Balıkesir'in Altıeylül Ayşebacı Mahallesinde çiftçilik yapan Sezai Börekçi serasında, Nisan ayından Kasım ayına kadar dut yetiştirirken Ziraat Mühendislerinin de ilgi odağı haline dönüştü.

74 yaşındaki Sezai Börekçi’nin serasında yetişen dutlar, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen talepleri karşılıyor.

Serasında lezzetli dutları yetiştiren Sezai Börekçi “ Genelde hamile ve hasta olan kişiler, diğer dut ağaçlarından bir ay kadar erkenci olarak yetiştirdiğim dutlardan istiyor. Bazen fazla olan dutları manav arkadaşlarımız alıyor. Nisan ayında meyve vermeye başlayan dut ağacında kasım ayına kadar lezzetli dutlar yetişiyor” ifadelerini kullandı.

Balıkesir’de ilk serayı kuranlardan

Balıkesir’de seracılığa ilk başlayan çiftçilerden olan Sezai Börekçi; “Şimdi ki üreticiler çok şanslı, biz ilk seramızı naylon bulamadığımız için naylon çuvaldan yaptık. Tabi bizden örnek alarak bir çok çiftçi bu işe başladı ve başarılı oldu.” diye konuştu.

Ziraat Mühendislerinin ilk durağı haline geldi
 

Araştırmaya odaklı ve yeniliklere açık bir kişiliğe sahip olan Sezai Börekçi’nin seralarında yeni sebze çeşitlerini deneme parselleri kuran Ziraat Mühendisleri eksik olmuyor.

Sezai Börekçi’nin tecrübelerinden çok faydalandıklarını söyleyen Ziraat Mühendisi Mehmet Ali Çanakçı, “Biz genelde nefes alamak için Sezai amcanın seralarını düzenli ziyaret ediyoruz. Çayı hiç eksik olmaz, muhabbetine doyum olmaz. Yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederim” dedi.

Gelecek yıl İNCİR üretimini deneyecek

Ziyaretimiz sırasında Sezai amcamız seneye serada incir yetiştiriciliği yapmayı planladığını söyledi, umarım başarılı olur.

 “Tarım Emekçileri”  YouTube kanalımıza bekleriz.

Haber: Özcan GENÇ/ Ziraat Mühendisi

Editör: Haber Merkezi