9 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle Balıkesir sahillerine akın eden vatandaşlar hem trafiği kilitledi, hem de sahil kentlerinin nüfusunu 10'a katladı. Bölgede trafik, asayiş önemleri arttırıldı. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Emniyet Müdürü Hasan Onar ve İl Jandarma Komutan Ali Yıldız ile birlikte denetimlere eşlik etti, hem vatandaşlarım bayramını kutladı, hem de “Trafik Farkındalığı Uygulaması”yla kuralları hatırlattı. 

vali-trafik-denetim

BALIKESİR Valisi Hasan Şıldak, Kurban Bayramı öncesinde ve bayram süresince yoğunluk yaşanması beklenen, önemli bir geçiş güzergahında yer alan Değirmenboğazı Yol Kontrol Noktasında yapılan “Trafik Farkındalığı Uygulaması”nda sürücülere kurallara uymaları konusunda hatırlatmalarda bulundu.

Vali Şıldak beraberinde İl Emniyet Müdürü Hasan Onar ve İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb.Ali Yıldız ile birlikte durdurulan araçlardaki vatandaşların bayramlarını kutladı. 

HUZUR  ve GÜVENLİK 1. ÖNCELİK

Kurban Bayramı ve turizm sezonunun başlaması dolayısıyla trafik yoğunluğunun hissedildiğini ifade eden Vali Şıldak basın mensuplarına yaptığı açıklamada,"Trafik yoğunlaşıyor giderek. Biz de her bayram öncesi olduğu gibi sürücülerimize hatırlatma yapmak için yine yoldayız. Uzun bir bayram tatilinin öncesindeyiz. Bayramlar kazasız olsun diyoruz. Bunun için yollarımızda trafiğe dikkat diyeceğiz. 

Balıkesir'de bayrama ilişkin bütün tedbirlerimizi aldık. Her şeyin başı huzur ve güvenlik. İlimizde bayramın huzur ve güven içerisinde geçmesi için planlamasını yaptığımız tedbirleri bugünden itibaren alanda uygulamaya geçirmiş bulunuyoruz. Bu itibarla bayram tatili içerisinde asayiş ve trafik hizmetlerinde çok yüksek bir sayıda tedbir alıyoruz. Emniyetimiz 1.650 asayiş personeli ve 300 araçla, ayrıca 375 trafik personeli ve 81 araçla; kırsal bölgelerimizde ise jandarmamız 1.361 asayiş personeli ve 238 araçla, 121 trafik personeli ve 60 araçla görevi başında olacak. 

Temel amacımız insanımızın evinden dışarıya adımını attığı andan itibaren güvenlik içerisinde huzurlu bir ortamda tatilini geçirebilmesidir.” şeklinde konuştu. 

ARTAN NÜFUSU ARTAN TEDBİRLER

Bayramın yanı sıra okulların tatil olmasının da yoğunluğa sebep olduğuna dikkat çeken Şıldak, “Bayram tatiline eklenen yaz yoğunluğu dolayısıyla geçtiğimiz hafta içerisinde bütün kurumlarımızla tedbirleri görüştük. Altınoluk'tan Altınova'ya kadar; Edremit, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık ilçelerimizin nüfusu kat be kat artmakta ve gerek konaklamalı gerekse günübirlik olarak ilimiz turizm şehri olarak git gide  yoğunlaşmaktadır. Yine kuzeyde Erdek ve Marmara İlçelerimiz de bu yoğunluktan nasibini alan ilçelerimizdir. Bu ilçelerimizde tatille birlikte turizm hareketliliğini bu planlamaya tabii tuttuk. Sağlık hizmetleri, turizm, güvenlik en başta olmak üzere ve trafik hizmetleri noktasında bütün takviyelerimizi yaptık. Örnek verecek olursak hastanelerimizdeki acil sağlık hizmetlerini, uzman hekim nöbetlerini, aile sağlığı merkezlerindeki aile hekimi sayılarımızı arttırdık. Altınoluk'ta, Akçay'da, Gömeç'te ve Ayvalık'ta birer yaz polikliniğini açmak suretiyle vatandaşlarımızın daha hızlı hizmet almalarını sağlamaya yönelik tedbir almış olduk. Güvenlik noktasında ise yarından itibaren emniyetimizde 100’ün üzerinde, jandarmamızda ise 100’e yakın personelimizi körfez bölgelerimiz ile Erdek ve Marmara Adası gibi turizm yörelerimizde görevlendiriyoruz. Sadece bayram tatili değil Ekim ayına kadar sürecek yoğun bir hareketlilik beklediğimiz bu dönemi ilimizde en sağlıklı şekilde yönetmeye çalışıyoruz.” dedi. 

Bu yıl ülkemizin turizm beklentisinin bir hayli yüksek olduğunu vurgulayan Vali Şıldak, “Gerek yabancı turizm gerekse iç turizm hareketliği açısından rekor kırılması beklenen 2023 yılında Balıkesir de nasibini alacak. Balıkesir turizm alanındaki hamleleriyle doğa, sağlık ve spor turizmi ile yaz turizminde güçlü bir turizm şehri olarak yükseliyor, ilerliyor.” şeklinde ifade etti. 

SÜRÜCÜLERE UYARILAR

Bayram ve yaz yoğunluğunun beraberinde yüksek bir trafik hareketliliği getirdiğini sözlerine ekleyen Vali Şıldak, “İlimiz denize uzanan bir geçiş koridorunda bulunuyor. Bu sebeple bütün hatlarımızda yoğunluk var. Vatandaşlarımız bu yoğunlukla birlikte seyahat etmeye çalışıyorlar. Onlara bir kez daha seslenmek istiyorum; lütfen dikkat edelim, emniyet kemeri bulunmadan, bebek koltuğu bulunmadan, cep telefonuyla meşgul olmadan, hız sınırlarını aşmadan, hatalı sollama yapmadan ve de uykusuz vaziyette araç kullanmadan dikkatli bir şekilde seyahat edelim. Lütfen bayram sevincini hüzne boğmayalım.

HER 10 KİLOMETREYE 1 EKİP

Tatil boyunca da bulundukları yerde de hareketlilik devam edecektir. Direksiyona geçtikleri her anda bu dikkati lütfen sevdiklerinden esirgemesinler. Tatil boyunca trafik denetimlerimiz de en üst seviyede devam edecek. Karayollarımızda ve kırsal bölgelerimizde ekiplerimiz görev başında olacak. Balıkesir-Edremit ve Edremit-Ayvalık hattında trafik denetimlerimizi yoğunlaştırıyoruz. Her 10 kilometrede bir ekibimiz olacak. Tüm vatandaşlarımızı, misafirlerimizi trafik konusunda duyarlı olmaya, bilinçli olmaya ve lütfen hız sınırlarına uymaya davet ediyoruz. 

Ayrıca İlimiz iki denize sahip, Ege'de Marmara'da kıyılarımız var. Vatandaşlarımız denize girdiklerinde boğulma riski yaşamadan vakit geçirmelerini bekliyoruz. Zira ilimizde her yıl önemli sayıda vatandaşımızı maalesef denizlerdeki boğulma vakalarında kaybediyoruz. Ben bu konuda da vatandaşlarımıza tekrar uyarıda bulunmak istiyorum. 

Bunun yanı sıra bildiğiniz üzere artık bu mevsim itibariyle sıcaklıkların giderek artmasıyla beraber çok da rüzgar alması nedeniyle orman yangınları açısından riskli bir bölgedeyiz. Bayram tatili içinde de hava sıcaklıklarının yüksek olması bekleniyor. Ormanlarımızı koruyalım duyarlı olalım. 

Bu vesileyle bütün vatandaşlarımızın Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Huzurlu, sağlıklı, kazasız bir bayram diliyorum.” şeklinde açıklamada bulundu.

EMNİYET'TE KÖRFEZE ÖZEL ÖNLEMLER


Balıkesir Emniyet Müdürlüğü, kurban bayramı nedeniyle hem nüfusu, hem de trafiğinde szon yıllardın en fazla yogunluğunun yaşandığı Edremit körfezindeki güvenlik önlemlerini  ve kontrollerini arttırdı.

.

Editör: Macit ERMİŞ