Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara Hacı Bayram Camii'nde, 24 Nisan’da temsili Cuma namazını kıldırmış, Cuma hutbesinde "Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim" ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine İnsan Hakları Derneği, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın Cuma hutbesinde Kur’an-ı Kerim’den okuduğu ayetler hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Barosu ve İzmir Barosu’nun yazılı açıklamasında, Prof. Dr. Erbaş üzerinden İslam’a, Müslümanlara ve Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetlere hakaret ettiğini iddia etti.

PROF. DR. ALİ ERBAŞ'A BÜYÜK DESTEK

Bunun üzerine siyasiler, sivil toplum örgütü temsilcileri, avukatlar ve gazeteciler; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunulmasına tepki gösteren açıklamalar yayınladı. Balıkesir'de de çok sayıda sivil toplum kuruluşu yaptıkları ortak açıklamada,"Diyanetimizin de başkanımızın da yayındayız" mesajı verdi.

İşte o açıklama:

BALIKESİR SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI OLARAK PROF. DR. ALİ ERBAŞ HAKKINDA YAPILAN SUÇ DUYURUSU SEBEBİYLE SÖZDE (İHD) İNSAN HAKLARI DERNEĞİNİ KINIYORUZ.

Diyanet İşleri Başkanlığımız ülkemizin en köklü ve saygın kuruluşlarından birisidir. Kurumumuzun saygıdeğer başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın Cuma hutbesinde İslam’ın en temel yasaklarından birisi olan zina ve eşcinselliğin Kur’anda lanetlendiğini söylemesinden dolayı sözde İnsan Hakları Derneği tarafından suç duyurusunda bulunulmasını kınıyor, Diyanet İşleri Başkanımızın yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Dün olduğu gibi bugün de ümmet coğrafyasına hizmet eden, mazlumların, çaresizlerin imdadına yetişen, iman ve hakikat ölçülerini her alanda ve herkese hatırlatmaya çalışan Diyanetimize ve onun saygıdeğer başkanına yapılan acımasız saldırılara karşı olduğumuzu tek dil ve söylemle dünyaya haykırıyoruz. İslam’ın en temel yasaklarından olan zina ve eşcinselliğin Kur’an’da lanetlendiğini Diyanet İşleri Başkanımız söylemeyecekte kim söyleyecek. Zinanın ve eşcinselliğin zararları ortadayken insan hakları bahane edilerek bunun söylenmesine bile tahammül edilememesi neyin şımarıklığı ve azgınlığıdır. Zinanın eşcinselliğin ferdi ve toplumsal zararları ortadayken birileri zina yapıyor diye bunu normal görmemizi bizden kimse beklemesin. Kanunda bu yaptığınız suç olmaya bilir ancak bunun zararları ortadayken siz rahatsız oluyorsunuz diye başımızı kuma gömmeyeceğiz. 

Zina ve eşcinselliğin ferdi ve toplumsal zararları ortadayken bazı sözleşmelerle bunların suç olmaktan çıkarılması ve ülkemizin de bu sözleşmelere taraf olmasının toplumda onarılması zor zararlar açmaktadır. Bu kişilerin, Yüce Kitabımız Kur’anda bunlarla ilgili ayetlerin söylenmesine bile tahammül edememesi bu sözleşmelerden aldıkları güç iledir. Yine bu güç iledir ki Türkiye’nin bu konuda en yetkili kişisi Diyanet İşleri Başkanı’nın yaptıklarının zararlarını söylemesinden dolayı onun hakkında suç duyurusunda bulunma ve görevden alınmasını talep etme cüretini gösterebiliyorlar. Devlet yetkililerimizi toplum yapımızı dinamitleyen bu tür sözleşmelere imza atmak yerine kendi toplum yapımıza uyan düzenlemeler yapmaya davet ediyoruz.

Diyanet ümmet coğrafyamız İçin manevi birlikteliğimiz için tek Umuttur. Bu umut biterse vicdan yoksunu, inanç yoksunu bir millet olmaya doğru adım adım kayarız. Ne refahtan bahseden bir millet oluruz, ne de ezanı Kur’an-ı dinleye bilen bir millet oluruz. Bağımsızlığımızın sembolleri tek tek ellerimizden kayar gider.Türkiye adına aydınlık yarınlardan bahsedebilmek için bizim bir ve bütün olmamız gerekir. Dillerinden kin dökülenlerin Diyanet’e dair tek bir olumlu cümle kurmayanların Diyanet’in kucaklayıcı, yapıcı, aydınlatıcı ve aydınlık yüzünü görmeleri de imkansızdır. Vatanlarını yabancılara şikayet edenler bilmelidir ki “Vatanlarını yaşanmaz bilenler, vatanlarını yaşanmaz kılanlardır.”

DİB Başkanımızın Yanındayız  Sözde insan hakları derneğinin bu kişilerin avukatlığını yaparak Diyanet İşleri Başkanımız hakkında suç duyurusunda bulunmasını kınıyor sonuna kadar Diyanet İşleri Başkanımızın yanında olduğumuzun bilinmesi istiyoruz.

 1. Abdulmetin TOKGÖZ Uluçınar Derneği Bşk.

 2. Ahmet BEYAZÇELİK ASRİ Gençlik Drn. Bşk.

 3. Ahmet GÜR Memur-Sen İl Bşk.

 4. Ahmet H. GÜZEY Hızıreli Der. Bşk.

 5. Akın Ertekin Genç Memur-Sen Bşk.

 6. Beşir ISLAK Tügva İl Bşk.

 7. Cenk DAVULCU Bem-Bir-Sen Şube Bşk.

 8. İsmail YILDIRIM Balıkesir Din Görevlileri Der. Bşk.

 9. Erdem ÖZER Müsiad İl Bşk.

 10. Erdinç BAYRAM Kültür Memur-Sen Bşk.

 11. Fatih YILMAZ İHH İl Bşk.

 12. Halil R. ÇANAKÇI . İ.Y.C. Bşk

 13. Halil TAŞ BİHO-DER Bşk

 14. Hasan YILDIZ Balıkesir Lokantacılar Odası Başkanı

 15. Hüsrev KANAT Katre Derneği Bşk.

 16. İbrahim SALI (ÖNDER)İmam Hatip Lisesi Mz. Ve Mn. Drn. Bşk.

 17. İsmail DEMİRALP Ulaştırma Memur-Sen Bşk

 18. İsmail İNCİ Karesi Vakfı Bşk.

 19. İsmail KİNAŞ Enerji Bir-Sen Şube Bşk.

 20. Kamil AKYÜREK  GYDerneği

 21. Mehmet Akif GERBOĞA Diyanet-Sen Şube Bşk.

 22. Mehmet ALABAŞ Bayındır Memur-Sen Bşk.

 23. Mehmet ÇABUK Eğtitim Bir-Sen 1.Nolu Şube Bşk.

 24. Mesut Selim ERDEN Alperen Ocakları Bşk

 25. Muhammet Enes ALTINYÜZÜK MTTB Bşk.

 26. Muhterem AYCAN Toç. Bir Sen Şube Bşk

 27. Mustafa AKYAN Birlik Vakfı Bşk.

 28. Nihat ERZİ Sağlık-Sen Şube Bşk.

 29. Prof. Dr. İbrahim AYDIN Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube Bşk.

 30. Ramazan DEMİR Gazeteciler Cemiyeti Bşk.

 31. Ramazan TOPCAN T.Diyanet Vakfı Blk. Bşk.

 32. Samet GAZAN Birlik Haber-Sen Bşk.

 33. Seyfullah AKKAYA Cihannüma Bşk.

 34. Şükrü BAKIR Medeniyet Derneği Bşk.

 35. Tanju SARIOĞLU Semerkant Der. Bşk.

 36. Zeki USLU Engelliler Drn Bşk.