BALIKESİR İl Jandarma Komutanlığı'nda bir dönem Üsteğmen rütbesiyle görev yapan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin Paşa’nın gerçekleştirdiği Mardin ziyaretinin ardından, bölge yatırım için bir cazibe merkezi haline geldi. Çetin’in Nusaybin ilçesinde bir tekstil fabrikasına ve bölge esnafına yaptığı ziyaret sonrası, güven veren açıklamalarda bulunması yatırımcıları hareketlendirdi. Ticari potansiyelini artıran Mardin, bölgede dikkat çeken bir konuma yerleşti.

Arif Cetin Mar

Çetin’in “Nusaybin'e huzur gelince makineler geliyor, işçiler çalışıyor, yatırım ortamı gelişiyor. Terör ortadan kalktıkça doğuda yüzlerce, binlerce işçinin çalışacağı fabrikalar faaliyete giriyor. Terör bitmek üzere zaten 500 civarında terörist kaldı” açıklaması sonrası Mardin’de devlet teşviklerinden yararlanarak kurulan fabrikalar yüzlerce kişiye istihdam sağladı.

2. OSB KURULDU

Arif Cetin

Orgeneral Çetin’in ziyaretinden sonra Mardin; tarım, ticaret ve sanayisiyle bölge de dikkat çeken bir konuma yerleşti. Suriye sınırında olması sebebiyle uluslararası nakliyecilikte önemli bir yol katetti. Ayrıca artan ticari faaliyetler nedeniyle bölgeye 2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kuruldu. Gıda, tekstil, plastik, makine, kimya, elektrik, medikal ve sağlık sektörlerinde yoğun ilgi gösteren yerli ve yabancı yatırımcılar, yer tahsisinin ardından 72 parselde kurulan 2. OSB'de faaliyet göstererek, bölge istihdamına büyük katkı sağladı.

YENİ GİRİŞİMCİLERİN GÖZDESİ OLDU

Arif Çetin Paşa’nın ziyaretinden yaklaşık 10 ay sonra ise Mardin Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB), doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. OSB’nin dolmasının ardından alan 500 dönüm daha genişletildi ve yer tahsisi yapılan 6 firma fabrika kurmak için çalışmalara başladı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması için hayata geçirilen teşvik uygulaması ile birlikte coğrafi konumu ve genç nüfusu dolayısıyla yatırımcının büyük ilgi gösterdiği Mardin, koronavirüs salgınına rağmen yeni girişimcilere ev sahipliği yapan iller arasına girdi.

İHRACATTA REKOR ARTIŞ

Tekstil Fab

Öte yandan Mardin’in yatırım potansiyelini artıran tekstil fabrikaları, yüzlerce kişiye istihdam sağladı. Alınan teşvik ve desteklerle kurulan tekstil atölyeleri, Mardin’in en büyük istihdam kapısı haline geldi. Sayısı 470’e ulaşan tekstil fabrikaları sayesinde yurt içi ve yurt dışı pazarına açılan Mardin, 2024 Ocak ayında 78 milyon dolar ihracat yaparak Güney Doğu’da en fazla ihracat yapan 2. şehir konumuna yerleşti.

BERDAN MARDİNİ DE YATIRIM YAPTI

Çetin'in güven veren açıklamaları sonrası ünlü şarkıcı Berdan Mardini de Mardin'de yatırım yapan kişiler arasında yerini aldı. Berdan Mardini ve amcası Şahin Karademir tarafından Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle merkez Artuklu ilçesinin Yaylabaşı Mahallesi'nde günlük 10 ton kapasiteli gül yağı ve gül suyu fabrikası kuruldu. 

ARİF ÇETİN KİMDİR?

Arif Cetin Balikesir

Orgeneral Arif ÇETİN, 1959 yılında Ankara'nın Kalecik İlçesinde doğmuştur. Teğmen rütbesiyle 1980 yılında Kara Harp Okulundan 1981 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

1981-1989 yıllarında çeşitli birliklerde Takım, Bölük ve İlçe Jandarma Komutanlığı görevlerinde bulunan Orgeneral ÇETİN; 1991 yılında Kara Harp Akademisinden Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle mezun olmuştur.

Kurmay subay olarak; 1991-1995 yılları arasında Diyarbakır Jandarma Asayiş Komutanlığı Harekât ve Asayiş Şube Müdürlüğü Plan Subaylığı, 1995-1996 yılları arasında J.Gn.K.lığı Genel Plan Prensipler ve Koordinasyon Başkanlığı İç Güvenlik Araştırma ve Değerlendirme Şube Müdürlüğü, 1996-1998 yılları arasında Personel Başkanlığı Plan Yönetim Koordinasyon Daire Başkanlığında Şube Müdürlüğü ile 1998-2000 yılları arasında Kurslar Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. 2000-2002 yılları arasında Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Kurmay Başkanlığı, 2002-2004 yılları arasında Bursa İl Jandarma Komutanlığı, 2004-2005 yılları arasında J.Gn.K.lığı Lojistik Başkanlığı Plan ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığı, 2005-2006 yılları arasında Harekât Başkanlığı Asayiş Dairesi Başkanlığı, 2006-2007 yılları arasında Kastamonu Jandarma Bölge Komutanlığı görevlerini yürüten Orgeneral ÇETİN, 2007 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir.

Tuğgeneral rütbesiyle; 2007-2009 yılları arasında Şırnak 22'nci Taktik Jandarma Sınır Tugay Komutanlığı, 2009-2011 yılları arasında Aydın Jandarma Bölge Komutanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2011 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesiyle; 2011-2013 yılları arasında İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı, 2013-2016 yılları arasında J.Gn.K.lığı Harekat Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2016 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesiyle; 2016-2017 yılları arasında Jandarma Asayiş Komutanlığı görevini yürüten Orgeneral Arif ÇETİN, İçişleri Bakanlığının 2017/346 sayılı Kararnamesi ile Orgeneralliğe terfi ederek Jandarma Genel Komutanlığına atanmıştır.

Bayan Nurhayat ÇETİN ile evli olup, iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Editör: Macit ERMİŞ