Tasarruf tedbirleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının yerel gazete aboneliklerini iptal etmesi, Balıkesir’de yayım yapan yerel gazeteler tarafından ortak bir açıklamayla protesto edildi.

Gazete Tasarruf Tepki

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) yönetiminin aldığı tavsiye kararı doğrultusunda, Balıkesir İl merkezinde yayımlanan günlük yerel gazeteler POLİTİKA, EKSPRES, YENİ SÖZ, MARMARA BÖLGE, YENİ GAZETEM, HABERCİ, BİRLİK, DEMOKRAT ile ilçelerde yayımlanan yerel gazeteler, bugünkü başsayfalarında siyah zeminde, ortak bir açıklamayla çıkarak okurlarıyla buluştu.

ÜLKE GENELİNDE YANKI BULDU

Balıkesir gazetelerinin "sayfa karartma" eylemine il merkeziyle ilçelerdeki medya kuruluşlarının tamamına yakını, Gazeteciler Cemiyeti'nin mesajına birinci sayfalarında siyah zemin üzerinde yer vererek katıldı.  Balıkesir Basınının mesleki dayanışmasına sahne olan çalışması, ülke genelinde yankı buldu ve yangın medya kuruluşlarıyla televizyonlar yayınlarında yer verdi.

İŞTE O MESAJ

Gazetelerin tasarruf tedbirleri kapsamında abonelik iptallerine yönelik tepkisi şu sözlerle anlatıldı:

Anadolu Basını krizden çıkış arıyor! Anadolu Basını krizden çıkış arıyor!

İzmir’e Doğru, Ses, Doğru Söz gazeteleriyle Milli Mücadelenin bayraktarlığını yapan Kuva-yı Milliye Şehri Balıkesir’de aynı ruh ve heyecanla yayın hayatlarını sürdüren yerel gazeteler olarak, tasarruf tedbirlerine katkıda bulunmak amacıyla bugünkü haber ve yorumları yayımlamıyor, kamu kurum ve kuruluşlarımızın güzel çalışmalarından halkımızı haberdar edemediğimiz için özür diliyoruz.”

Gazete Tasarruf

Editör: Macit ERMİŞ