Dünya'nın en büyüğü ve en prestijli yarışması olan "Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı" ISEF'te TÜBİTAK tarafından ülkemizi ve ilimizi temsil eden Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni ve öğrencileri Biyokimya alanında ülkemize dünya üçüncülüğü kazandırdı.

Azra Demirkapılar1

Bilim insanı olma yolunda emin adımlarla ilerleyen öğrenciler; danışman öğretmenler ve kurumların destekleriyle sadece ülkemizde değil dünyada da ses getiren projeler üretmeye devam ediyor.

TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda; Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerimiz Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar ile danışman öğretmen Pınar Sabaz, Türkiye birincisi oldukları projeleri ile Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışmasında Türkiye’yi temsil edebilmek için yapılan değerlendirmede başarılı olmuşlardı.

64 ülkeden 1.307 proje sahibi 1.638 öğrencinin katıldığı Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışmasında; Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar ile danışman öğretmen Pınar Sabaz; yeşil sentez ile karbon kuantum noktayı sentezleyerek bu malzemeleri ilaç taşıma sistemi olarak kullanmayı, malzemelerin uv ışıkta parlama özellikleri sayesinde tıbbi görüntüleme amaçlı olarak kullanılan oldukça fazla miktarda radyasyon içeren cihazlara yeni bir alternatif geliştirmeyi, özellikle kemoterapi ilaçlarının doğrudan tümörlü bölgeye hedeflenerek vücudun genelinde meydana getirdiği yaygın yan etkileri azaltmayı hedefledikleri "Yeşil Sentezle Grafen Kuantum Noktalarının Eldesi ve Gqds-Kalsiyum Aljinat Filmlerinin İlaç Salınım Özelliklerinin İncelenmesi" projeleri ile büyük bir başarı göstererek dünya üçüncüsü oldu.  

Aslı Ece Yılmaz 2

Hamisi olduğu BİGEP projesiyle Balıkesir'de eğitimin kalitesini arttırmayı amaçlayan Vali Hasan Şıldak, tebrik ettiği öğrencilerin başarısıyla gururlandı. 

Şıldak,  "Büyük başarılarıyla Balıkesir’e bu gururu yaşatan Sevgili öğrencilerimiz ve öğretmenimizi kutluyorum…" açıklaması yaptı.

Aslı Ece Yılmaz 1

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, "Bu güzel ve gurur verici başarılarından dolayı "Biyokimya" alanında dünya üçüncülüğü elde ederek ilimizi gururlandıran öğrencilerimize, ailelerine ve danışman öğretmenlerine teşekkür ediyor; öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyorum." dedi.

Editör: Macit ERMİŞ