BALIKESİR Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın; "Müfettişler çalışıyor, ne harcanmış, neler olmuş. 29 Mart’ta 103 milyon liralık ihale yapıldı. Bunu söylerken yutkunuyorum. 

KRT CANLI YAYININDA ÇARPICI AÇIKLAMALAR

KRT televizyonunda Gündem Özel programının canlı yayın konuğu olann Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Miyase İlknur, Çiğdem Akdemir ve Kerem Kırçuval’ın sorularını yanıtladı.

Ahmet Akin Krt

Meraların yabancılara satışına ilişkin gelişmelerin gündeme geldiği programda, mera alanlarının satılmasına karşı olduğunu anlatan Ahmet Akın, “köylünün merasına kimseyi çöktürtmem” dedi. Akın şöyle konuştu:

“Köylünün merasına kimseyi çöktürtmem. Hele yabancılara satış Balıkesir’de infial olur. Milliyetçi duyguların yoğun olduğu bir şehirde yabancılara arazi satışı kırmızı çizgimiz. Gerekli mücadeleyi vereceğim, seçim döneminde de 500’e yakın köy gezdim. Hepsi bana; ‘arazilerimizi yabancılara satmayın’ dedi. Çatır çatır satılıyor. Belediyeler de satıyor.

Ben milletin gücünün her şeyden büyük olduğunu düşünüyorum. Yerel yönetimler için kolay değil, yabancılara Balıkesir’de veya başka illerde Milli Emlak aracılığıyla yapılan satışlardan bahsediyorum. İnsanlar bunu istemiyor. Milletin dirayeti ve gücüyle beraber hareket edeceğiz.”

BALIKESİR’E  KENT MUTFAKLARI  GELİYOR!

KRT’deki programda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Lokantaları örneğine benzer bir projeyi yaşama geçirmek istediklerini söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, “esnafla işbirliği içinde kent mutfakları açacaklarını” vurguladı.

Ahmet Akın konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Özellikle esnafımıza zarar vermeden yapacağız. Balıkesir bir esnaf şehri. Onlar zarar görmeden, esnafın olmadığı alanlarda, gelir düzeyinin düşük olduğu yerlerde kent mutfakları açacağız. Araçlarımız var değerlendireceğiz.

Bazı yerlerde lokantalar var iş yapmıyor, onlarla anlaşacağız. Dört kap yemek 40 lira mesela, biz sübvanse edeceğiz. Esnafı da işin içine alacak bir planım var. Esnafa zarar vermeden işbirliği içinde yapacağız. Hem onlar iş yapacak, hem vatandaş memnun olacak.”

AHMET AKIN’IN
BAŞKANLIK MODELİ:
MOBİL BAŞKAN – MOBİL MAKAM!

Belediye’de oturan bir Belediye Başkanı olmayacağının altını çizen Ahmet Akın, “mobil başkan – mobil makam” anlayışıyla hareket edeceği belirterek; “Alışılagelmiş başkanlıktan ziyade vatandaşın içinde mobil makam oluşturacağız. Vatandaşın içinde olup insanlarla kucaklaşacağız” dedi.

NASIL BİR
BELEDİYE DEVRALDIĞIMIZI
AÇIKLAYINCA ŞAŞIRACAKSINIZ

Kendisinden önceki Büyükşehir yönetiminin siyasi rant uğruna memleketi perişan ettiğini ileri süren Ahmet Akın, “Bir kere belediyede siyaset yapılmayacak. Parti rozeti olmayacak, tüm siyasi partilere açık olacağız. Siyasi rant uğruna memleketi perişan ettiler. İndirim yapacağım diyorsunuz, sonra iptal ediyorsunuz, Ne kadar ayıp.

Büyükşehir’in 10 iştiraki var, bunların yönetim kurulları var. Bütün yönetim kurulları bıraktı gitti. Fırıntaş’ın ekmeği konusu var. Başarısız olalım diye üretimi durdurdular.

Büyükşehir’deki mali tabloyu vatandaşla paylaşacağım. Neyi devraldığımı tüm hemşehrilerime anlatacağım. Beş yıl sonra bunu devraldım bunlar oldu demek için.  Bayramdan sonra açıklanacak. Neyi devraldığımızı açıklayınca şaşıracaksınız” ifadelerini kullandı.

29 MART’TA 103 MİLYON
LİRALIK İHALE YAPMIŞLAR

Önceki Büyükşehir yönetiminin seçime iki gün kala, 29 Mart tarihinde 103 milyon liralık anket ihalesi yaptığını söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, israfın hesabını soracaklarını vurguladı.

Akın şöyle konuştu:

“Belediye’de particilik olmayacak, millet cam gibi belediyecilik istiyor. Doğmamış çocuğun hakkı var. Bütçeyi bir teslim alayım, nasıl harcandığını da anlatacağım. Müfettişler çalışıyor, iç denetim birimlerinin tamamı çalışacak, milletin parasıyla kurulmuş iştiraklerin giderleri, ne harcanmış, neler olmuş.. 29 Mart’ta 103 milyon liralık ihale yapıldı. Bunu söylerken yutkunuyorum. Bu memleketin en büyük ihtiyacı olan şey, benim için en büyük vaadim adaletli olmak ve hesap vermek. Anket şirketleriyle ilgili bir ihale yapılmış. Hepsi çıkacak ortaya. 103 milyon liralık bir harcama yapılmış. Buradan açık ve net söylüyorum, israf haramdır. Her şey planlı yapılacak, millete hesap vereceğiz rahat uyumak için israfı önleyeceğiz.”

Ahmet Akın'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle: 

MİLLİYETÇİYİZ, DEMOKRATIZ, ATATÜRKÇÜYÜZ

İstiklal Madalyası sahibi dedem Ahmet Akın’ın torunuyum. Benim ismin de Ahmet Akın. Balıkesir çok büyük bir coğrafya. Her anlayıştan, her görüşten insan var. Bizim olmazsa olmazımız, biz milliyetçiyiz. Balıkesir Kuva-yi Milliye’nin başşehri. Bizler demokratız, kendimize göre muhafazakarız. Cumhuriyetçiyiz ve Atatürkçüyüz. Bu zaten Kuva-yi Milliye’nin başşehri Balıkesir’in olmazsa olmazı. Bu anlayışla çalışıyoruz.

BALIKESİR'E HAKKI İADE EDİLECEK

Hakkını alamayan bir Balıkesir var. Benim burada ortaya koyacağım konu Balıkesir’in hakkını iade etmek. İkincisi, sıkışmış bir Balıkesir var. İstanbul-Bursa-İzmir arasına sıkışmış. Yani yol üzerinden gelip geçilecek bir yer değil. Balıkesir’in gezilip görülecek ve kazandıran bir yer olduğunu ortaya koymamız lazım.

HAYAL SATMIYORUZ, GERÇEĞİ ANLATIYORUZ

Sütte markayız. Ette markayız. Ama bunu üreticimize yansıtamıyoruz. Süt hayvanları şu anda mezbahaya gidiyor. İnsanlar tarımı terk ediyor. Büyükşehir olduk, ama köylerimiz ve kırsalımız boşalmış durumda. İşte onları canlandıracağız. Çalıştık yıllardır. Ortaya koyduk. Bunları hemşehrilerimle buluşturacağız. Hayal satmıyoruz. Gerçeği anlatıyoruz. Balıkesir’in değerlerini Balıkesir’e iade edeceğiz.

ADALETLİ BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM’

En büyük vaatlerimden biri adaletli bir belediye başkanı olmak. Bu çok önemli. Adaletsiz bir noktadayız şu an her konuda. Neden ayrım yapmayacağım? Ben istiyorum ki süt ihtiyacı olan bir bebeğin, et ihtiyacı olan ailenin, iş ihtiyacı olan gencin ihtiyacını ayırırken o partiden bu partiden diye ayırmak insan onuruna aykırı bir şey. Sosyal yardım yaparken sağ elin verdiğini sol el görmeden yapmak lazım. Bizim anlayışımız şu. Halka hizmet demek, Hakka hizmet demektir. Benim için Balıkesir halkına hizmette ibadettir.

OY VERENİ DE VERMEYENİ DE KUCAKLAYACAĞIM

CHP'li Serkan Sarı, kurye cinayetini TBMM'ne taşıdı CHP'li Serkan Sarı, kurye cinayetini TBMM'ne taşıdı

Balıkesirimiz siyasete kurban gitmeyecek. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde siyaset yapılmasına izin vermeyeceğim. Neden izin vermeyeceğim? İstiyorum ki hakkın, hukukun, adaletin eşit dağıtıldığı bir Balıkesir olsun. Sosyal yardımların, hakkın, hukukun iyi teslim edilmesi lazım. İnsanlar oy versin, vermesin. Size yetki veriliyor. Yetki kutsaldır. Kişilerin hakkını teslim alıyorsunuz. Önemli olan oy vereni de vermeyeni de mutlu edip onu kucaklamak. İşte ben bunu başaracağım.

Editör: Macit ERMİŞ