BALIKESİR Barosu kuruluşununun 103. yılı sebebiyle Başkano Başkanı Av. Nadir Karakaşlı. yazılı açıklama yaptı.

Karakaşlı'nın 103. yıl mesajı şöyle:

24 Ocak 1920 tarihli ilk genel kurul toplantısıyla temelleri atılan ve geride bıraktığı bir asırdan fazla zamana inat aynı Kuvayi Milliye ruhuyla yoluna coşkuyla devam eden Balıkesir Barosu bugün 103. yaşını kutlamaktadır.

Bizler bu şerefli baronun mensupları olarak her biri istiklal mücadelesinin Kuvayi Milliye saflarından gelen kurucularıyla tarihin her döneminde üstlendiği kritik vazifeler ve şanlı geçmişiyle bugün 103 yıla sığdırılamayan haklı bir gururu yaşıyoruz. Bizler kuruluşundan bu yana Cumhuriyetin, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu olmuş Balıkesir barosu olmaktan büyük kıvanç duyuyoruz.

103 yıl önce gündüz cübbeleriyle hukuk mücadelesi verip, geceleri birer Kuvayi Milliye neferi olarak işgalci güçlerle çarpışan kurucu başkanımız Süleyman Sadi bey, yardımcısı Mustafa Necati bey ve Baromuzun tüm üyelerinin taşıdığı ruh, azim ve vatan sevgisinin daimi bekçisi olduğumuzu da haykırıyoruz.

Kahramanlarımızın bizlere emanet ettiği kutsal mirası her durum ve koşulda koruyarak bir asırdan fazla süreye merdiven dayamışken, tarihe adını altın harflerle yazdırmış tüm Başkanlarımızı, Yönetim Kurulu Üyelerimizi ve tüm meslektaşlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

Balıkesir Barosu kurulduğu günden bu yana Türk Hukuk Sistemi içerisinde önemli hizmetlerde bulunmuş, hukuk devleti ilkesi ve hukukun üstünlüğü adına görevler üstlenmekten imtina etmemiştir. Hukuk adına savunduğu değerlerden taviz vermemiş, yargının başlı başına bağımsız bir erk olduğu bilinciyle yolunu sadece hukukun ışığıyla aydınlatmıştır.

Balıkesir Barosu olarak meslektaşlarımızın hakları ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde dik duruşumuzu sergilemeye ve meslektaşlarımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz. Meslektaşlarımızın desteği ve 103 yıla sığmayan şanlı geçmişimiz bize bu uğurda sonsuz güç vermektedir.

103. kuruluş yıl dönümümüzün tarifsiz mutluluğunu yaşarken, gelecek yıllarda da Cumhuriyet değerlerinin, Atatürk ilkelerinin, Hukuk ve Adalet anlayışının bekçisi olacağımızın sözünü veriyor, aynı şekilde gücümüzü bu değerler ile sayın meslektaşlarımızın manevi desteğinden ve şanlı tarihimizden alacağımızı biliyor, adalet uğruna can vermiş tüm hukuk neferlerinin, aziz şehitlerimizin önünde minnetle eğiliyor ve sayın meslektaşlarımız ile kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.

Editör: Haber Merkezi