DERE YEPYENİ
BİR GÖRÜNÜME KAVUYUŞUYOR

Balıkesir şehir merkezini ikiyi ayıran Çay Deresi'nde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından başlatılan çalışmalar sürüyor. Büyükşehir Belediyesi kurucu başkanı Ahmet Edip Uğur'un vizyon projeleri arasındaki Avlu Rekreasyon Alanı ile birlikte start alan çalışmaların 3. ve 4. etabında sona gelindi. Avlu'dan başlayan ıslah çalışmaları Demirciler Caddesi'ne paralel olarak bürdürülüyor.

Cay Deresi E-1

Çay Deresi 3. Kısım inşaatı işinde, Çay Deresi’nin üst kollarında veya yağış havzasında toplanan yağmur sularının tahliyesini sağlayacak derinlikte ve genişlikte dere yatağı kesitinin bulunmaması ile eğimin az, yol geçiş yapılarının (menfez, köprü) yetersizliği edeniyle taşkın yaparak maddi zarara yol açan derenin ıslah edilmesi amaçlanıyor.

İhale kapsamında iki adet araç köprüsü yapılması amaçlanırken, yol kotları ile uyumlu sağ ve sol şevde 610 metre betonarme duvar inşaatı yapımı tamamlandı.

Çalışmalar kapsamında dere yatağı, uzun vadeli dayanıklılığı sağlamak amacıyla beton ile kaplandı. Aynı zamanda, su taşkınlarına karşı daha güvenli bir çevre oluşturmak için dere kenarındaki istinat duvarları da yeniden inşa edilerek, daha sağlam bir yapıya kavuşturuldu.

Bu önemli proje kapsamında, Çay Deresi kenarında yer alan kırsal mahalle araçlarının durakları kaldırıldı ve cadde yeniden düzenlendi. Bu değişiklik, hem araç trafiğinin düzenlenmesine hem de yaya yollarının genişletilmesine imkan tanıyarak, şehir estetiğine önemli katkılarda bulunacak.

Çay Deresi üçüncü kısmın haziran ayında tamamlanmasının ardından yapımına ağırlık verilecek dördüncü kısım projenin son ayağı olacak.

BALIKESİRLİLER MEMNUN

Balıkesir Büyükşehir haşere ile her yerde mücadele ediyor Balıkesir Büyükşehir haşere ile her yerde mücadele ediyor

Çevrede yaşayan vatandaşlar, dere çevresinde yapılan bu yeniliklerin bölgeyi daha güvenli ve yaşanabilir kılacağını ifade ederken, özellikle yağışlı dönemlerde yaşanabilecek olası tehlikelerin de önüne geçilmesinden memnun olduklarını dile getirdi.

Editör: Haber Merkezi