Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, resmi Twitter hesabından müjdeyi verdi. Açık cezaevi izinleri ve açık cezaevi yönetmeliği değiştirildi.

Baka Tunç, Covid-19 salgını nedeniyle 31 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla izinde bulunan hükümlüler için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen maddeyi duyurdu.

Sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Tunç, şu ifadeleri kullandı:

“TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen kanun teklifine göre;

31/7/2023 tarihi itibarıyla Covid-19 izninde bulunan hükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalanlar, tekrar cezaevine dönmeyecek ve kalan sürelerini denetimli serbestlik altında infaz edecektir.

31/7/2023 tarihi itibarıyla kapalı ceza infaz kurumunda bulunan ve cezasının belirli bir süresini bu kurumlarda geçiren hükümlüler ise iyi halli olmak şartıyla 3 yıl daha erken açık ceza infaz kurumuna ayrılabilecektir.

Ayrıca, bu hükümlüler cezalarının süresine göre en az 3 ay açık ceza infaz kurumunda kalmak şartıyla 3 yıl daha erken denetimli serbestliğe ayrılabilecektir.”

MÜJDELİ HABER ONBİNLERİ SEVİNDİRDİ

Daha önce 2016 ve 2020 yılında benzer değişiklikler ile binlerce hükümlü tahliye edilmişti. 2023 yılında tekrardan binlerce hükümlünün tahliye olmasının önü açılmış oldu. 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un verdiği müjdeli haber, onbinelrce hükümlü ve ailesinin yüzünü güldürdü. 

Editör: Macit ERMİŞ