Balıkesir Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, 26 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında 75. Yıl Parkı’nda yapılacak Altıeylül 3. Kitap Fuarı’na 40 yayın evi ve 80 yazarın katılacağını söyledi. Avcı, “Gençlere yapılan yatırım bu ülkenin, bu şehrin yarınlarına yapılan yatırımdır. Biz gençlerimizin geleceğine yönelik yatırım yapmaktan geri durmuyoruz” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da, şehirdeki kültürel hareketliliğin ivme kazandığına dikkat çekti, kitap fuarının da değer kattığını vurguladı.

altieylul-kitap-fuari20237

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’la birlikte Gazi Mustafa Kemal Yaşam Kompleksi bünyesinde yer alan Asuva Kafe’deki toplantıyla 26 Mayıs’ta 75. Yıl Parkı’nda açılacak ve 9 gün sürecek Altıeylül 3. Kitap Fuarı hakkında açıklamalarda bulundu.

KÜLTÜR SANATIN ŞEHRİ: ALTIEYLÜL

Avcı, Altıeylül Kitap Fuarının tarihini bu yıl Eylül ayındaki Kurtuluş Şenliği etkinliği çakışmaması için Mayıs ayı sonuna aldıklarını belirterek, “Bu sene kitap fuarını Mayıs sonu Haziran başı, kurtuluş etkinliklerimizi 30 Ağustos’ta başlatarak 8 Eylül’e kadar olacak şekilde planladık. Geçen sene Tülütabak Tiyatro Festivali yapmıştık, onu da bu sene 10’ncu ayda inşallah yapmayı hedefliyoruz. 

ROMAN FESTİVALİ GELİYOR!

Altıeylül Belediyesi olarak bu yıl "Roman Festival" ile başka bir kültürel etkinliğin daha adımını atmak istiyoruz. Hedefimiz Eylül-Ekim ayı içerisinde üç günlük Roman festivali düzenlemek. Çünkü Balıkesir’de Roman nüfusunu en çok barındıran ilçelerden birisi olarak Roman vatandaşlarımızın yaşam tarzını da şehrimize tanıtmak istiyoruz." dedi.

KİTAP FUARI 9 GÜN SÜRECEK

altieylul-kitap-fuari2023

Ülke genelinde ses getiren Kitap Fuarının bu yıl daha kapsamlı şekildte gerçekleştirmeyi palanladıklarını anlatan Avcı,  "Hangi etkinliği yapsak bizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyorlar." diyerek Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve ekibine; teşekkür etti.

Kitap Fuarını Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediklerini anımsatan Hasan Avcı, "Hem yükünü beraber çekiyoruz, hem maddiyatını beraber çekiyoruz"  dedi.

Avcı şöyle konuştu:

GEÇEN YIL 75 BİN,
BU YIL 80 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR

"Geçen sene 75. Yıl Parkında Kitap Fuarını düzenlemiştik. Bu sene yine 75. Yıl Parkında düzenliyoruz. Geçen sene söyleşilerin büyük bir kısmını Hasan Can Kültür Merkezi’nde gerçekleştirmiştik. Bu sene bir değişiklik yaptık ilk ve son söyleşimizi Avlu’da gerçekleştireceğiz. Avlu’nun durumunun müsait olmasına göre bir miktar daha program yapacaktık ama orada da yoğunluk var. İlk ve son program Avlu’da olacak. Yine bir kısım söyleşilerimiz 75. Yıl Parkının içerisinde olacak. Yine bazı söyleşilerimiz de Hasan Can Kültür Merkezimizde olacak. İnşallah Cuma günü startını vereceğiz. 26 Mayıs Cuma günü saat 10.30’da küçük bir kurdele kesimini Büyükşehir Belediye Başkanımız, Karesi Belediye Başkanımızla yapacağız. Cuma günü başlayıp önümüzdeki hafta pazara kadar 9 gün yine şehrimize güzel bir etkinlik yapacağımıza inanıyoruz. İnşallah üçüncüsünü yapıyoruz, güzel gidiyor. Geçen sene 70 binin üzerinde katılımcıyla dolu dolu bir Kitap Fuarını gerçekleştirmiş olduk. Bu sene yine hem öğrencilerimizle, yazarlarımızla, Balıkesir’de bu konuyu dert edinene kim var ise onları Kitap Fuarımızda görmekten mutluluk duyacağız.

YARAR VE BAYRAKÇI
TÜRKİYE YÜZYILI SÖYLEŞİNE KATILACAK

Fuarın açılış günü akşamı Mete Yarar ve Hakan Bayrakçı ile Avlu Kongre Merkezi’nde Türkiye Yüzyılı isimli bir söyleşiyi gerçekleştirmiş olacağız. 27 Mayıs Cumartesi günü Beyza Alkoç’un 75. Yıl Parkında imza etkinliği olacak.

29 Mayıs Pazartesi günü Hasan Can Kültür Merkezinde Yücel Arzen ile birlikte inşallah güzel bir programı icra etmeyi planlıyoruz. Yine 29 Mayıs Pazartesi günü Necmettin Alkan’ın 75. Yıl Parkının içerisinde imza ve söyleşi programı olacak.

30 Mayıs Salı günü Bestami Yazgan yine 75. Yıl Parkının içerisinde imza ve söyleşide bulunacak.

31 Mayıs Çarşamba günü Tarık Tufan 75. Yıl Parkında imza, akşamında saat 21.00’de Hasan Can Kültür Merkezinde söyleşi yapacak. 1 Haziran Perşembe günü Yusuf Kaplan 75. Yıl Parkında imza yine akşamında da Hasan Can Kültür Merkezinde söyleşide bulunacak.

Yine 1 Haziran günü Ömer  Şahan 75. Yıl parkında imza programı icra edecek. Yine aynı gün Yusuf Dursun’un 75. Yıl Parkında imza programı olacak. Aynı gün Murat Yanık’ın imza ve söyleşi programı yapılacak.

2 Haziran Cuma günü Pelin Çift ve Tufan Gündüz 75. Yıl Parkında imza, Hasan Can Kültür Merkezinde söyleşi yapacak.  

3 Haziran Cumartesi günü Dilek Cesur 75. Yıl Parkında imza, akşamında da Hasan Can Kültür Merkezinde söyleşisi yapacak. Yine aynı gün Fatih Duman’ın hem imza hem de söyleşisi 75. Yıl Parkında gerçekleştirilecek. 3 Haziran Cumartesi günü iki yazarımız daha var. Ünal Güner, İrfan Gürkan da 75. Yıl Parkında imza ve söyleşilerini yapmış olacaklar.

4 Haziran Pazar günü kitap fuarımızın son gününde üç yazarımız var. Bunların ikisi 75. Yıl Parkında Miraç Çağrı Aktaş ve Türkan Akıncı imza ve söyleşiye katılacaklar. Kitap fuarının son programı ise Hayati İnanç tarafından gerçekleştirilecek. İnanç’ın 75. Yıl Parkında imzası akşam da Avlu’da Fatih Salonda da söyleşisiyle kitap fuarımızı tamamlamak istiyoruz.

news-google

Biz kendimize bir şiar edindik. Dedik ki gençlere yapılan yatırım bu ülkenin, bu şehrin yarınlarına yapılan yatırımdır. Gençlerimizin geleceğine yönelik yatırım yapmaktan geri durmuyoruz. Onun için Kitap Fuarları yapıyoruz, farklı etkinlikler yapıyor, gençlerimizi motive ederek, onları yetiştirerek yarınlara hazırlamaya konusunda bizde gayret sarf ediyoruz. İnşallah yaptığımız bu etkinlikler şehre kültürel açıdan katkı sunacağı gibi gençlerimizi, çocuklarımızın gelişmesine de katkılar sunacağına inanıyorumB” 

YILMAZ: FUAR BALIKESİR
TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK

altieylul-kitap-fuari20235

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül ve Karesi Belediyesi ile birlikte Balıkesir’in tanıtımına önem verdiklerini, Altıeylül 3. Kitap Fuarı’nın  bu uğurdaki çalışmalara önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

Yılmaz, şöyle konuştu: “Göreve geldiğimizde Altıeylül ve Karesi Belediyelerimiz ile oturup yol haritası çıkardık. Bu Kitap Fuarımız entelektüel dünyaya Balıkesir’i tanıtıyor. Avlu’da her akşam iki etkinlik yapılıyor. Dört senede yaptıklarımızla artık insanlara Balıkesir’de sosyal hayat zayıf lafını söyletmiyoruz. Gençlik Şölenine 40-50 bin kişi katıldı. Bu fuar Balıkesir’e çok şey katacak. 40 yayın evi, 80 yazar katılıyor. Karesi ve Altıeylül Belediyelerimizle katılımcı belediyecilik yapıyoruz. Sosyal hayatı dengelerken kültürel hayata da dokunuyoruz. Kamuoyunda sürekli vatandaşların beklentilerini ölçüyoruz, ihtiyaç ve talepler vatandaşlardan geliyor.” 

altieylul-kitap-fuari20234

Başkan Avcı, Altıeylül'ün vizyon projeleri  arasındaki Gazi Mustafa Kemal Yaşam Kompleksi'nde yapımı devam eden amfi tiyatro hakkında gazeteciler ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan'ı bilgilendirdi.

altieylul-kitap-fuari20236

Başkan Avcı, Altıeylül'ün vizyon projeleri  arasındaki Gazi Mustafa Kemal Yaşam Kompleksi'nde yapımı devam eden amfi tiyatro hakkında gazeteciler ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan'ı bilgilendirdi.

Editör: Macit ERMİŞ