Günlerdir yapılan uyarıların ardından sıcak hava dalgası yurtta etkili olmaya başladı. Balıkesir tarihinin en aşırı sıcak günlerini yaşıyor. Şehirde termometreler 40 dereceyi aştı. Cadde ve sokaklar sessizliğe büründü. Afrika üzerinden gelen çöl sıcaklıklarının bugün ve cumartesi en yüksek seviyelere ulaşması ve 10 gün sürmesi beklenirken orman yangınlarına karşı hassas bir sürece girildi. 

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Kemal Kayıran, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 463’ü yangın söndürme işçisi olmak üzere teknik personel, Orman Muhafaza Memuru ve operatörlerden oluşan 591 personel, olası orman yangınlarıyla mücadele için hazır beklediğini bildirdi. 

Kayıran şu bilgiyi verdi:

"Son günlerde ülkemizde yaşanan aşırı sıcaklardan dolayı artan orman yangınları riskine karşı Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğümüzün tüm ekiplerini “KIRMIZI ALARM” kodunda 7 gün 24 saat teyakkuz durumuna geçirdik.

Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğümüz son dönemde personel, araç ve ekipman alımlarıyla Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğümüzün orman yangınlarıyla mücadele gücümüzü arttırdı. 463’ü yangın söndürme işçisi olmak üzere teknik personel, Orman Muhafaza Memuru ve operatörlerden oluşan 591 personel, olası orman yangınlarıyla mücadele için hazır beklemektedir."

Editör: Macit ERMİŞ