18-24 Eylül günlerinde kutlanan Ahilik Haftası nedeniyle Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği organizasyonuyla hafta içine yayılan bir dizi etkinlik ile kutlama programı dün coşku ile başladı.

Balıkesirli çizer Hasan Aycın'a büyük ödül Balıkesirli çizer Hasan Aycın'a büyük ödül

esob-ahilik-1

 Ahilik Haftası'nın ilk günündeki ilk tören Atatürk Anıtı'nda yapıldı. BESOB Başkanı Fehmi Erdem, Ticaret İl Müdürü İlhan Pehlivan ve esnaf temsilcileri daha sonra Vali İsmail Ustaoğlu ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin'i ziyaret etti. Yurt dışında olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Mehmet Birol Şahin aracılığıyla gönderdiği mesajla esnaf teşkilatının Ahilik Haftası'nı kutladı. Balıkesir protokolü ile mehter takımıyla kortej yürüyüşün ardından Ahilik Haftası etkinlikleri Zağnos Paşa Camii Meydanı'nda devam etti. Zağnos Paşa Cami Meydanı’ndaki programa Vali İsmail Ustaoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol Şahin, CHP Milletvekili Serkan Sarı, MHP Milletvekili Ekrem Gökay Yüksel, DEVA Partisi Milletvekili Burak Dalgın, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Feyyaz Çiftçi, bürokratlar, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

BAŞKAN ERDEM AHİLİĞİN
ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Ahilik Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte açıklamalarda bulunan Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem; Ahiliğin Türklere özgü milli bir kuruluş olarak ortaya çıktığını, Türklerin Anadolu’da kök salması ve tutunmasında önemli rol oynadığını dile getirerek şöyle söyledi: “Türk Esnaf ve Sanatkarları bugünde toplumsal barışın, Milli Birlik ve Beraberliğin sağlanmasında sorumluluğunu devam ettirmektedir. Milletler, tarihlerindeki köklü, sağlam kültürler ile geleceğe umutla bakarlar. Şanlı tarihimizdeki Ahilik Kültürü asla vazgeçemeyeceğimizi ve gelecek kuşaklara aktaracağımız bilinmelidir. Bugün el emeği, göz nuru, alın teri ile hayatta kalma mücadelesi veren Esnaf ve Sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, bol kazançlı, bereketli, sağlık ve mutluluk dolu birlik ve beraberlik içerisinde geçirmelerini Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.”

ŞAHİN: “AHİLİK KARDEŞLİK HUKUKUNU
VE AHLIKLI TİCARETİ SAĞLADI”

Ahiliğin, Türk-İslam inancında önemli bir yeri olduğunu, Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamiyet’in yayılmasına katkı sunduğunu dile getiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol Şahin, ahilik kültürünün esnaflar arasında kardeşlik hukukunu kurduğunu ve ahlaklı ticaretin oluşmasını sağladığını söyledi.

DALGIN: “AHİLİK BUGÜNÜMÜZE
İLHAM VEREN BİR MESELE”

Günün anlam ve önemine dikkat çeken konuşma yapan DEVA Partisi Milletvekili Burak Dalgın ise “Ahilik Teşkilatı; ticaret, sanayi odalarının, sosyal güvenlik kurumunun, kredi kooperatiflerinin, meslek okullarının, kalite standartlarını adeta o günden yaşatıyordu. Ahilik bundan dolayı bizim için geçmişte kalmış 7 asır önceden bir hatıra değil bugünümüze ilham veren bir mesele” dedi.

SARI: AHİLİK BİZİM BİRLİĞİMİZİN
TEMELİNİ OLUŞTURUYOR

CHP Milletvekili Serkan Sarı, “Kıymetli bir kültür olan ahilik kültürü vatanımızı vatan, milletimizi millet yapan bir kültürdür. Kapısı açık, gönlü açık, eli açık esnafımızı bizim değerlerimizi var etme mücadelemizin sembolüdür. Dünden bugüne çok sıkıntılar yaşadık. Bugün de daha derin sıkıntılar içerisinde hep birlikte esnafımızla mücadele ediyoruz. Milletimizi var eden küçük esnafımız ve onların varlığı bizi birliğimizin temelini oluşturuyor” dedi.

VALİ USTAOĞLU:
“ESNAF VE SANATKARLARIMIZ

AHİLİK GELEĞİNİN TEMSİLCİLERİDİR”

Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu ise ahiliğin toplumun birliğinin sağlanmasında ve gelişmesinde önemli etkileri olduğunu dile getirerek şu ifadelere yer verdi: Ahiler, esnaf, tüccar ve diğer sahalardaki meslek guruplarının örgütlenmesini sağlayarak sosyal ve ekonomik düzenin kurulmasına katkıda bulunmuşlardır. Ahilik Teşkilatı; ticaret erbabı, esnaf ve halkın iyi ahlâk, dürüstlük ve karşılıklı güven esaslarına dayalı manevi değerler etrafında bir araya gelip kaynaştığı eski ve köklü bir teşkilattır. Esnaf ve sanatkârlarımız, Ahilik geleneğimizin bugünkü temsilcileridir. Ahilik teşkilatı; inançlı, ahlâklı, mesleğinde yetkin, kendisini sürekli geliştiren, sorumluluk duygusuna sahip iş insanı, milletine faydalı esnaf yetiştirmiştir. Esnafımız her zaman haktan yana olmuş, bulunduğu mahallenin ve sokağın vicdanını temsil etmiştir. Ahi, helâlinden kazanan, yerine ve yeterince harcayan, ölçü, tartı ehli olan, yararlı şeyler üreten ve yardım edendir. İlme, sanata ve ahlâka son derece önem verilen Türk Kültürünün İrfan Mirası olan Ahilik Birliğinde, kadının da sosyal ve ekonomik hayatta önemli bir yeri vardı. Kadınların teşkilatlanması için Ahi Evran’in eşi Fatma Bacı, dünyanın ilk kadın teşkilatı olan “Bacıyan-ı Rum” teşkilatını yani Anadolu Kadınlar Birliği’ni kurmuştur. Anadolu Kadınlar Birliği, kadınlar arasındaki yardımseverliğin, konukseverliğin, doğruluk ve merhamet duygusunun gelişmesine katkı sağladığı gibi Türk dilinin, Türk kültürünün ve İslâm anlayışının kadınlar arasında yayılmasını hızlandırmıştır. Ahilik, bugünün dünyasının ihtiyaçlarına da derman olacak kıymetli hazinelerimizden biridir. Ahi Evran’ın 850. Doğum yılı olan 2021 yılı UNESCO tarafından Ahi Evran Yılı olarak ilan edilmişti. Böylelikle her yıl kutladığımız Esnaf Bayramı ile, ilmin irfanla, ticaretin ahlâkla bütünleştiği ahilik müessesemiz dünyanın dört bir yanında tanınmış oldu. Gönül hazinelerimizin, insanlığın manevi şifası için genç nesillere en güzel şekilde tanıtmasına imkân vermiştir. Bu vesileyle Pir Ahi Evran Veli başta olmak üzere ebediyete irtihal eden her bir ahimizi, esnaf ve sanatkârlarımızı rahmetle yâd ediyorum. Balıkesir esnafımızın, tüccarlarının "Ahilik Haftası"nı kutlarım. Esnafımıza hayırlı kazançlar temenni ederim.

VALİ USTAOĞLU ŞED KUŞANDI

esob-ahilik12

Konuşmaların ardından Ahilik Araştırma Eğitim Vakfı Ahilik Şed kuşatma töreni gösterisi Balıkesir Protokolü, Esnaf Teşilatı ve meydanda bulunan vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü ve alkış aldı.

Tiyatro gösteri sonrası Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu’da salavatlar eşliğinde şed kuşandı.

Balıkesir’de yılın Ahisi seçilen Ahmet Büken’e ödülünü Vali İsmail Ustaoğlu, Yılın Kalfası Yiğit Sabancı’ya ödülünü Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, Yılın çırağı Necati Kayra Çavuşoğlu’na ise ödülünü Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem verdi.

esob-ahilik10

esob-ahilik11

esob-ahilik14

esob-ahilik-manset

esb-ahilik-17