Burhaniye'nin CHP'li Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler yeni dönem için adaylığını CHP İlçe Başkanlığı önünde miting havasında açıkladı. Başkanlığı döneminde yaptıklarını anlatan Deveciler, Burhaniye’nin Ayvalık ve Edremit’in önüne geçtiğini söyledi.  "Çiğ süt emmedim. En önemli şey insanın dürüstlüğüdür ve bir belediye başkanının parayla işi olmaz." ifadelerini kullanan Deveciler'e ilçe halkının yoğun ilgi gösterdiği gözlendi. 

ali-kemal-deviciler-bur

Yeni dönemdeki hedeflerini açıklalan Deveciler, “Yaklaşık 5 yıldır olurla, gururla, aynımızın akıyla sürdürdüğüm görev için tüm Burhaniyelilere teşekkür ediyorum. Partimin verdiği, Burhaniye halkının büyük çoğunluğunun onayladığı bu görevi namusum diyerek bu döneme ait görev süremin son gününe kadar bizler için çalışmaya devam edeceğim. Görevim boyunca bana teslim ettiğiniz bu kutsal emaneti, değerini ve sizleri asla unutmadım, unutmayacağım”  diye konuştu.

CHP Burhaniye İlçe Örgütü önünde toplanan kalabalığı seslenen Ali Kemal Deveciler şunları söyledi: 

ali-kemal-deviciler-bur2

BURHANİYELİLERİN
MUTLULUĞU İÇİN ÇABA SARFETTİM

“Benim için belediye başkanlığı akşam başımı yastığa koyduğumda harçlığı olmayan bir üniversite öğrencisi var mıdır, yavrusunu kreşe veremeyen bir anne kaldı mı, bir tas çorbanın yokluğunu çeken ulaşamadığımız bir aile kaldı mı acaba diye endişelenmeyi gerektirir. Görev sürem boyunca bilmenizi isterim ki bu kentte yaşayan insanlarımızın mutluluğu ve refahı için çaba sarf ettim. Tabi ki bu çabayı sarf ederken belediye meclis üyesi arkadaşlarımı unutmayalım. Onların desteği büyüktür, onlara da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ortak akılla yürüttüğümüz çalışmalarımızda kent dokusunu bozmadan, kent ruhunu koruyarak; inançları, siyasi düşünceleri ayrım etmeden önce insan felsefesini önceleyerek çalışmalarımızı yürüttük. Ben ve çalışma arkadaşlarım hizmetlerimizi bu anlayışla yürüttük.

AYAKLI MESİRE ALANI
CAZİBE MERKEZİNE DÖNÜŞTÜ

Türkiye’de kişi başına düşen yeşil alanın en yüksek olduğu kentlerden birisiyiz. Son beş yılda sahil düzenlemesinden parklara, piknik alanlarımızdan yeşillikler içerisindeki kafelere kadar hayata geçirdiğimiz projelerimizle yaşanabilir bir Burhaniye, bir kent yaratma düşüncemizi hayata geçirdik. 200 bin metrekare yeşil alan park yarattık. İşte Özgürlük Parkı, Demokrasi Parkı, Pelitköy Gadana ve Bağlarburnu’nda yapmış olduğumuz düzenlemeler ortadadır. İnşallah önümüzdeki dönemde bu yeşil alanları daha da artıracağız.

Bakın büyük bir projemiz var; Ayaklı Mesire Yerimizi imara açmıştık, orada 70 dönüm yeri yeşil alan yaptık, bütünleştirdik. Oraya aynı Çiğli’deki gibi tüm Körfezdeki çocukların aileleriyle birlikte geleceği, gezebileceği projemizi hazırladık.

Orada çocuklar için trafik eğitim merkezi, at çiftliği, hayvanat bahçesi, yürüyüş yolları, bisiklet yolları büfeler, iki tane halı saha, iki tane basketbol sahası, iki tane de tenis kortu ile birlikte büyük bir düzenleme yapacağız. Nasıl ki bu sene insanlar Edremit’ten Pelitköy’e denize girmeye geliyorsa, bütün Körfez ve Balıkesir bu yeşil alana çocuklarıyla birlikte günü geçirmeye gelecekler. Buna söz veriyorum.

Bir belediye başkanı için en büyük ödül o kentin sokaklarında, parklarında, bahçelerinde restoranlarında da olabilir korumasız, şoförsüz, teke başına gezebilmeliyiz. En büyük zenginlik budur. :u mutluluğu ve özgüveni bana yaşattığınız için çalışma arkadaşlarıma ve Burhaniyelilere çok teşekkür ediyorum. Sağ olun var olun.

KÖRFEZİN İNCİSİ
OLMAYA ADAY BİR BURHANİYE

ali-kemal-deviciler-bur4

Belediye başkanlığı görevim boyunca sosyal demokrasiden, eşitlikten, insan haklarından, özgürlüklerden, kısaca sosyal belediyecilikten, ortak akıldan, katılımcılıktan hiçbir zaman ödün vermedim. İlçemizdeki tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin hepsine eşit olarak yaklaştım, onların her türlü sorununu çözmeye gayret ettim. Belediyeciliğin rutin işleri dışında kültür ve sanatta Burhaniye’yi ülkenin kültür ve sanat yeri haline getirdik. Geldiğimizde ne demiştik Burhaniye’ye kültür ve sanatın başkenti yapacağız dedik. Yaptık mı yaptık. Son geldiğimiz durumda Edremit’te, Ayvalık’ta kilometre kıpırdamıyor.

Burhaniye bırakın Körfezi, Balıkesir’i, Ege’yi Türkiye’de adından söz ettiren bir ilçe olduk. Turizmle, kültürle öne çıkan ilçe olduk. Eskiden Burhaniye’deyim denince Ayvalık Burhaniye mi, Edremit Burhaniye mi diyorlardı değil mi? İnşallah önümüzdeki dönemde Burhaniye Edremit mi, Burhaniye Ayvalık mı dedirteceğiz.

Beş yıl boyunca yaptığımız akılcı yatırımlarla kentimizi yaşanabilir kentler sıralamasında yukarıya çıkarmayı başardık.

Ahmet Akın, tecrübeli gazeteci Bülent Ergün'ü transfer etti Ahmet Akın, tecrübeli gazeteci Bülent Ergün'ü transfer etti

BALIKESİR’İN EN HUZURLU İLÇESİ

Bugün, Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında Burhaniye’mizde yaşayan kadını, genci, yaşlısı, çocuğu huzur içinde yaşıyor. Burhaniye Balıkesir’in en huzurlu ilçesi oldu. Balıkesir’deki tüm ilçelere bakın huzur nerede var? Huzur Burhaniye’de var. Her kimse kendini Burhaniyeli hissediyorsa kim olursa olsun Burhaniye’de yaşayan, burasının havasını teneffüs eden, burada yiyip içen, burada çalışan tüm insanlarımız Burhaniyelidir. Bu kentimizde hayata geçirdiğimiz sosyal bilinçliliğin payı büyüktür. Bilindiği gibi iki tane kreş yaptık, devlet kreşinin yarı fiyatına. Ama özellikle tek maaşla geçinen ailelerin çocuklarını buraya aldık ki eş çalışma hayatına katılsın aile bütçesine ikinci bir maaş girsin dedik. Üçüncü kreş de geliyor. BURSEM’de dershane açtık. Balıkesir’de Milli Eğitim Bakanlığından ruhsatlı tek sosyal etkinlik merkezi biz olduk. Her yıl 400 öğrencimiz burada eğitim görüyor ve başarı oranı da yüzde 80. Bir de bunları yaparken atanamayan öğretmenlere iş imkanı sunduk. 25 tane kadrolu öğretmenimiz var. Ayrıca derse girenler hariç. Yine yapılmaz deneni başararak 4 sene önce 400 lira bursla başladık. Burhaniyeli çocuklarımıza 10 ay burs veriyoruz. Geçim sıkıntısı çeken ailelerimizin çocuklarına devlet bin 250 lira burs verirken Burhaniye Belediyesi şu anda 10 ayda 10 bin lira karşılıksız burs veriyoruz. 500 vatandaşımıza dört çeşit sıcak yemek hizmeti veriyoruz. Cenaze hizmetlerini AK Partililer bunlar yapamaz diyordu. Ama biz geldik gösterdik. Belediye olarak cenaze hizmetlerini zengin, fakir ayırmadan A’dan Z’ye kadar ücretsiz biz karşılıyoruz karşılamaya da devam edeceğiz.

BURHANİYELİLER
HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK

Bilmediğiniz bir şey söyleyeceğim. 2019 yılında belediyeyi devraldığımızda 33 milyon TL borçla aldık, 54 milyon TL bütçeyle. Beşinci yıl bütçemiz kaç lira biliyor musunuz? 1 trilyon 50 milyon TL oldu. Balıkesir’in üçüncü büyük bütçesi olan ilçeyiz. 54 milyon TL nere 1 katrilyon 50 milyon nere. Ala şunu da bilin şu anda Burhaniye Belediyesi’ne İller Bankası’ndan 6 milyon lira geliyor. Biz her ay Burhaniye Belediyesi olarak 13 milyon lira maaş ödüyoruz. Her ay eksi 7 milyonu buluyoruz, ayrıca Burhaniye’ye hizmet ediyoruz. İşte sahil düzenlemelerini gördünüz. Ali Çetinkaya’da yeni düzenleme yapacağız. Tek tip tabela, tek tip vitrin olacak. Sağlık Ocağı yaptık. 2 tane doktorumuz var. Diyetisyen var, sosyolog, psikolog var, fizyoterapist alıyoruz. Ama esas önemlisi kendi laboratuvarımızı açacağız kan ve idrar tahlilini ücretsiz yapacağız. Koca Cami’nin orası çok kötüydü meydan yaptık. Şadırvan cenaze ve Cuma namazlarında vatandaşların önünü kesiyordu geriye kaldırdık. Bin 500 metrekarelik güzel bir düzenleme oldu. Burhaniyeli her şeyin en iyisine layıktır.

ali-kemal-deviciler-bur1

Şimdi önemli bir şey var o da doğalgaz. Şimdi arkadaşlar diyorlar ki yolların yapımı bitmedi. Buradan bütün Burhaniyelilere sesleniyorum; bugüne kadar hangi belediye başkanı olursa olsun yol, asfalt, park yapmıştır, hepsinden Allah razı olsun. Ama arkadaşlar hem doğalgazı istiyoruz sefa çekeceğiz ama cefa çekmeden olmuyor. O arkadaşların yaptığı tüm asfaltlar, parkeler hepsi kazıldı. Biz yeniden yapıyoruz. Şu ana kadar 800 bin metrekare parke ve asfalt yaptık. 500 bin metrekare parke taş tamiri yaptık. Toplam 1 milyon 300 bin metrekare yol yaptık. 6 bin 500 ton asfalt tamiri yaptık. Bakın maaşları ödüyor muyuz ödüyoruz. Yatırımları yapıyor muyuz yapıyoruz. Doğalgazdan dolayı yolları yapıyor muyuz yapıyoruz. Bunları yaparken güçlü belediyeyiz ve kaynakları kendimiz yaratmaya çalışıyoruz. İlçemizde bütün yol işlerinin yüzde 70’i bitti, seçime kadar Burhaniye’nin tamamının yolları bitecek. Biraz sabredin bize güvenin. Bu güne 600-700 milyon lire yollara para harcadık. Bütçeyi denk getirmek için gece saatlerine kadar çalışıyoruz.

ÇİĞ SÜT EMMEDİM
EN ÖNEMLİ ŞEY İNSANIN DÜRÜSTLÜĞÜ

ali-kemal-deviciler-bur3

Burhaniye Belediyesi beş yılda ne İller Bankasından ne de özel bankalardan kredi çekmedi. 15 civarında arsa sattık. Bunun bir kısmını BURBEL’e verdik. BURBEL’in şu anda 20 milyon liralık arsası var. Bize 5 milyon verilmiş, bundan daha fazla harcamışız ama şu anda 30 milyonluk arsası var. Çünkü ben başkaları gibi yapmadım: Gerektiği zaman arsaları birileri birilerine veriyordu. Ben şirkete aldırdım. Bugüne kadar 65 yaşındayım 41 yıllık siyasetçiyim boğazımdan haram lokma geçmedi. Allah göstermesin. Çiğ süt emmedim. Milletvekilliği, belediye başkanlığı, genel merkez yöneticiliği yaptım, cumhurbaşkanlığı kampanyaları yönettim bir tek açıklayan ben oldum. En önemli şey insanın dürüstlüğüdür ve bir belediye başkanının parayla işi olmaz. Belediye parayı bulur. Burhaniye’yi daha iyi yerlere getireceğiz.

KIŞ NÜFUSU 65 BİN,
YAZ NÜFUSU 3.5 MİLYON…

ali-kemal-deviciler-bur5

Pazaryeri projemizi bitirdik. İmar durumu bitti Büyükşehir Belediyesinden geçirdik. Seçimden önce 3 katlı pazar yerini tamamlayacağız. Paramız hazır. Biz Burhaniye’nin kaynaklarının hepsini parlattık. Ben Büyükşehir’e elimden geleni götürüyorum. Vatandaşın işini götürmem, Burhaniye’nin işini götürürüm. Karşılığını alırım.

Ben aynı zamanda CHP’nin Grup Başkanıyım, söke söke alırım. Efendim Büyükşehir yapıyor, yapacak tabi. Bakın eskiden ilçelere İller Bankasından 100 bin lire geliyorsa şimdi 60 bin lira geliyor 40 bin lirası Büyükşehir’e gidiyor. O yüzde 40’ı ne olursa olsun alırım onlardan. O Burhaniye’nin hakkıdır.

Büyükşehir iş yapıyor, bunu yapıyor öyle bir şey yok. O parayı almazsak biz burada durmayalım. Büyükşehir tabi ki yapacak, gelen paranın yüzde 40’ını onlar alıyor. Biz 65 bin nüfus için para alıyoruz yaz nüfusumuz 3,5 milyon lira. Bu adaletsizliğin ortadan kalması lazım. Bunların 4 ay ömürleri kaldı. Ahmet Akın’la Büyükşehir Belediyesi’ni de alacağız, hiç merak etmesinler. 5 yıl öncesinden kalan hesaplaşmayı bitireceğiz. Rantla beraber olanlar gidecek halkla beraber olanlar gelecek.

Partimizin Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in daha özgür, daha demokratik bir Türkiye için verdiği mücadeleye destek olmak için ben de varım. Sosyal belediyeciliğin devamı için, gelecek 5 yıllığına sizlere hizmet etmek için tekrar varım.

65 yaşındayım ama inanın 45 yaşındaki gibi enerjim var. Milletvekilliği geçmişim, belediye başkanlığı geçmişim var ama Burhaniye’ye hizmet aşkım da var. Heyecanım yüksek. Büyükşehir Belediye başkanı Yücel Yılmaz bana  'abi sendeki heyecan bende yok' diyor. Hizmet aşkıyla yanıp tutuşuyorum.  Gelecek 5 yılı hep birlikte yaratacağız yeter ki Burhaniye benim arkamda olsun.”

Ali Kemal Deveciler; "65 yaşındayım ama inanın 45 yaşındaki gibi enerjim var."

Editör: Macit ERMİŞ