BALIKESİR’İN “KİRLİ HANIM PEYNİRİ” DÜNYA PEYNİR YARIŞMASI”NDA BRONZ MADALYA ELDE ETTİ.  CUMHURİYET’İN 100.YILINDA BAYRAĞIMIZ TÜRK PEYNİRLERİ İLE NORVEÇ’TE DALGALANDI

balikesir-peynir-norves3

Dünya Peynir Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Balıkesir’in Kirli Hanım peyniri bronz madalya alarak önemli bir başarıya ulaştı. 

Yarışmada Norveç’in Nidelman Blu peyniri “Dünyanın En İyi Peyniri” seçilirken, Balıkesir’in Kirli Hanım Peyniri de jüri üyelerinin verdiği puanlar ile “Bronz Madalya” hak etti.

balikesir-peynir-norves1

43 ülkeden  4502 peynirin katıldığı dünyanın en büyük peynir  yarışmasında Balıkesir’in “Kirli Hanım Peyniri”nin Cumhuriyeti’nin 100.yılında bronz madalya alması büyük mutluluk ve gurur yaşattı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile yarışmaya katılan peynirlerin gördüğü  yakın ilgi ve elde edilen ödül ile Türkiye peynirciliği adına büyük bir başarıya imza atıldı.

35 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen Dünya Peynir Ödülleri farklı kökenlere, geleneğe, tat ve tarza sahip ülkelere özgü geleneksel peynirlerin  uluslararası sahnede sergilenmesine, üretimlerinin  korunarak  devam etmesi  için etkin rol üstleniyor.
 
2019 yılında şehrin köklü peynir geçmişinin kayıt altına alındığı “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabı ve uluslararası platformda kazandığı “Gourmand Awards” dünya birincilik ödülü ardından. elde ettiği bu başarı ülkemiz ve Balıkesir’in dünya çapında tanıtımına vesile oldu.

balikesir-peynir-norves2

Ödüllü “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabının yazarları  Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur İngilizce çevirisi yapılan peynir kitapları ile  bu uluslararası organizasyonunda Türkiye peynirlerinin tanıtımına katkı sağladı.

balikesir-peynir-norves11
 
Balıkesir’in  peynirleri Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılında ilk kez uluslarası büyük bir organizasyonda ülkemizi temsil etti .

Editör: Macit ERMİŞ