Göreve atandığı Ekim 2020'den bu yana Balıkesir'e sağlık alanında adeta "devrim" niteliğinde yenilikler kazandırırak vatandaşların dertlerine derman bulması amacıyla çevre illere gitmesine gerek bırakmayan İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin, Dünya İnme Günü'nde ekibiyle gururlandı. 

29 Ekim Dünya İnme Günü sebebiyle, Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesinde kurulan İnme merkezinde tedavi görüp iyileşen hastalardan bazıları,  doktorlarına sürpriz ziyaret gerçekleştirdi. 

SEDYEYLE GELDİLER, YÜRÜYEREK ÇIKTILAR

serkankadir-keskin-inme

Sahada ve sağlıkta Mustafa Canbey var Sahada ve sağlıkta Mustafa Canbey var

Balıkesir'de 2 yıl önce açılan 6 yataklı merkezde, beyin damarlarında tıkanıklık ya da beyinde kanamayla ortaya çıkan inmenin tedavisi başarılı bir şekilde yapılıyor. 

Çevre il ve ilçelerden de yoğun başvunun olduğu merkezde bu yıl içerisinde tedavi edilen 120 hastanın 46'sı felçlik durumu ortadan kaldırıldı. Bu vatandaşlar , sendeyle getirildikleri hastaneden yürüyerek ayrılmanın sevincini yaşadılar.

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi İnme Merkezi,  Dünya İnme Günü'nde sürpriz bir kutlamaya sahne oldu. Buradaki tedavilerinin ardından normal hayatlarına geri dönen hastalardan bazıları, kendilerini ayağa kaldıran doktorlarına çiçek vererek İnme Günü'nü kutladı, Duygusal anlar yaşandığı buluşmada iyileşen hastalardan bazılarının mutluluk gözyaşı döktüğü görüldü. 

MÜDÜR KESKİN'İN HAKLI GURURU

serkankadir-keskin-inme4

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, Balıkesir'de ileri yaş grubunun fazla olması nedeniyle inme rahatsızlığının sıklıkla görülebildiğini kaydetti. 

Hastalara acil servis ve nöroloji kliniğinde hızlı şekilde değerlendirme yapıldığını belirten "Kimi hastalarımıza hekimlerimiz trombektomi (pıhtı çıkarma işlemi) yaptılar kimisine de damar yolundan ilaç vererek hızlı bir şekilde pıhtıyı çözmeye çalıştılar. Hastalarımızın bu şekilde yürüdüklerini, konuştuklarını görmek bizleri çok mutlu etti." ifadesini kullandı.

Müdür Keskin, Bandırma ve Edremit devlet hastaneleri bünyesinde de inme üniteleri açtıklarını söyledi.

DOKTORLAR UYARDI

serkankadir-keskin-inme1

İnme Merkezi'nde görevli Nöroloji Uzmanı Dr. Özcan Kocatürk ise herkesin inme belirtilerinin bilincinde olması gerektiğine dikkat çekti.  Ağızda kayma, konuşma bozukluğu ve vücudun bir tarafında kuvvetsizlik olduğunda kısa zamanda sağlık kuruluşuna başvurulmasını öneren Kocatürk, "Bizim en iyi motivasyonumuz insanların iyi olduğunu görmektir. İnme çok kötü bir hastalık, insanlar daha önce yapabildiği şeyleri yapamamaya başlıyor. İnme hastalarının eski haline dönmesine yardımcı olabildiğimiz için kendimi çok şanslı hissediyorum." dedi. 

İNME NASIL ANLAŞILIR

29 Ekim Dünya İnme Günü sesebiyle İnme Merkezi'ne gelerek burada görev yapan sağlıkçılara sürpriz yapan hastalardan 77 yaşındaki Emine Pekel, tedavisinin ardından, kollarını hareket ettidmeye ve yürümeye başladığını anlattı; "Artık konuşabiliyorumKolum, bacağım iyileşti, şimdilik iyiyim. Kendi işimi yapabiliyorum. Doktorumuzu özledik, ziyarete geldik. Bizimle ilgilendiler, çok teşekkür ederim." ifadeleriyle duygularını dile getirdi. 

Şevket Esmeray adlı bir hastanın kızı Hülya Esmeray da doktorların kendilerini inme konusunda bilgilendirmesi dolayısıyla rahatsızlığı erken fark ederek tedavisine başlandığını kaydetti. 

serkankadir-keskin-inme2

Babasında bilinç kaybı başlaması ve vucüdunda uyuşukluklar ihssetmesi üzerine hemen hastaneye geldiklerini belirten Esmeray, "Heekimlerimiz hemen müdahale etti. Sağlığımıza kavuştuk, hiçbir hasarımız yok. Herkesin bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor. " ifadelerini kullanarak merkez çalışanlarına teşekkür etti.

İLK BELİRTİ GÖRÜLDÜĞÜNDE HASTANEYE BAŞVURUN

serkankadir-keskin-inme5

Bu arada İnme konusunda zamanın önemine dikkat çekilerek, bu konuda belirtilerin hissedilmeye başlanmasıyla birlikte hemen Şehir Hastanesi'ne başvurulması istendi. 

İnme Belirtileri Nelerdir?

  • Ani gelişen bilinç kaybı veya bayılma,
  • Kol veya bacaklarda güç kaybı,
  • Dengesizlik,
  • Konuşma bozukluğu,
  • Anlama güçlüğü,
  • Ağız köşesinde çekilme,sarkma ,
  • Kol ve bacaklarda tek taraflı uyuşma
  • Çift görme, görme kaybı gibi semptomlarla hastalık belirti verebilir.

İnme hastalarında zaman çok önemlidir. İlk semptom farkedilir edilmez en yakın hastaneye özellikle inme merkezi veya ünitesi olan kuruluşlara başvuru önerilir. Tedavi ve başarı oranı erken başvuru ile büyük oranda artmaktadır.

Semptom görüldükten sonraki ilk 4.5 saat içerisinde başvuru intravenöz trombolitik tedavi, ilk 8 saatte başvuru proksimal damar tıkanıklığı olan vakalarda trombektomi yani pıhtının beyin damarından çıkartılması gibi tedavi olanaklarını sağlamaktadır.

Bundan dolayı inme tedavisinde zaman çok önemlidir. Erken başvuru felç hastalarında hayat kurtarmaktadır.

Editör: Macit ERMİŞ