Balıkesir İstihdam Fuarı ve Balıkesir Mesleki Beceriler Fuarı’nın açılışında konuşan Vali Hasan Şıldak, eğitim ile iş hayatının uçlarını birleştirerek bir köprü kurmak istediklerini söyledi.

Şıldak, “Amacımız imalat sektörümüzün gerçek ihtiyacı olan çalışma adaylarını bilinçli şekilde o alanlara yöneltip eğitim basamaklarından itibaren o uçları birleştirmek. Kimse şu anda kaynakçı olmak istemiyor.  Ara insan gücü dediğimiz asıl toplumun bütün ihtiyacını karşılayan meslekleri, el sanatları, ustalık gerektiren meslekleri yapmak yerine daha farklı alanlarda kolay bir hayat tarzıyla buluşmayı arz ediyorlar. Bu da toplumun ve hayatın gerçeklerine uyumlu bir gerçeklik tablosu ortaya koymuyor. İstihdam Fuarı’nın bu bilincin oluşmasına katkı sağlamasını temenni ediyorum” dedi.

Balıkesir’de işveren, iş arayan ve öğrencileri bir araya getirerek kalifiye eleman istihdamını güçlendiren  7. Balıkesir İstihdam Fuarı, Balıkesir Mesleki Beceriler Fuarı ile birlikte Avlu Kongre Merkezi’nde açıldı.

Mesleki ve teknik eğitime yönelik çalışmaların yaygınlaştırmasını sağlanmak, ilgi oluşturmak ve farkındalığı geliştirmek amacıyla yapılan fuarda 50 firma tarafından açılan stantlarda işgücü arz edenler ve talep edenler bir araya geldi.

Vali Hasan Şıldak’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen fuarda firmaların yanı sıra farklı ilçelerden mesleki ve teknik eğitim veren 24 okul yer aldı.

Şıldak, eğitim ile iş hayatının uçlarını birleştirerek bir köprü kurmak istediklerini söyledi. Fuar açılış konuşmasında Vali Şıldak, şunları söyledi: 

“İstihdam Fuarı’nı, Ocak ayında yaptığımız İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda kararlaştırmıştık. Maksat işveren ile gençlerimizi, sektörle çalışma adaylarımızı bir araya getirmek, uçları birleştirmektir. İŞKUR Müdürlüğümüzün yoğun gayret sarf ettiğini biliyorum. Yine Organize Sanayi Bölge Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret Odamız, Borsamız, Üniversitelerimiz bu işe paydaş olarak katıldı.

AMAÇ İMALAT SEKTÖRÜNÜN
İHTİYACI OLAN İŞ GÜCÜNÜ
O ALANLARA YÖNELTMEK

Burada fuara katılım sağlayan firmalarımızın stantları bulunuyor. Mesleki eğitim alanında öğrenim görenler, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerimiz burada.

Amacımız imalat sektörümüzün gerçek ihtiyacı olan çalışma adaylarını bilinçli şekilde o alanlara yöneltip eğitim basamaklarından itibaren o uçları birleştirmek gerekiyor. Türkiye’de maalesef eğitim modelimiz biraz yukarılara gözümüzü dikmemize sebep oluyor.

Yani kimse şu anda kaynakçı olmak istemiyor. Kimse ara insan gücü dediğimiz asıl toplumun bütün ihtiyacını karşılayan meslekleri, el sanatları, ustalık gerektiren meslekleri yapmak yerine daha farklı alanlarda kolay bir hayat tarzıyla buluşmayı arz ediyorlar.

Bu da toplumun ve hayatın gerçeklerine uyumlu bir gerçeklik tablosu ortaya koymuyor. İstihdam Fuarının bu bilincin oluşmasına katkı sağlamasını temenni ediyorum. Balıkesir’de ki bu faaliyeti önemsiyorum.” 

Konuşmasında himayelerinde yürütülen projelerden de söz eden Vali Şıldak, Balıkesir’de dezavantajlı gruplara yönelik yürütülen çalışmalardan biri olan ‘Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum’ adlı Uyuşturucuyla Mücadele Projesi sayesinde bağımlı gençlerin kalıcı istihdama kavuştuğunu hatırlattı.

Şıldak, “Madde bağımlısı gençlerimizi tedavi ve rehabilitasyon süreçleriyle bağımlılığından uzaklaştırılmalarını ve hayata tutunmalarını sağlıyoruz. Bir buçuk yıldır bu proje kapsamında gençlerin hayata kalıcı bir şekilde tutunmaları için istihdam ve mesleki eğitimi devreye soktuk. Yani gencimiz tedavisi tamamlanıp topluma uyumlu hale getirilip daha sonra arınma süreçlerinin tamamlamasını takip eden dönemde eğitime dahil oluyor. Organize Sanayi Bölgemizde faaliyet gösteren MESTEM’de belli süre eğitim görüyorlar. Şu anda beş gencimiz burada gaz altı kaynakçılığı kursu alıyor. Başta Sanayi Odası Başkanımız olmak üzere sanayicilerimiz, işverenlerimiz bu gençleri kendi tesislerinde istihdam edecek. Ben bu uygulamaya hayat veren bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış programının konuğu olan sunucu Pelin Çift yaptığı söyleşi ile kariyer yolculuğunu ve deneyimlerini paylaştı. Gençlerin sorularını cevaplayan Çift, kariyerde istenilen hedefe ulaşmak için asla pes etmemek ve çok çalışmak gerektiğini söyledi.

Vali Şıldak, firmalar ve öğrenciler tarafından yapılan ürünlerin sergilendiği stantları ziyaret etti.

Editör: Haber Merkezi