AK Parti Karesi İlçe Başkanı Hakan Aka, Karesi Belediyesi'nde geçmiş döneme yönelik iddialar için “çamur at izi kalsın” yorumunu yaptı. İddialarla ilgili yazı soru önergesi verdiklerini açıklayan Aka, Karesi Belediye Başkanı Av. Mesut Akbıyık'tan gündeme taşıdığı iddialarıyla ilgili ayrıntılı bilgi paylaşımında bulunmasını beklediklerini kaydetti.

Yazılı açıklamasında Hakan Aka, “Yerel seçimler sonrası gerek yazılı gerekse sosyal medya aracılığı ile hiçbir delil, kanıt ve belgeye dayanmayan tamamen ‘Çamur at izi kalsın’ mantığıyla kişi, kurum ve şahısları zan altına bırakan açıklamalar nedeniyle 02/05/2024 tarihinde yapılan Karesi Belediye Meclis toplantısında bu mesnetsiz iddialara Ak Parti grubu olarak soru önergesi verdik. Bu verilen önergenin cevabını yasal süre içerisinde (1ay) Başkanlık makamı tarafından cevaplanmasını, Ak Parti grubuna, Karesi Belediye Meclisi ve tüm Balıkesir Kamuoyu olarak bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÖNERGEDE NELER YAZIYOR?

Bu arada, AK Parti Grubu adına, Yasin Sağay, Meral Cengiz, Nevzat Güneş, Muhiddin Diker, Rifat Köybaşıoğlu, Erdinç Özkan, Mehmet Ay, Bedri Kurtoğlu, Nevin Küçük imzasıyla Karesi Belediye Başkanlığı'nın cevaplanması istemiyle verilen soru önergesi şöyle:

Karesi Bm Toplantisi

İLK GÜNLERİN HEYECANI

İlk meclis toplantımızda dile getirdiğiniz ‘Birlikte Yöneteceğiz’ söyleminin altının ne kadar da boş olduğunu ve bu söyleminiz noktasında samimi olmadığınızı çok kısa zamanda üzülerek de olsa Ak Parti grubu olarak anlamış bulunmaktayız. Umarım söz konusu durumun yerel yöneticilikteki ilk günlerin vermiş olduğu heyecandan kaynaklandığı noktasında yanılmayız.

ÇALIŞANLARA MOBBİNG 

31 Mart seçimlerinden bu yana gerek sosyal medya paylaşımlarınız da gerekse medya ya servis ettiğiniz videolar ile bir önceki yönetimi zan altında bırakacak hiçbir delil ve kanıta bağlı olmadan çeşitli açıklamalarda bulundunuz. Bununla birlikte yıllardır belediyeye hizmet etmiş konusunda tecrübeli ve liyakat sahibi bir çok personelin sırf siyasi öç alma hırsıyla görev yerlerini değiştirmek suretiyle örtülü bir mobbing uygulamaktan geri kalmadınız. Ayrıca geçmiş dönem belediye borçlarını liste halinde medya ya servis ettiniz. Bir belediyenin borcunun olması ya da borçlu bir belediye teslim alındığının bu şekilde açıklanması görev süreniz boyunca mağdur edebiyatının ardına saklanarak ilçemizi hizmetten yoksun bırakacağınız düşüncesini akıllara getirmektedir.

Bürokratların cemaziyelevvellerine bakılacak! Bürokratların cemaziyelevvellerine bakılacak!

BASIN KURULUŞLARINA ÖDEMELER

Tüm bunların yanı sıra işini hakkıyla yapan gecesini gündüzüne katan basın emekçilerini tüm Balıkesir Kamuoyunda zan altında bırakarak sebepsiz ve gereksiz bir şekilde gündem yaratmaya çalıştınız. Tüm bunların hepsini sizin siyasi hırsınıza bağladığımızı ileriki dönemlerde yapacağınız açıklamaların muhteviyatında belediyenin borcuna karşılık malvarlığının ve kasadaki nakit paranın da paylaşılmasını, medya ya aktarıldığını iddia ettiğiniz miktarların hemen hemen hepsinin Basın İlan Kurumuna ödenen aylık sabit paraların olduğunu, hiç kimsenin ekmeği ile oynamayacağız vaadinizinde tamamen seçmeni yanıltmaya yönelik bir söylem olduğunu kamu oyuna açıklarsanız çok daha isabetli olacağı kanaatindeyiz

Bu bağlamda

  1. 467.465.117 Tl’lik idda etmiş olduğunuz belediyeye ait borcun ayrıntılı şekilde Karesi Belediye Meclisine, Ak Parti Grubumuza ve Kamu oyuna açıklanması

  2. 31.03.2024 tarihinde Karesi Belediyesinin kasasında bulunan nakit para ve mal varlığının Karesi Belediye Meclisine, Ak Parti Grubumuza ve Kamu oyuna açıklanması,

  3. Basın emekçilerine yönelik yapmış olduğunuz açıklamaya istinaden; 31.03.2024 tarihine kadar olan kısmın ayrıntılı şekilde (isim ve miktar) Karesi Belediye Meclisine, Ak Parti Grubumuza ve Kamu oyuna açıklanması,

  4. Karesi Belediyemizde çalışan emekçi kardeşlerimizin ’’1 Mayıs işçi bayramı‘’ arefesinde kaç personelimizin ‘’NACA Kodlarında’’ değişiklik yapılarak, birim ve özlük haklarında değişiklik yapılmıştır. Bu hususta Karesi Belediye Meclisine, Ak Parti Grubumuza ve Kamu oyuna açıklanması.

Arz / Rica olunur.

Dincer Orkan Ibra

Editör: Macit ERMİŞ