16 Mayıs 1919 tarihinde düşman işgaline karşı Alacamescit’te bir araya gelen 41 Bayrak Adam’ın yaktığı Kuvâ-yi Milliye ateşinin yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı. 

Kuvâ-yi Milliye Anıtı’nda gerçekleştirilen törende Vali Hasan Şıldak ve protokol üyeleri 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen halk oyunları gösterisi ile karşılandı.

Daha sonra Vali Hasan Şıldak, Garnizon ve 9.Ana Jet Üs Komutanı Hv.Plt.Tuğg. Cihangir Kemal Yüzçelik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tarafından Kuvâ-yi Milliye Anıtına Türkiye haritalı çelenk sunuldu. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi Zeynep Karaoğlu "Balıkesir Kuvayı Milliye Destanı" adlı şiiri, Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi öğrencisi Serkan Zeynep Barın ise "Kahramanlık” adlı şiiri okudular.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "16 Mayıs tüm Türkiye'yi aydınlığa kavuşturacak bağımsızlık meşalesinin günü. Kuvâ-yi Milliye ateşini yakarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında en büyük rolü oynayan kahramanlarımıza çok şey borçluyuz." ifadelerini kullandı.

15 Mayıs 1919'da İzmir'in işgal edilmesinin ertesi günü 16 Mayıs 1919'da önce Okuma Yurdu'nda ardından Alaca Mescit'de toplanarak aldıkları silahlı direniş kararıyla 7'den 77'ye vatan müdafaasına koşarak  Kuvayi Milliye hareketinin meşalesine ilk kıvılcımı yakan Balıkesir'in Bayrak Adamları geleneksel Kuvayi Milliye Günü ile anıldı.

Alaca Mescit'deki buluşmada "Manda, himaye gibi fikirler boş laflardır. Bu işi halledecek delikli demirdir” diyerek ahaliyi uyandıran Susurluklu Leblebici Raşit Efendi (Yağşioğlu) başta olmak üzere Kuvayi Milliye'nin bayraklaşan isimsiz kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyoruz.

Editör: Ramazan DEMİR