Katılımcılığın ve şehri sahiplenmenin en güzel örneklerinden bir tanesi olan “Mutlu Patiler” projesiyle gönüllülerle birlikte, her ay 5 binden fazla sokak hayvanına ulaşan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Edremit’te “Mutlu Patiler Buluşması” gerçekleştirdi.

Mehtap Yucel Yilmaz S

Büyükşehir Belediyesi’nce Edremit’te açılan Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Cumhur İttifakı Edremit Belediye Başkan Adayı Muhammed Vurmaz, HAÇİKO Derneği Başkanı Ömür Gedik ve PatiKart sahibi hayvanseverler katıldı.

Karesi'ye Çevre Bakanlığından 2 çöp kamyonu Karesi'ye Çevre Bakanlığından 2 çöp kamyonu

‘BÜYÜK BİR VİZYON’

Edremit’in Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi’nden çok memnun olduğunu söyleyen Başkan Adayı Muhammed Vurmaz, İnşallah Yücel Başkanım ile bunları geliştirerek devam edeceğiz” dedi. “Şehrin merkezinde böyle bir rehabilitasyon merkezi olması, büyük bir vizyon” diyen HAÇİKO Derneği Başkanı Ömür Gedik, “Yücel Başkanımızın hayvanseverliği, sevgisi beni çok mutlu etti. Ne mutlu ki kendisi artık tüm belediyelerin de başkanı oldu. Artık bu vizyonun tüm Türkiye’ye yayılacağına çok eminim. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanının bu konuya duyarlı olması beni çok mutlu etti” dedi. PatiKart uygulamasının Türkiye’ye yayılmasını arzu ettiğini söyleyen Ömür Gedik, “Teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız. Seçimde başarılar diliyorum, inşallah umut ettiğiniz her şey olur” açıklamasında bulundu.

‘GİRMEDİĞİMİZ SOKAK YOK’

Mehtap Yucel Yilmaz S1

PatiKart uygulamasının belediyenin ve hayvanseverlerin birbirini anlamasına güzel bir örnek olduğunu söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bu projeyle hem herkes birbiriyle tanışıyor, eğitimler veriyor hem de çevredeki hayvan varlığını kontrol altında tutuyoruz. Şuan girmediğimiz sokak yok. Kaç sahipsiz kedi, kaç köpek var? Bunlara kim bakıyor. Herhangi bir sorun olduğunda ulaşacağımız kim? Hepsini biliyoruz” dedi.

SAHİPLENME ÇAĞRISI

Vatandaşlara sahiplenme çağrısı yapan Başkan Yücel Yılmaz, “Bizim her hizmet binamızda baktığımız iki, üç sokak hayvanımız var. 44 bin civarında beslediğimiz kontrol altında tuttuğumuz, sokak hayvanımız var. Bu tesisler, belediyelerin rahatlıkla üstesinden gelebileceği tesisler. Sadece özen istiyor. Şuan bir veteriner ordumuz var. Hepsine emekleri için tek tek teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

HAYVANSEVERLERE MÜJDE!

Mehtap Yucel Yilmaz S4

2019’dan bu yana sokak hayvanları için Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Edremit’te hayvanseverlere yeni müjdeler de verdi. Edremit Çıkrıkçı Mahallesi’ne hayvan barınağı sözü veren Başkan Yılmaz, “20 ilçemizde hizmet vermek üzere mobil rehabilitasyon merkezini devreye alacağız. İnşa edeceğimiz Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanları ile sokaklarda yaşamakta zorlanan can dostlarımızın yanında olacağız. Ayrıca Edremit ve Bandırma’ya açtığımız, Altıeylül’de ise açılışını kısa süre içerisinde yapacağımız Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi’ni ilçelerimizin tamamına yayıyoruz” açıklamasında bulundu.

HAYVANSEVERDEN ÖVGÜ

Mehtap Yucel Yilmaz S2

Programda sahneye çıkan Edremitli bir hayvansever, “Başkanım siz hayvanseverlere; belediye başkanına ve barınaklara güvenmeyi öğrettiniz. Balıkesir’de yaşayan bir hayvansever olarak size ve ekibinize güveniyorum. Bize bu güveni verdiğiniz için gerçekten teşekkür ediyorum.

Editör: Macit ERMİŞ