Balıkesir’in coğrafi işaretli ürünleri başta olmak üzere markalaşmasını sağlamak, kente bölgenin ihtiyaçlarına yönelik yeni yatırımları ve yatırımcıları çekebilmek amacıyla yola çıkılan “Marka Şehir” ve “Gastronomi Şehri Balıkesir” projeleri, Balıkesir’in gündeminde kalmaya devam ediyor.

Balıkesir, üretim ve kalitede iddialı olduğu şehre özgü 30’dan fazla ürünü, bir konsept etrafında birleştirerek sabah kahvaltısında buluşturdu. “Balıkesir Kahvaltısı” adıyla oluşturulan kahvaltı, geleneksel kahvaltı anlayışına farklı ve iddialı bir yaklaşım getiriyor.

2020 yılında Marka Şehir ve Gastronomi Şehri Balıkesir çalışmaları kapsamında başlatılan Hayat Dolu Balıkesir ve Balıkesir Kahvaltısı çalışmaları adım adım gelişerek devam ediliyor. “Gastronomi Şehri Balıkesir” projesinin en önemli çıktısı olan “Balıkesir Kahvaltısı” iddiasını büyüterek sürdürüyor. Marka Şehir Yönetim Kurulu, düzenlediği “Basın Buluşması” ile başta Balıkesir Kahvaltı Festivali olmak üzere gastronomide yürütülecek çalışmaları, basın mensuplarıyla birlikte değerlendirdi.

“Balıkesir Kahvaltısı” konseptinin yol haritasının konuşulduğu Basın Buluşmasına, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fehmi Erdem ve ilgili tüm bürokratlar Balıkesir’deki yayın kuruluşlarnın temsilcileriyle bir araya geldi.
 

30 çeşit Yöresel Ürün Bir Arada

Balıkesir Kahvaltısı Basın Buluşması’nda ilk olarak GMKA Turizmde Destinasyon Yönetimi Birim Başkan V. Esra Karakoç, Balıkesir Kahvaltısı’nın dünden bugüne yolculuğunu bir sunumla katılımcılara aktardı.


                                 Esra Karakoç
 

Balıkesir Kahvaltısı’nda yer alacak ürünlerin belirlenmesinde işletmelerin de içinde yer aldığı 12 kişilik çalışma grubuyla 3,5 aylık bir çalışmanın sonrasında belirlendiğini kaydeden Esra Karakoç, “Bugüne kadar geleneksel olarak üretilen bazı ürünler yeniden yorumlanarak “Balıkesir Kahvaltısı” konsepti oluşturuldu. Daha sonra restoran, işletmeler ve gastronomi uzmanlarının değerlendirmelerine sunuldu ve menü belirlendi. Edremit zeytinyağından Edremit Çizik Zeytinine, Gömeç Kirli Hanım Peynirinden Fakir Sucuğuna, Havran Mandalina Reçelinden Sındırgı'nın Susamlı Patatesine, Manda Kaymağından Gönen Patlıcan Reçeline kadar tamamı Balıkesir’de üretilen 30 üründen oluşan kahvaltı menüsü, "Balıkesir Kahvaltısı" konseptiyle sunuldu.

Artık Balıkesir ürünlerine ilgi büyük

Sunumun ardından söz alan Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, ilk olarak geçen yıl yapılan Uluslararası Balıkesir Kahvaltı Festivali hakkında bilgiler verdi. “Yıllardır her platformda Balıkesir ‘in ürünlerini hem ulusal hem de uluslararası olarak tanıtılmasını konuşuyorduk. Bunu ilk kez geçen yıl Kahvaltı Festivalinde başardık” diyen Rahmi Kula “Bununla birlikte Marka Şehir Çalışmalarını yürüttük. Türkiye’nin ilk lezzet atlasını Ömür Akkor ile birlikte yaptık ve şunu gördük ki tüm ülke çapında Balıkesir ürünleri büyük ilgi görüyor. İnsanlar Balıkesir’e gelip bu lezzetleri tadıp, gidince de internet üzerinden sipariş vererek ilgilerini gösteriyorlar. Bu çalışmalarıma tüm kurumlarımızla birlikte daha da ileri götüreceğiz. Başta Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve diğer tüm kurumlarımızın temsilcilerine teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.
 

Balıkesir için gümbür gümbür çalışıyoruz

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula’nın ardından söz alan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, şehrin değerlerini ön plana çıkartarak tanıtmak için gümbür gümbür çalıştıklarını söyledi.

Balıkesir Kahvaltısı Basın Buluşması toplantısına gelmeden önce 2014’ten bugüne kadar Balılkesir hakkında yapılan araştırmalara baktırdığını söyleyen Yücel Yılmaz, “Artık Balıkesir yaşanacak, alışveriş yapılacak, tüm gün kahvaltı yapılacak bir şehir olarak biliniyor. Geçen yıllarda bu algıyı oluşturduk. Bugün de Balıkesir Kahvaltısı ile Balıkesir’in marka değerine önemli bir katkı yaptık ve buradan hareketle ilin ekonomisini, sanayisini, turizmini tanıtma fırsatımız oldu” dedi.

Yılmaz, Balıkesir Kahvaltısı’nın diğer kahvaltılardan önemli bir farkı olduğunun altını çizerek, “Bu kahvaltıda yer alan her ürün Balıkesir’de üretiliyor. Peynirinin yapıldığı sütün sağıldığı koyunun yediği yeme kadar her şey burada yetişir, yetiştirilir ve üretilir. Şeflerin bize altını çizerek söylediği bir şey var: Balıkesir, her şeyi tam olan bir şehir. Bu çalışmaları yürütürken Sayın Valimiz Hasan Şıldak’ın çalışma disiplini, planlaması ve ciddiyetine de vurgulamak istiyorum. Huzurlarınızda kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Balıkesir Kahvaltısı, en güçlü gastronomik değerimiz

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, ilk olarak katılımcıları selamlayarak “Başta Büyükşehir Belediye Başkanına, değerli Oda Başkanlarımıza, tüm kurum temsilcilerimize ve katılımlarından dolayı Basın mensubu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” söze başladı.

Vali Hasan Şıldak, Balıkesir Kahvaltısının paydaşlarımızla birlikte geliştirmeye devam edeceklerini söyledi. Balıkesir Kahvaltısının bütün ilçelerde adım adım bilinirliğine dikkat çeken Hasan Şıldak, “Bu yıl düzenlenecek Uluslararası Kahvaltı Festivalinin standardını daha da yükselterek şekilde çalışmalarına başladık. Balıkesir kadar güçlü bir coğrafya, Türkiye’de çok azdır. Balıkesir lezzet dolu, tarih dolu, kültür dolu bir şehir. Tüm kurumlarımızın ve işletmelerimizin güçlü birlikteliği ile el ele vererek Balıkesirimizin en güçlü gastronomik değeri olan kahvaltımızı hak ettiği marka değerine ulaştıracağız” dedi.

Balıkesir Kahvaltısı” konseptinin yol haritasının konuşulduğu etkinlikte ilimiz medyasının emektar iki "Ramazan" ı Demir ile Karaca günün anısına Vali Şıldak ile Balıkesir Lezzetlerinin sergilendiği masanın başına geçerek anı fotoğrafı çektirdi. 

Editör: Haber Merkezi