BÜYÜKŞEHİR Belediyesi,  köylerdeki vatandaşları isyan noktasına getiren tepkiler üzerine su fiyatlarıyla kademe aralığında yeni dözenlemeye gitmek durumunda kaldı.

BASKİ’nin bugünkü tek maddeli olağanüstü genel kurulunda geçen Mayıs ayında yapılan yüzde 300’ü bulan su zamm ele alındı.

Hareketli geçen toplantıda Plan Bütçe ve Tarife Komisyonlarının yeni fiyat ve kademe aralığı görüşüldü.

CHP ve İYİ Parti grupları ortak imzayla verdikleri önergede, Mayıs ayı öncesindeki tarifeye geri dönülmesini isterken, iki parti üyeleri oylamada farklı hareket etti.

BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal'ın bigilendirme yaptığı genel kurulda. başkan Yücel Yılmaz'ın oylamaya sunduğu yeni kademe ve tarifeler oy çokluğuyla belirlendi. CHP red verdi, İYİ Parti grubunda çatlak oluştu!

OY çokluğuyla alınan kararla kırsal mahallelerde 15 tona kadar 0,96 TL olan su, 30 tona çıkarıldı, fiyat sabit kaldı.

Önceki tarifede 16-30 ton arası 7,80 TL olarak belirlenmişti.

Yeni tarifeyle 70 tona çıkarıldı ve fiyatı 3,66 TL’ye indirildi.

Yine eski tarifede 31 ton ve üzerindeki tüketim için 11,70 TL ödenirken, yeni kademede 71 ton ve üzeri 6,80’e çekildi.

Tarım, hayvancılık ve bahçe sulamalarıyla ilgili tarifede değişiklik yapılmadı.

Merkezdeki su tüketimiyle ilgili herhangi bir değişiklik yapılmazken, kırsal mahalleler yeni tarifeyle daha az su faturası ödeyecek.

YILMAZ: SUYA ZAM YAPILMADI
ADALETLİ KULLANIM İÇİN ÖN TEDBİR ALINDI

BASKİ'ni olağanstü genel kurulunu yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, şunları söyledi:

"Arkadaşlar suya zam yapılmıyor, zam yapılmadı.
Suyla ilgili tasarruflu kullanımı teşvik etmek, yönlendirmek ve  kırsal mahalledeki adaleti sağlamak, herkesin suya erişilebilirliliğini mevcut imkanlarda sağlamak için ön tedbirler alındı.
Burada kırsal mahallede bir revizyona gidilmesi, çünkü su kullanmak zorunda kalan insahnlara da bu suyu kullanmasıyla ilgili  yönlendirmenin yapılması, kırsal mahallalerdeki tarifelerinde adaletli olması yönünde komisyonda BASKİ'nin teklif ettiği fiyatı arkadaşlar değerlendirdi. 

FİYATLAR DAHA
KABUL EDİLEBİLİR HALE DÖNÜŞTÜ


BASKİ'deki arkadaşlar bu işin böyle daha sağlıklı olabileceği şeklinde önümüze bir teklif sundu. Mecliseki siyasi arkadaşlarımız bunları değerlendirdi. Komisyon raporu bir nihayete ulaştı. 
Suya bir zam değil,  çok kullanana diğerlerine su kullanımını engellememesi için ön tedbirlerin alındığı, Haziran ayında alınmış olan kararların revize edilmiş, biraz daha kademelerin arası genişletilmiş, kademe arasındaki fiyatların daha kabul edilebilir fiyatlara çekilmiş hale dönüşmüştür."

 

İYİ PARTİ'DE ÇATLAK!

NURETTİN GÜNEY ile 
METİN ÖZPINAR ‘EVET’ DEDİ

CHP ve İYİ Parti grupları, Haziran ayı öncesindeki tarifeye dönülmesini teklif ettiyse de, bu talep kabul görmedi. Bunun üzerine her iki grup genel kurulda ‘ret’ oyu kullandı.

İYİ Parti’den Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney ve Grup Sözcüsü Metin Özpınar’ın ise evet oyu kullandıkları ve AK Parti grubuyla birlikte hareket ettikleri gözlendi.

Her iki isim de Haziran öncesindeki tarifeye geri dönülmesi için verilen önergeye imza atmıştı.

İYİ Partili Mehmet Ersoy Fidan ve İbrahim ilhan ise çekimser oy kullandı.

Editör: Haber Merkezi