Balıkesir Fırıncılar ve Unlu Mamuller İmalatçıları Odası'nın geçtiğimiz günlende aldığı ve ilgili kurumların onaydığı ekmek zammı yürürlüğe girdi. 

Balıkesir ve ilçelerinde 210 gramlık ekmeğin 7.5 liradan satışına 1 Ağustos itibariyle başlandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin sahibi olduğu Fırıntaş da somun ekmeğinin gramajını 300 olarak sabit tutup fiyatı yüzde 50 artışla 7.5 liraya çıkardı. 

Sürekli artan girdi maliyetlerine rağmen 8 aydır 5 lira olan ekmek fiyatının 7.5 liraya yükseltilmesi ilk kez normal karşılandı.

Bu arada Balıkesir'de simit ile ekmek fiyatı ilk kez eşitlendi.

FIRINCILAR FEDERASYONUNDAN AÇIKLAMA

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarına ilişkin konuştu. Başkan Balcı, ekmeğin kilogram fiyatının azami 35,5 lirayı geçemeyeceğini söyledi. Balcı, “'Ekmek fiyatları 10 lira, 12 lira olacak' haberleri gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.
Balcı, "Hatırlayacak olursanız, 2022'nin mart ayında aynı kişiler ekmeğin 7,5 lira olacağını, 2022'nin aralık ayında da 10 lira olacağını ifade ettiler. O zaman da söylemiştik. Bugün 2023 yılının temmuz ayındayız; ekmeğin 210 gramı 7,5 lira, 200 gramı 7 lira. Dolayısıyla 10 lira şu anda söz konusu değildir. Bizim gündemimizde böyle bir fiyat bugün itibarıyla yoktur." ifadesini kullandı.

Editör: Macit ERMİŞ