Altıeylül Belediyesince düzenlenen "Altıeylül Kitap Fuarı" Kurtdereli Spor Salonu karşısında yer alan Otopark alanında açıldı. Kitap severlerin yoğun ilgisi gösterdiği fuar, ilk gününde yüzlerce öğrencinin akınına uğradı. Açılışa katılan Balıkesir protokolü, yüzlerce kitap satın aldı, dağıtımı okullara yapılacak "Askıda Kitap" kampanyasına bağışladı.

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, açılış konuşmasında, Balıkesirlilerleri 10 gün boyunca açık kalacak fuarda, kitapların dünyasında yolculuk yapmaya davet ederek kitabın insana sağladığı bilgi ve birikime vurgu yaptı.

İlk emri “Oku” olan bir medeniyetin evlatları olduklarını dile getiren Başkan Avcı “Daima okumanızı seçerek okumanızı tavsiye ediyorum. Her şeyi okumak elbette güzeldir. Ancak ömür kısa, kitaplar sonsuzdur. Bu yüzden seçerek okuyalım. Bir toplumu ihya eden kitaptır. En iyisini seçip çıkarmak sizin maharetinize kalmış. Bu basirette sizde var” sözleriyle gençlere seslendi.+

BÜYÜKŞEHİR'DEN ALTIEYLÜL'E KUTLAMA

Konuşmasında kitabın insan hayatındaki önemine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da,  25 yaşında okuduğu kitaptan edindiği bilgileri uygulayarak başarıyı yakaladığını hatırlattı. 

Başkan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bir şehrin kabuğunu yırtıp marka olabilmesi ve kendini gösterebilmesi için bilim insanlarının o şehri ziyaret etmesi gerekiyor, yazarın çizerin bu şehri tarif etmesi gerekiyor.

Bize biz tarafından değil onun bakış açısıyla yorumlamaları gerekiyor ve insanların, dışarından gelen alimlerin bizlerle ilgili düşünceleri ile bize katacaklarının hem hal olup bir yaşam tarzına dönüştürmemiz gerekiyor.

Kitaplar insanların hayatını değiştiriyor, güzel örnekler veriyor. Kitap okumak iyidir, bileni dinlemek iyidir, edebi terbiye iyidir.

Kitap fuarımızın şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu güzel organizasyon nedeniyle Altıeyül Belediye Başkanımız Hasan Avcı'yı tebrik ediyorum."

Fuarın ilk günkü onur konuğu tanınmış yazar Ahmet Şimşirgil ise, bilgi sahibi olmayan insanların yaşayan ölüler olduğuna ve okumanın önemine dikkati çekti.

ŞİMŞİRGİL'E YOĞUN İLGİ

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Saniye Bencik Kangal, Beyza Alkoç, Alişan Kaplıkaya, Sıtkı Aslanhan, Sinan Yağmur, Emre Gül ve Miraç Çağrı Aktaş gibi çok kıymetli yazarların yanı sıra Balıkesirli yazarların da katılacağı kitap fuarı 10 Ekime kadar kitapseverlerin huzurunda olacak. Kitap fuarının ilk konuğu olan ve Osmanlı Tarihi üzerine akademik çalışmaları ile bilinen Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, kitap fuarında okurları ile bir araya geldi.

İlginin yoğun olduğu kitap fuarında kitapseverler ile buluşan Şimşirgil, ilgiden dolayı çok memnun kaldığını dile getirerek kitapseverler için böyle bir organizasyona imza atan Altıeylül Belediyesi’ni tebrik ederek kendisini davet eden Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı’ya da şükranlarını sundu.

Şimşirgil ve Başkan Avcı, Altıeylül Kitap Fuarı açılışı sonrası Gülser – Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi’nde de gençler ile buluşup tecrübelerini paylaşıp geleceklerine yön verecek nasihatlarda bulundu.

Fuar 1-10 Ekim 2021 tarihleri arası sabah 08.00 akşam 20.00 saatleri arası açık kalacak.