Balıkesir'de, Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında "sosyal medya üzerinden kişileri hedef göstererek hakaret, iftira ve hukuka aykırı yayınlar" yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 5 şüpheliden 2'si tutuklandı. 

HALKI YANILTICI BİLGİYİ YAYMAK

Balıkesir'de sosyal medya üzerinden kişileri hedef göstererek hakaret, iftira ve hukuka aykırı yayınlar yaptığı iddia edilen 5 kişiden 2'si tutuklandı.

Sosyal medya üzerinden bazı kişileri hedef göstererek hakaret, iftira, "Kişisel Verilerin Korunması Kanununa" aykırı yayınlar yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan K.Y, L.Ö, H.A.  B.K. ve L.M'nin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen zanlılardan L.M ve K.Y. çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Şüphelilerden B.K. L.Ö. ve H.A. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

SİBER SUÇLAR TAKİPTE

SOSYAL-MEDYA-FARELERI

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, sosyal medya üzerinden bazı kişileri hedef göstererek hakaret, iftira, "Kişisel Verilerin Korunması Kanununa" aykırı yayınlar yaptığı tespit edilen B.K. K.Y, L.Ö, H.A. ve L.M. hakkında yakalama kararı verilmiş, İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda şüpheliler gözaltına alınmıştı. Şüphelilerin ikamet ve iş yerlerinde yapılan aramalarda dijital materyallere incelenmek üzere el konulmuştu.

PAYLAŞIMLARA
ERİŞİM ENGELİ GELTİRİLDİ

Bu arada, söz konusu şüphelilerin sosyal medya hesaplarından yaptıkları içeriklerden bazılarına Balıkesir 1.Sulh Ceza Hakimliği'nce  "internet ortamında gerçeğe aykırı olarak haberler yapıldığını, asılsız ve suç teşkil edici iddialar bulunulduğunu, özel hayatı ihlal etitği" gerekçesiyle erişim engeli getirildi. 

Kurye cinayeti sanıkları baba-oğul hakim karşısında Kurye cinayeti sanıkları baba-oğul hakim karşısında

Editör: Macit ERMİŞ