BALIKESİR'i İl Sağlık Müdürlüğü'nce 80 yaş ve üstü kişiler için Sağlıklı Yaş Alma Merkezi (YAŞAM) oluşturdu. Atatürk Şehir Hastanesi bünyesinde kurulan merkez, yaşlıların evinde ve yerinde tıbbi bakım ihtiyaçlarının desteklenmesi, uzaktan sağlık hizmeti ve nakli gibi görevleri üstlenecek.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, Atatürk Devlet Hastanesi'ne giderek Sağlıklı Yaş Alma Merkezi'zi ziyaret ederek Başhekim Doç. Dr. Abdullah Osman Koçak ve YAŞAM ekibi sorumlusu Doç. Dr. Bilal Katipoğlu'ndan bilgi aldı. 

Keskin, "Bugün devreye aldığımız YAŞAM birimiyle ilimizdeki 80 yaş ve üzeri kişilerin sağlık hizmetlerine erişimi daha da kolaylaşacak. YAŞAM merkezleri ilçe hastaneleri bünyesinde de kurulacak" dedi.

YAŞAM Merkezi nedir?

80 yaş ve üzeri bireylerin sağlık hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması, evinde ve yerinde tıbbi bakım ihtiyaçlarının belirlenerek tıbbi izlemlerinin yapılması, gerektiğinde uzaktan sağlık hizmeti ile muayene ve danışmanlık hizmetinin verilmesi, ihtiyaç duydukları hizmetleri sunan branşlar için sağlık tesisindeki randevularının ayarlanması, sağlık tesisine gelmesi durumunda işlemleri sırasında refakat edilmesi, kendi imkânları ile sağlık tesisine ulaşamayacaksa sağlık tesisine naklinin koordine edilmesi amaçlanmaktadır.

Kimsesiz yaşlılar,
evden hastaneye hastaneden eve nakledilecek

Yaşlı bireyler merkezlerde görevli psikologlarca da evlerinde düzenli ziyaret edilecek.

Yaşlı bakım veya sağlık bakım teknisyen ve teknikerleri ise ziyaretlerde yaşlı bireyin yemek yeme, diş fırçalama gibi günlük yaşam aktivitelerine destek olacak. Bu görevliler, kimsesi olmayan yaşlıların da evden hastaneye, hastaneden eve nakledilmesine refakat edecek.

Kurumsal bakıma transfer edilen yaşlı bireyler periyodik YAŞAM ekibince ziyaret edilecek.

Yaşlı bireylerin bakımını üstlenen yakınlarına tıbbi bakım planlarıyla ilgili bilgi verilecek. Merkezlerde görevli tıbbi sekreterler yaşlıların randevusunun alınması, bu süreçlerinin takip edilmesine yönelik çalışmaları yürütecek, ekipler yaşlının randevu saatinde sağlık tesisinde bulunmasını sağlayacak şekilde nakil planlamalarını düzenleyecek. 

Haber: Macit ERMİŞ

Editör: Haber Merkezi