TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanlığının 2024 yılı bütçesinin görüşmelerine Balıkesir Milletvekili Ali Taylan Öztaylan'ın konuşması damga vurdu.

TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanlığının 2024 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı.

Genel Kurul, Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Cumhurbaşkanlığı  yanı sıra Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı bütçeleri ile 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin ilk 4 maddesi görüşülüyor.

GENÇ VEKİLDEN DERS GİBİ KONUŞMA

Ensar Aytekin'den MHP'li iki isme çok ağır sözler Ensar Aytekin'den MHP'li iki isme çok ağır sözler

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Taylan Öztaylan, Cumhurbaşkanlığının 2024 yılı bütçesi üzerinde söz aldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir dönem görev aldığını hatırlatığı konuşmasında Ali Taylan Öztaylan, yeni sistemle gelen koordinasyon sayesinde bir çok kazanım elde edildiğine vurgu yaptı. Öztaylan; "Eğer koordine olamazsanız, 6’lı değil 16’lı masa da kursanız, bu milletin gönlünde taht kuramazsınız!" sözleriyle Cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik eleştiler getiren muhalete adeta ders zerdi.

Öztaylan şöyle konuştu: 

Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi kapsamında Cumhurbaşkanlığı Bütçesi üzerine söz almış olmam vesilesiyle, hepinizin şahsında, Gazi Meclisimizin manevi şahsiyetini saygıyla selamlıyorum.
Dünyanın küresel ve bölgesel kırılmalarla yeni bir evreye girdiği, ekonomik ve sosyal meselelerle ardı ardına sınandığı bir süreçte, sistem krizleri ile çözümsüzlük sarmalına giren ülkelerin aksine Türkiye; demokrasi eşiği yüksek ve koordine olabilme kabiliyeti güçlü bir sistem inşa etmeyi başarmıştır. Bu özgün mimari, güzel ülkemizi yaşanmaz kılmaya çalışan gayrimemnunların her türlü dâhili ve harici tezviratına karşın, Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki iktidarların demokratik ve ekonomik kazanımları neticesinde; siyasi, iktisadi ve sosyal istikrarla tamamlanmıştır. 


Önceki sistemde sıklıkla görülen, hatta adeta kendiliğinden oluşan koalisyonları, siyasi partilerin ilke ve politikaları değil, aritmetik yapıları belirliyor, nicelik hesabı siyasetin kalitesini tastamam rehin alabiliyordu. Ya da, bu tarz koalisyon hükümetlerinde sonraki seçimlerde de yine beraber yönetme motivasyonu bulunmadığından, partiler birlikteyken bile adeta birbirlerinin rakibi pozisyonundaydı. Bu vaziyet, herhangi bir koordinasyonu sağlayamadığı için, ülkemizi verimi düşük bir vasata mecbur kılıyordu. 


İttifaklar ise; seçimler öncesinde demokratik bir zeminde kurulan organik birliktelikler olmaları hasebiyle, vatandaşımızın seçim sonrasında hangi siyasi denklemle yönetilirse yönetilsin, nelerle karşılaşabileceğini öngörebilmesini mümkün kılması bakımından oldukça kıymetlidir. Vatandaş onaylı ittifaklar neticesinde, devletin her kademesiyle aynı istikamet üzerine yürüyebildiği yapıda kurgulanan bu sistem, üstün bir koordinasyon avantajı sağladığı için ülkemizi günlük kısır tartışmalarından sıyırmıştır.

Değerli Milletvekilleri,
En kısa ve öz tabiri ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ‘devlet işleyişinde tam koordinasyon’ şeklinde özetlemek mümkündür. Bu vaziyeti, şahsımın da geçmişte çalışmış olmaktan onur duyduğu, dolayısıyla doğrudan gözleme dayalı, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulunan iki birim üzerinden örneklemek isterim. 

aylti-tay
Bu fotoğrafı hatırlayanınız var mı? Bu fotoğraf, güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’nın başlangıç günü, Cumhurbaşkanlığı Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nde çekilmişti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hemen sağında ve solunda, Meclis Başkanımızı, Grup Başkanımızı, Genel Kurmay Başkanımızı, İdari İşler Başkanımızı, MİT Başkanımızı, ilgili Bakanlarımız ve Genel Başkan Yardımcılarımız ile bürokratlarımızı görüyorsunuz. İşte tam koordine haldeki bu üst yapı; her bir bakanlık ve güvenlik biriminden gelen temsilcilerin 7 gün 24 saat çalışma prensibi dahilinde hazır halde tuttuğu Koordinasyon Merkezi’nden alınan anlık bilgiler sayesinde Harekâtı bihakkın yönetmiş ve ülkemize, tarihe geçen, üstün bir başarı sağlamıştı. 

taylan-oztaylan

Bu fotoğraf ise en son yapılan Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplantısından. Burada da, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz’ın sağında ve solunda ilgili Bakanlarımız ve Başkanlarımız ile özel sektörün değerli temsilcileri TOBB, TİM, TÜSİAD, YASED, MÜSİAD ve DEİK Başkanlarımızı görüyorsunuz.  Bu kurul sayesinde oluşturulan çoklu ve tematik yapılar neticesinde birçok yenilik gerçekleştirilmiştir. Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu, Sınai Mülkiyet Kanunu, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi Reform Paketi, Yeşil Mutabakat ve Paris Anlaşması Eylem Planı gibi yatırım ortamının iyileştirilmesi için “doğru tanımlanmış" ve "sonuç odaklı" reformlar bu mekanizma marifeti ile hayata geçirilmiştir


Evet! Bizzat idare ve sevkinde görev alarak aktif biçimde içinde bulunduğum bu iki örnek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeki güçlü koordinasyonu en iyi şekilde özetliyor. Tabi bununla birlikte başta TOGG, TCG Anadolu, İHA, SİHA, Kızıl Elma olmak üzere; ANKA, AKSUNGUR, ATAK, GÖKBEY, HÜRKUŞ, HÜRJET, KAAN, KORAL, ŞİMŞEK, HİSAR, SİPER, ATMACA, SOM, GÖKDOĞAN, BOZDOĞAN ve saymakla bitiremeyeceğimiz daha niceleri bu akıl, bu vizyon, bu koordinasyon sayesinde, ama en önemlisi, Sayın Cumhurbaşkanımızın istikameti ve milletimizin duası ile hayata geçirilmiştir. Elhamdülillah!
Tabi, diğer taraftan tersten bir anlatımla, koordinasyon denilince, maalesef ilk akla gelenlerden biri ülkemizdeki muhalefet olmuyor!


Yani Değerli Arkadaşlar! 

Koordine olamazsanız, yürüyen merdivene tersten binersiniz!
Koordine olamazsanız, aylarca “hayır” oyu verin diye dolanıp referandumda oyunuzu bile kullanamazsınız!
Koordine olamazsanız, belediye başkanınızın yanında kürsüde kendinize yer dahi bulamazsınız!
Koordine olamazsanız, milletin alnını sürdüğü seccadesine maalesef ayakkabılarınızla basarsınız!
Eğer koordine olamazsanız, 6’lı değil 16’lı masa da kursanız, bu milletin gönlünde taht kuramazsınız!
Peki koordine olup bir de milletin gönlünde taht kurunca neler oluyor, Allah neleri nasip ediyor biliyor musunuz?
30 yıldır işgal altındaki, gönül coğrafyasına açılan kapı Karabağ bir ninenin duasıyla kurtuluyor!
40 yıldır kadın-çocuk, öğretmen-doktor demeden katliam yapan PKK terör örgütü belini doğrultamaz hale geliyor!
Ve belki de en önemlisi, şairin “Ey Muhteşem Mabet” dediği, ecdadın İstanbul’a mührü Ayasofya Camii prangalarından kurtarılarak aslına rücu ediyor! 
Hepinize saygılarımı sunuyorum!

Editör: Macit ERMİŞ