,402.32

Kaynak : sabah.com

Editör: Macit ERMİŞ